
Yann Martel pod kupolou londýnskeho British Museum s knihou Life of Pi, za ktorú získal Bookerovu cenu. FOTO - REUTERS
Bookerova cena ako najprestížnejšia literárna cena pre autorov z Veľkej Británie, Írska a Britského spoločenstva bola tohto roku udelená dvakrát. Generálku mala pred týždňom, keď organizátori pri testovaní webovej stránky omylom uviedli ako laureáta Yanna Martela. Oficiálneho víťaza vyhlásili v utorok v Londýne. A bol ním - tridsaťdeväťročný kanadský spisovateľ Yann Martel.
„Som rád, prognózy spred týždňa sa naplnili,“ usmieval sa Martel v utorok večer v londýnskom British Museum. Porota však musela omyl vysvetliť. Jej členka Lisa Jardinová pre BBC tvrdila, že „minulý týždeň vôbec nebolo možné meno víťaza poznať, lebo sme o ňom rozhodli až v utorok. Omyl nehral nijakú rolu pri našom rozhodovaní“.
Yann Martel získal cenu dotovanú 50-tisíc librami (asi 3,25 milióna korún) za druhý román Life of Pi, ktorý je označovaný ako „chlapčenský dobrodružný román pre dospelých“, ktorý „vedie človeka k viere v Boha alebo aspoň k otázkam, prečo v neho neverí“. Ide o príbeh dospievajúceho Piho Patela - syna riaditeľa indickej zoologickej záhrady. Rodina sa neskôr rozhodne presťahovať do Severnej Ameriky aj s pár zvieratami. Potopenie lode prežije len Pi, ktorý sa na labilnej plti ocitne s hyenou, orangutanom, zebrou a bengálskym tigrom zvaným Richard Parker. „Písanie je stále vnímané ako činnosť v izolovanom svete, preto sa mi páči, keď sa tento mýtus občas naruší,“ povedal v rozhovore pre Reuters Martel, ktorý reagoval aj na zvýšenú publicitu spisovateľskej profesie. „Spisovatelia sa musia vyrovnať s medializáciou, do ktorej ich tlačia vydavatelia. Pravda, nie je to ako pri hollywoodskych hviezdach, ale občas musíme do tohto vyblýskaného vagóna naskočiť. Neočakávajte však odo mňa, že to budem robiť každý týždeň tak ako teraz.“
Yann Martel sa narodil v Španielsku, v súčasnosti žije v kanadskom Montreali. Jeho otec bol kanadským diplomatom, takže Martel ako chlapec prešiel kus sveta. Písaním sa začal živiť až po dvadsiatke. „Čo iné mi zostávalo? Môj otec píše básne, strýko je zase vplyvným literárnym kritikom,“ hovorí Martel.
Prvú zbierku poviedok s názvom The Facts Behind the Helsinki Roccamatios publikoval začiatkom deväťdesiatych rokov a získal za ňu cenu Canada‘s Journey. Po nej nasledoval román Self s autobiografickými črtami. Hoci je Martelovým materinským jazykom francúzština, knihy píše po anglicky. V súčasnosti čas delí medzi písanie, jogu a prácu dobrovoľníka v opatrovateľskej službe.
(pet)