Česi prehlbujú rozpočtovú dieru

PRAHA - Napätie v českých verejných financiách sa v budúcom roku prehĺbi. Návrh štátneho rozpočtu, ktorý v pondelok po dlhých politických rokovaniach koaličných strán schválila vláda, počíta so schodkom 113,3 miliardy korún.

„Na tlačovej konferencii som sám. Všetci ostatní ministri sú na mňa naštvaní, pretože vláda schválila pomerne významné škrty v rámci výdavkov všetkých kapitol,“ posťažoval sa novinárom český minister financií Bohuslav Sobotka. Okrem úprav v bežných a kapitálových výdavkoch sa koaličná vláda vzdala hlavne ambície uhradiť na budúci rok 60-miliardový dlh za staré úvery štátnych bánk. Namiesto toho vyčlenila pre Českú konsolidačnú agentúru 18,6 miliardy. Napriek tomuto poklesu sa nový návrh rozpočtu stretol s kritikou českej hospodárskej komory aj analytikov. „Je to len optická úprava,“ upozornil analytik ČSOB Jozef Kovalovský, ktorý tvrdí, že stav verejných financií je najväčšou hrozbou domáceho hospodárskeho vývoja. Vláde podľa neho chýbal čas na systémovú zmenu rozpočtu a ochota hľadať rezervy vo výdavkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najnovší rozpočtový návrh zohľadňuje tlak vládnych unionistov, ktorí odmietali podporiť pôvodne navrhnutý schodok 157 miliárd. Aj tak bude hlasovanie o vládnom návrhu v parlamente neisté. Koalícia sociálnych demokratov a unionistov disponuje najtesnejšou parlamentnou väčšinou 101 hlasov. Pozornosť českých médií sa preto sústredila na názor Hany Marvanovej, unionistickej poslankyne, ktorá pri nedávnom schvaľovaní daňového povodňového balíčka zdvihla ruku proti zámerom vlády. Denník MF Dnes však naznačil, že nový návrh Marvanová zrejme bude ochotná podporiť. (čtk, jj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 492
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 165
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 751
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 004
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 453
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 768
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu