
Pochúťka pre bohatých - kaviár. FOTO - REUTERS
Milovníci luxusných lahôdok môžu oslavovať. Ochrancovia prírody sú sklamaní. Na schôdzke v Paríži vo štvrtok padlo rozhodnutie, že vývoz kaviáru sa tento rok nebude obmedzovať. Vývozcovia sa obávali, že orgán OSN regulujúci obchod s ohrozenými druhmi (CITES) na šesť mesiacov zakáže predávať „čierne zlato“ na svetových trhoch. Prežitie niektorých druhov jeseterov, (práve ich ikry sú kaviárom) je totiž veľmi ohrozené.
Multimiliónový obchod, do ktorého je zapojený Azerbajdžan, Kazachstan, Rusko a Turkménsko, sa nezastaví len za cenu ústupkov a garancií, ktoré tieto štáty sľúbili spraviť ešte pred parížskou schôdzkou. Predovšetkým sa zaviazali, že v tomto roku úplne zastavia lov jeseterov. Oveľa dôraznejšie sa hodlajú pustiť aj do boja s mafiami, ktoré s kaviárom vo veľkom nelegálne kšeftujú a sľúbili aj plán na obnovu populácie jesetera.
Kaspické štáty sa teraz počas „loveckej prestávky“ musia do konca roku dohodnúť na presných číslach pre rok 2002: koľko sa bude môcť loviť a koľko vyvážať. CITES zostáva v pozore - obchodovať sa bude môcť vďaka zásobam v tomto roku ďalej, ale ak štáty nedodržia záväzky, môžu na budúcoročný export zabudnúť.
Zatiaľ čo šéf CITES Kenneth Stansell hovorí o „výbornom rozhodnutí, ktoré je v najlepšom záujme záchrany jeseterov,“ ochrancovia prírody sú oveľa skeptickejší. Priznávajú, že vďaka CITES sa spravil pokrok, ale ten zďaleka nestačí.
Na pokraji vyhynutia je predovšetkým druh čierneho jesetera Beluga. Táto ryba váži až jednu tonu a meria štyri metre. Ikry v jej tele môžu tvoriť až 15 percent hmotnosti. Američanka Lisa Speerová, ktorá pracuje v organizácii zaoberajúcej sa ohrozenými druhmi, hovorí : „Skutočnosť, že stále nejde o žiadne dlhodobé zníženie lovu, je veľmi závažná. Tieto živočíchy sa dožívajú sto rokov a ikry začínajú produkovať až okolo 15. roku života. To znamená, že zastavenie lovu na šesť mesiacov nemôže vyriešiť problém“.
Beluga je jeden zo šiestich druhov jesetera, ktoré žijú v Kaspickom mori. Ruskí vedci ešte v roku 1996 odhadovali, že vo Volge žije už len 1800 samíc tohto druhu. Problémy s kaviárom a populáciou jeseterov prišli po rozpadnutí Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Dovtedy Moskva aj Irán prísne strážili ilegálny lov aj trh s kaviárom. V transformačnom období prišli zlaté časy pre kšeftárov, ktorí si našli svoje trhy, a trvajú až dodnes. Podľa odhadov CITES je ročný obrat z obchodu s kaviárom jedna miliarda dolárov. Oficiálne priznaných je z toho ale len 100 miliónov.
(reuters, mch)