EÚ: Najdôležitejšie správy z 22. októbra

BRATISLAVA 23. októbra (SITA) - MZV: Kukan v Prahe na stretnutí Laekenskej skupinyNa utorkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí desiatich krajín kandidujúcich na členstvo v EÚ v Prahe sa zúčastní aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Šéf

ovia diplomacie krajín takzvanej Laekenskej skupiny budú diskutovať najmä o Strategickom dokumente a pravidelných správach Európskej komisie. Budú tiež hovoriť o spolupráci pristupujúcich krajín v záverečnej fáze rokovaní. Zástupcovia kandidujúcich krajín chcú na pražskom stretnutí prijať spoločné vyhlásenie k finančnému zabezpečeniu rozširovania EÚ. Na záver stretnutia ministrov zahraničných vecí prijme na Pražskom hrade prezident ČR Václav Havel.
EÚ: Ministri zahraničia o financovaní rozšírenia
Poľnohospodárske dotácie a ďalšie finančné otázky súvisiace s rozšírením budú na programe druhého dňa zasadania Rady ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu. "Očakávam tvrdé rokovania," uviedol dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ. Každé zdržanie môže podľa neho ohroziť časový plán rozšírenia, podľa ktorého by 10 kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, malo ukončiť vstupné rokovania do konca tohto roku. Ďalšími prekážkami rozšírenia je dočasná holandská vláda, ktorá musí získať podporu parlamentu pre rozšírenie, zastavenie rokovaní o mierovom riešení rozdelenia Cypru a turecká požiadavka na začatie vstupných rokovaní ešte tento rok. Dánsko vyhlásilo, že je pripravené predĺžiť summit v Bruseli 24. a 25. októbra na dobu "potrebnú na dosiahnutie dohody o financovaní rozšírenia".
FERREROVÁ-WALDNEROVÁ: Európa potrebuje stabilnú menu
Rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová vyjadrila počas pondelkového zasadnutia ministrov zahraničia EÚ v Luxemburgu prekvapenie nad výrokmi predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, ktorý označil pravidlá Paktu stability a rastu za hlúpe. "Nemôže sa stať, aby sa zmenili alebo zľahčili pravidlá na dodržanie paktu len preto, že niektorým krajinám eurozóny hrozí "modrý list", teda pokarhanie z Bruselu za jeho nedodržanie." Podľa ministerky Európa potrebuje stabilnú menu. Ako je známe, Nemecku hrozí sankčný postih za prekročenie trojpercentnej hranice rozpočtového deficitu. Francúzsko odmietlo zníženie deficitu ročne o 0,5 percenta a Portugalsko už v roku 2001 hranicu povoleného deficitu prekročilo.
EÚ: Dohoda o financovaní únie v nedohľadne
Pripraviť pôdu pre nadchádzajúci bruselský summit EÚ je úlohou schôdzky ministrov zahraničných vecí členských štátov pätnástky, ktorá v utorok pokračuje v Luxemburgu. Na stole šéfov diplomacií sú odporúčania EK uzavrieť rokovania do konca roka z desiatimi kandidátskymi krajinami ako aj návrhy o financovaní rozšírenia. Zdá sa, že ani silná podpora Írov rozšíreniu EÚ, vyjadrená jasným súhlasom so Zmluvou z Nice v sobotňajšom referende, neprinúti členské štáty únie, aby sa aspoň priblížili k dohode o financovaní rozšírenia. Predkladajúc ďalší návrh finančného balíka, ktorý by mal byť základom pre záverečné rokovania s kandidátmi, dánske predsedníctvo upozornilo, že všetky krajiny musia byť pripravené na kompromisy. Odblokovanie rokovaní bude možné iba vtedy, ak sa dokážu dohodnúť dvaja najväčší hráči, a to Nemecko a Francúzsko.
CSÁKY: Prioritou sú predvstupové fondy, informovanosť a regióny
Nedostatočná koordinácia a prílišný rezortizmus pri využívaní predvstupových fondov, slabé kapacity pri ich plánovaní a nedostatočná informovanosť o záležitostiach EÚ sú podľa podpredsedu vlády SR Pála Csákyho najnaliehavejšie problémy, ktoré bude v najbližšej dobe riešiť v oblasti európskej integrácie. "Treba zlepšiť programovanie a realizáciu projektov z predvstupových fondov, urýchliť prípravu slovenských regiónov na vstup do únie, dobudovať administratívne kapacity a zvládnuť informačnú kampaň do júna budúceho roku, kedy bude referendum o vstupe SR do EÚ," uviedol Csáky v utorok po stretnutí s vedúcim delegácie Európskej komisie v SR Ericom van der Lindenom. Linden vyjadril presvedčenie, že dobrá spolupráca bude naďalej pokračovať a že "Slovensko bude v roku 2004 pripravené na členstvo v EÚ, s tým, že bude schopné plne využívať štrukturálne fondy s cieľom znížiť regionálne rozdiely."
EÚ: Rakúšania kritickí k rozšíreniu
"Rozšírenie EÚ? Keď to musí byť..." Rakúšania sa pozerajú na Európsky dom skepticky. Vítajú tak ešte vstup Maďarska, Slovinska a dovolenkových ostrovov Malty a Cypru, nie však ostatných kandidátov. Komentuje rakúsky časopis Format posledné výsledky prieskumu Eurobarometra o podpore rozšírenia v členských krajinách EÚ, ktoré predstavila Európska komisia v pondelok. Najdôležitejšou úlohou EÚ je ochrana mieru a bezpečnosti v Európe. Myslí si to obyvateľstvo Rakúska aj celej EÚ. Podľa rakúskych výskumníkov verejnej mienky v čase vstupu slobodných (FPÖ) do rakúskej koaličnej vlády vo februári 2000 bola podpora Rakúšanov rozšíreniu väčšinová. Ešte koncom deväťdesiatych rokov bola situácia iná. Väčšina Rakúšanov rozšírenie odmietalo. Dnes vítajú z východoeurópskych krajín hlavne Maďarsko (61 %) a typické dovolenkové ostrovy Cyprus a Maltu (48 %). Slovinsko by odsúhlasilo 45 % a proti sa vyjadrilo 43 % Rakúšanov. Vstup ostatných kandidátov, ako aj následníckych krajín niekdajšej Juhoslávie či Turecka, by väčšina obyvateľov odmietla.
PRIESKUM: Podpora vstupu SR do EÚ u občanov ustálená
Podpora vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) je u občanov ustálená. Náš vstup do únie podporuje podľa najnovšieho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade (ÚVVM pri ŠÚ SR) približne sedem z desiatich oslovených občanov SR, teda tak, ako v posledných prieskumoch. V najnovšom prieskume vyjadrilo podporu vstupu 68 percent obyvateľov, v marcovom 69 percent a v decembri 2001 to bolo 67 percent opýtaných. Proti vstupu sa v aktuálnom prieskume vyslovilo 27 percent oslovených, čo je v porovnaní s marcom o tri percentá viac. Prieskum sa konal od 1. do 10. októbra na reprezentatívnej vzorke 1067 respondentov.
HOLANDSKO: Nové voľby 22. januára
Osem mesiacov od posledných volieb budú Holanďania 22. januára voliť nový parlament. Oznámilo to tlačové oddelenie vlády v pondelok v Haagu. Predtým hovorila kráľovná Beatrix so zástupcami politických strán o následkoch pádu vlády premiéra Jana-Petra Balkenenda. Pravicová strana Zoznam Pima Fortuyna (LPF), ktorej vnútorný mocenský boj spôsobil znefunkčnenie vlády, vyzval kráľovnú, aby opäť spojila doterajšie strany. Beatrix však dala prednosť novým voľbám. Dovtedy má pôsobiť vláda premiéra Balkenenda, ktorá vznikla len v máji.
EÚ: Ministri sa nedohodli na financovaní rozšírenia
Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa v utorok v Luxemburgu opäť nedohodli na financovaní rozšírenia a nechali tento horúci zemiak pre šéfov štátov a vlád, ktorí sa už vo štvrtok stretnú na summite v Bruseli. Ministri súhlasili s princípom poskytovania finančných kompenzácií, avšak opäť sa nedohodli na tom, či kompenzácie majú iba zaistiť, aby sa noví členovia po vstupe nestali čistými platiteľmi do spoločného rozpočtu alebo, aby im umožnili dostať sa po vstupe do lepšej rozpočtovej situácie, v akej boli pred vstupom.
EÚ: Proti ukončeniu rokovaní s 10 krajinami nemá Rada EÚ výhrady
Členské štáty EÚ nevyjadrili v utorok v Luxemburgu nijaké námietky voči odporúčaniu EK, aby sa rokovania o vstupe s desiatimi krajinami, vrátane Slovenska, uzavreli do konca tohto roka. Holandsko svoj postoj oznámi ešte pred bruselským summitom. Informovali o tom zdroje EÚ počas zasadania ministrov zahraničných vecí pätnástky, ktoré sa neskončí nijakými definitívnymi závermi v otázke financovania rozšírenia. Holandsko si vyžiadalo čas, pretože tamojšia úradujúca vláda potrebuje na oznámenie holandského postoja súhlas svojho parlamentu. Podľa diplomatických zdrojov na schôdzke však holandská delegácia nevzniesla nijaké výhrady voči konkrétnym kandidátskym krajinám, iba pripustila, že výhrady sa vnútri holandských politických strán vyskytli.
EÚ: Financovanie rozšírenia zostáva pred summitom EÚ otázne
Ministri zahraničných vecí európskej pätnástky v utorok na stretnutí v Luxemburgu opäť neuspeli v dosiahnutí dohody o financovaní rozšírenia EÚ, uprostred hlbokých rozdielov v otázke budúcnosti nákladnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky bloku (CAP). Dánsko, ktoré je predsedníckou krajinou EÚ, zopakovalo svoje varovanie, že blok riskuje ohrozenie plánu prijať desať nových členov v roku 2004, ak sa dohoda o financovaní nestane skutočnosťou na vrcholnej schôdzke najvyšších predstaviteľov EÚ vo štvrtok a piatok v Bruseli. "Finančné otázky zostávajú otvorené," povedal nemenovaný diplomat po rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v luxemburskej metropole. Podľa jeho slov čistí prispievatelia do rozpočtu EÚ vyzvali na zníženie alokácie 25 miliárd eur budúcim členom na roky 2004 až 2006 ako to navrhuje Európska komisia. Podľa nich by táto suma nemala prekročiť 21,4 miliardy eur.
JUNCKER: EMÚ by mala dočasne umožniť voľnejšie pravidlá
Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker uviedol, že Európska menová únia (EMÚ) by mala zvážiť, či nepovolí členským krajinám dočasne prekročiť rozpočtové pravidlá dané Paktom stability a rastu. V rozhovore pre utorkové vydanie viedenského denníka Der Standard však premiér zdôraznil, že jeho návrh by sa nemal týkať Nemecka a uchrániť ho pred napomenutím podľa pravidiel Európskej únie (EÚ). Predseda Európskej komisie Romano Prodi označil minulý týždeň pakt stability dokonca za "hlúpy". Podľa Junckera by pakt nebol hlúpy, keby sa interpretoval a aplikoval rozumne. "Hlúpa by bola politika, ktorá by systematicky prehlbovala zadlženie," uviedol. Dodal, že s paktom by sa malo narábať flexibilne, v súlade s aktuálnym ekonomickým prostredím.
EÚ: Očakáva skoré doriešenie otázky Kaliningradu
EÚ v krátkom čase očakáva doriešenie diplomatickej debaty s Ruskom o cestovných pravidlách pre obyvateľov ruskej enklávy Kaliningrad po svojom rozšírení o východoeurópske krajiny. Ministri zahraničných vecí EÚ na zasadnutí v Luxemburgu vyjadrili presvedčenie, že ruský premiér Vladimir Putin upustí od svojich námietok voči plánovanému cestovnému režimu pre Kaliningrad, ktorý sa stane ruským ostrovom uprostred EÚ po rozšírení v roku 2004. "Budeme pokračovať v rokovaniach s Ruskom tak, aby konečná dohoda bola pred summitom (EÚ a Ruska) 11. novembra. Verím, že to bude úspešné," uviedol dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Moeller.
