BUDAPEŠŤ - Dunajská charta žiada maďarskú diplomaciu o vykonanie krokov smerujúcich k tomu, aby sa Európska únia zapojila do vyriešenia gabčíkovského právneho sporu týkajúceho sa rozdelenia vôd Dunaja. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré pri príležitosti nadchádzajúceho 10. výročia odklonenia vôd Dunaja, zverejnili v Budapešti. Podľa tejto občianskej organizácie, združujúcej ochrancov prírody a odporcov vodného diela, by Maďarsko malo využiť možnosť, ktorú ponúkajú v poslednom čase iniciatívy únie v oblasti opatrení pri odstraňovaní ekologických katastrof.
Dunajská charta je presvedčená, že nová Európa nemôže zostať ľahostajná voči nebezpečenstvu, ktoré hrozí zásobám pitnej vody v priestore stredovýchodnej Európy. EÚ by podľa vyhlásenia charty mohla prispieť k úspechu roky trvajúcich dvojstranných rokovaní a ukončeniu právnej ujmy i ničenia životného prostredia.
Charta vyzvala Maďarskú akadémiu vied, aby iniciovala v budapeštianskom kabinete preskúmanie prírodných procesov, ktoré prebehli po odklonení vôd Dunaja v roku 1992. Tieto prieskumy Maďarsko ešte zatiaľ podľa Dunajskej charty nevykonalo, čo je v procese rokovaní so Slovenskom pre maďarskú stranu nevýhodné.
Charta tiež pripomína, že súčasný stav „svojvoľného a krajne nepomerného“ rozdelenia vôd spôsobuje nenapraviteľné škody, na základe ktorých je ohrozená aj najväčšia prírodná zásobáreň vody v strednej Európe.
(sita)