Zem ako umenie vo vysokom rozlíšení

Pozrite si zbierku úchvatných satelitných snímkov našej planéty vo vysokom rozlíšení.

V roku 1960 vypustili Spojené štáty prvý pozorovací satelit Zeme. Počas desaťročí tieto zariadenia poskytli cenné informácie a nové pohľady na našu planétu. Pozrite si niektoré zo záberov družíc Terra, Landsat 5, Landsat 7, EO-1 či Aqua. Ich prístroje zachytávajú aj svetlo, ktoré nie je pre ľudské oko viditeľné, čoho výsledkom sú rozmanité farby krajiny. Zem ako umenie, Earth as Art.

1. Delta jednej z najdlhších riek sveta, ruskej Leny. Miestna rezervácia je útočiskom mnohých vzácnych sibírskych druhov.

2. Výbežok ľadovca Malaspina, ktorý je s rozlohou takmer štyritisíc kilometrov štvorcových najväčším na Aljaške.

3. Guinea-Bissau, malá krajina v západnej Afrike. Na snímke vidieť, ako sa do Atlantického oceánu vlieva bahnitá voda rieky Geba a ďalších.

4. Rieky Mayn a Anadyr ďaleko na severovýchodnom cípe Sibíri.

5. Lambertov ľadovec v Antarktíde je najväčším ľadovcom na svete. Na snímke môžete vidieť ľadopád, kde ľad tečie podobne ako voda, no omnoho pomalšie. Trhliny siahajú až do hĺbky štyristo metrov.

6. Rozsiahla delta rieky Ganga v Bengálskom zálive. Z veľkej časti ju pokrýva bahenný les Sunderbans, ktorý je domovom kráľovského bengálskeho tigra.

7. Západné fjordy na Islande tvoria takmer osminu územia celého ostrova.

8. Veľká soľná púšť je najväčšou púšťou v Iráne. Ide o neobývanú pustatinu zloženú prevažne z blata a soľných jazierok.

9. Na severoamerickom kontinente nájdete všetko - tundru, chladné hory, roviny, púšte i lesy.

10. Oblaky na Aleutskými ostrovmi. Rozdielne farby sú spôsobené rozdielnou teplotou a veľkosťou kvapôčok vody, ktoré tvoria mraky.

11. Brazílska rieka Arca je prítokom rieky Negro, ktorá sa nakoniec vlieva do Amazonky.

12. Časť pohoria Atlas v južnom Maroku. V tomto regióne sa nachádza jeden z najväčších a najrozmanitejších zdrojov nerastných surovín na svete. Z veľkej časti je stále nedotknutý.

13. Odlesňovanie v Bolívii. Mnohé oblasti amazonského pralesa sa rýchlo menia – na fotografii vidieť čisté línie nových usadlostí farmárov. Prirodzenú vegetáciu značia tmavé oblasti.

14. Vulkanické Kurilské ostrovy medzi Kamčatkou a Japonskom.

15. Pustá oblasť medzi provinciami Coahuila a Nuevo Leon v Mexiku je súčasťou pohoria Sierra Madre.

16. Močaristá oblasť rieky Demini na severozápade Brazílie.

17. Zamrznuté Dračie jazero alebo inak vodná nádrž Bratskove na rieke Angara neďaleko sibírskeho mesta Bratsk.

18. Edrengiyn Nuruu tvorí prechodnú oblasť medzi mongolskými stepmi na severe a vyprahnutými púšťami Číny na juhu.

19. Južný cíp Floridského polostrova a Floridský záliv. Miestny národný park Everglades je jediným miestom na svete, kde vedľa seba žijú aligátory a krokodíly.

20. Zavlažovacie systémy kruhových vzorov pri kansaskom Garden City. Červené plochy značia rastúce plodiny, svetlé už zožaté polia.

21. Vyschnuté koryto rieky Gadamis v líbyjských horách Tinrhert Hamada.

22. Západná oblasť Austrálie, Veľká piesočnatá pustina, je takmer bez piesku. Tvoria ju rozmanité geologické formy.

23. Jediné piesočné duny v západnej časti austrálskej Veľkej piesočnatej pustiny. Svetlé vodorovné čiary sú pozostatkami po požiaroch.

24. Malé pole ľadovcov na západnom pobreží Grónska.

25. Oblasť severne od mesta Basra v Iraku bývala mokraďou, teraz je vysušená a na jej území sa nachádzajú mínové polia.

26. Tieto oblaky nad Ostrovom Alexandra Selkirka v južnom Pacifiku sú výsledkom meteorologického fenoménu známeho ako Karmanov vír.

27. Časť Kene, Tanzánie a Kilimandžáro na pravej strane. Horu lemujú pláne národného parku Amboseli na severe a parku Aruša na juhu a západe.

28. Rieka Mand a malé mestečko Konari uložené v horách Zagros na západe Iránu.

29. Jazero Carnegie na západe Austrálie má vodu iba v období zrážok. Počas sucha sa z neho stáva blatový močiar.

30. Rozsiahle a vyprahnuté MacDonnellove hory v strede Austrálie.

31. Namaqualand v Južnej Afrike je známy tiež ako klenot Severného mysu. Oblasť bohatá na divokú zver i flóru sa v roku 1999 stala národným parkom.

32. Národný park Namib - Naukluft v púšti Namib. Pobrežný vietor vytvára na tomto území najvyššie piesočné duny na svete. Niektoré dosahujú výšku aj tristo metrov.

33. Delta rieky Paraná je obrovská zalesnená mokraď, ktorá sa nachádza len tridsať kilometrov od Buenos Aires v Argentíne. V tejto obľúbenej oblasti berú turistov na početné plavby cez labyrint močiarov a stromov.

34. Geologická štruktúra Richat v púšti Maur Adrar v africkej Mauritánii. Hoci pripomína kráter, vznikla postupným erodovaním vulkanickej hory, ktorá odkrývala jednotlivé vrstvy horniny.

35. Pohorie Sulaiman je jedným z najhlavnejších geologických rysov Pakistanu.

36. Skalnaté výbežky sú hlavnou črtou Sahary v oblasti oázy Terkezi v Čade.

37. Okraje púšte Kalahari v Namíbii pomaly uberajú z úrodnej pôdy. Zdravá vegetácia je vidieť červenou farbou.

38. Tam, kde sa rieka Volga vlieva do Kaspického mora, vytvára rozsiahlu deltu. Skladá sa z viac než päťsto kanálov, ktoré sú najproduktívnejšími loviskami v Eurázii.

39. Tvorba víru ľadu, mrakov a hmly pri východnom pobreží Grónska.

40. Rozsiahle mokrade Yellowknife ležia neďaleko rovnomenného mesta pri Veľkom jazere otrokov v Kanade. Plytké jazierka vytvoril ľadovec počas doby ľadovej.

41. Ostrov Akpatok leží v kanadskom zálive Ungava. Dostupný je len zo vzduchu, keďže jeho strmé útesy siahajú až do výšky vyše dvesto metrov. Ostrov je dôležitým miestom pre hniezdenie morských vtákov. Početné ľadové kryhy v jeho okolí zasa priťahujú mrože a veľryby.

42. Na hranici medzi Čile a argentínskou provinciou Catamarca sa nachádzajú obrovské polia v súčasnosti spiacich sopiek.

Zdroj: eros.usgs.gov

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu