BRATISLAVA - Počítačový program je podľa slovenskej legislatívy chránený autorským zákonom. Preto je jeho nelegálne používanie podľa trestného zákona klasifikované ako porušovanie autorského práva, ktoré je postihované trestom odňatia slobody do 5 rokov a povinnosťou nahradiť spôsobenú škodu výrobcovi počítačového programu. Uviedla to právna zástupkyňa Business Software Alliacne (BSA) Adriana Tomanová.
Pri nelegálnom používaní softvéru môže súd zároveň uložiť aj trest prepadnutia veci - počítačového zariadenia - alebo peňažný trest až do 5 miliónov korún. Prezident spoločnosti Roman Sládek uvádza, že kampaň je zameraná na autorské práva v oblasti používania softvéru, jej dopad bude ale širší, pretože osveta sa prejaví i v ostatných oblastiach ochrany autorských práv.
BSA v spolupráci s políciou sleduje nelegálne využívanie softvéru v troch základných oblastiach. Prvou sú spoločnosti, ktoré ako koncoví používatelia využívajú nelegálne softvér, druhú predstavujú predajcovia počítačových zostáv, na ktorých je nelegálne nainštalované programové vybavenie a tretia oblasť sa zameriava na ponuku programov prostredníctvom internetu.
V súčasnosti je v štádiu riešenia 31 koncových používateľov, z ktorých sa tri prípady riešia prostredníctvom trestného konania. V prípade predajcov je otvorených 27 prípadov, z ktorých je päť predmetom trestného konania.
Za posledné obdobie sa softvérová kriminalita na Slovensku znížila a podľa prieskumu Piracy Study dosiahla v minulom roku 46 percent. Pre porovnanie - softvérová kriminalita v Českej republike bola 43, v Poľsku, v Maďarsku 48 a na Ukrajine 87 percent.
BSA je medzinárodným záujmovým združením, ktoré zastupuje svetových výrobcov počítačových programov. Jej financovanie je zabezpečené z členských poplatkov a získaných finančných prostriedkov zo súdnych sporov. Zaoberá sa najmä vzdelávaním so zameraním na ochranu autorských práv a bojuje proti softvérovej kriminalite. Na Slovensku vystupuje ako záujmové združenie právnických osôb od roku 1997 a má štyroch členov. (tasr)