HOLANDSKO: Nevylučuje možnosť zablokovania rozšírenia
Holandsko nemôže vylúčiť možnosť, že by zablokovalo rozšírenie EÚ, ak bude chýbať pokrok v reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky bloku (CAP). Minister pre európske záležitosti Atzo Nicolai v utorok v rozhovore pre agentúru Reuters ďalej uviedol, že jeho krajina podporuje rozšírenie, ale chce jasné a solídne záruky týkajúce sa reformy CAP. "Nechceme vetovať rozšírenie...ale máme právo (blokovať), vyhradzujeme si toto právo," povedal. Predsednícka krajina únie Dánsko presadzuje, aby sa rozšírenie nespájalo s reformou CAP. Ako uviedol Nicolai, Holandsko spája tieto dve otázky, "ale nie ako novú podmienku (rozšírenia)".
KUKAN: Vyzývame EÚ, aby nedošlo k spomaleniu rozšírenia
Vypracovanie spoločných stanovísk na rokovania krajín laekenskej desiatky s Európskou úniou bolo agendou dnešnej schôdzky ministrov zahraničných vecí desiatich kandidátskych krajín, ktoré by rokovania o vstupe mali ukončiť v tomto roku a do EÚ vstúpiť v roku 2004. Ako pre agentúru SITA uviedol šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan, ktorý na stretnutí v Prahe zastupoval SR, ministri sa dohodli na koordinácii spoločných stanovísk v dvoch najťažších kapitolách, o ktorých ešte budú s EÚ rokovať - poľnohospodárstvo a finančné a rozpočtové ustanovenia. "Hlavným cieľom schôdzky bolo vyslať signál členským štátom EÚ a Európskej komisii, že máme záujem na tom, aby práva a povinnosti budúcich členov boli rovnaké ako súčasných," zdôraznil. Spoločné komuniké obsahuje výzvu členským štátom, aby sa dohodli na spoločných stanoviskách financovania rozšírenia tak, aby nedošlo k spomaleniu, alebo odkladu procesu.
EÚ: SR by ešte pred summitom mala uzavrieť Hospodársku súťaž
Španielsko ani v utorok nedalo svoj súhlas na uzavretie kapitoly Hospodárska súťaž na rokovaniach o vstupe Slovenska do EÚ. Pripustilo však, že k uzavretiu kapitoly, ktorá je v prípade SR poslednou nefinančnou oblasťou, by mohlo dôjsť už vo štvrtok pred bruselským summitom. "Očakávam, že problémy s uzavretím hospodárskej súťaže so Slovenskom môžu byť vyriešené ešte pred summitom. Dnes sa to nevyriešilo, ale očakávam, že to bude vyriešené do štvrtka," povedal úradujúci predseda Rady ministrov EÚ Per Stig Moeller. Španielska ministerka zahraničných vecí Ana de Palaciová takisto uviedla, že kapitolu by malo byť možné uzavrieť do 48 hodín, teda pred bruselským summitom. Španielsko však so svojim súhlasom bude čakať na nový návrh od EK.
EÚ: Ministri nechali zložité otázky rozšírenia na summit EÚ
Členské štáty Európskej únie odobrili v utorok v Luxemburgu odporúčanie EK, aby sa rokovania o vstupe s desiatimi krajinami, vrátane Slovenska uzavreli do konca tohto roka. Oznámil to komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen. Holandská vláda potrebuje však na oficiálne oznámenie svoju pozitívneho postoju súhlas parlamentu. "Európska komisia je spokojná, že naše odporúčania boli schválené," povedal Verheugen.
Podľa diplomatických zdrojov sa tentoraz nevyskytli nijaké výhrady voči pripravenosti jednotlivých krajín, ani voči Slovensku.
VIEDEŇ: Poslanci o príprave miest na rozšírenie EÚ
Starostovia a poslanci mestských častí Viedne v utorok diskutovali v rámci 6. európskeho dňa na tému Viedeň - Bratislava - Brno - Győr: Mestá sa pripravujú na rozšírenie EÚ. Podujatie v 21. viedenskom okrsku v mestskej časti Floridsdorf pripravila Európska akadémia vo Viedni a Dom Európy Bratislava v spolupráci s ďalšími partnerskými organizáciami z Brna a Győru. Hlavným cieľom stretnutia bolo informovať o možnostiach cezhraničnej spolupráce, o konkrétnych programoch a projektoch, ako aj o očakávaných problémoch spojených s budúcim zrušením schengenskej hranice z pohľadu miestnej samosprávy. Na stretnutí vystúpil s príspevkom aj predseda Domu Európy Bratislava Peter

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu