BRATISLAVA – Súčasným radám verejnoprávnej televízie a rozhlasu sa 10. novembra končí funkčné obdobie. Členov týchto kontrolných orgánov volí a odvoláva Národná rada.
Návrhy na členov novej rady môžu predkladať poslanci, bývalí členovia rady, profesijné alebo občianske združenia z oblasti kultúry a tlačových médií. Z tradície je však známe, že členovia rád sú nominantmi politických strán.
Rôzne združenia proti tejto praxi protestujú. „Sme presvedčení, že zloženie rady nemôže podliehať politickým tlakom a jej členovia majú reprezentovať významné osobnosti verejného, spoločenského a duchovného diania Slovenska,“ píše sa v spoločnom vyhlásení Odborov audiovizuálnych tvorcov a Únie slovenských televíznych tvorcov.
K výzve sa pripojila Slovenská filmová akadémia, Herecká obec Slovenska, Slovenský filmársky zväz, Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska a Spolok spisovateľov Slovenska. Spoločne chcú vytvoriť fórum, ktoré osloví ďalšie združenia, aby navrhli svojich kandidátov. Od mediálneho výboru v parlamente očakávajú, že ešte pred hlasovaním v parlamente verejne vypočuje navrhnutých kandidátov, či vôbec rozumejú problematike televízie. Predstavitelia Slovenského syndikátu novinárov apelujú na poslancov, aby zvažovali len odborné kvality kandidátov, nie ich stranícke zázemie.
Súčasný predseda Rady STV Jaroslav Franek považuje nezávislosť zvolených členov oboch rád za dôležitú. Väčší problém vidí v tom, že ak bude kritériom výberu len odbornosť, „odborníkmi sú zväčša ľudia patriaci k socialistickej televíznej loby, ktorí televíziu a štát považujú za dojnú kravu“. Od nich by sa mala rada držať radšej ďalej, myslí si Franek.
Mená kandidátov Rozhlasovej rady, ako aj Rady STV možno nahlásiť mediálnemu výboru v parlamente do konca októbra. Na novembrovej schôdzi parlamentu by mali poslanci hlasovať už o konkrétnych menách. (hr)