Kultúra a štýl komunikácie je veľmi dôležitým predpokladom úspešnosti a efektívnosti jednania aj v práci podnikateľa. Medzi hlavné stresové faktory podnikateľa patrí aj daňové konanie. Ambíciou nasledovných riadkov je načrtnúť program sebaovládania a psychologických východísk k tomu, aby podnikajúci daňový subjekt zbytočne nepopudil daňového kontrolóra proti sebe nechcene a bez závažného dôvodu ihneď pri začiatku komunikácie. Prax i psychológovia potvrdzujú, že práve niekoľko úvodných minút vzájomnej komunikácie medzi partnermi v obchodnom i spoločenskom styku rozhoduje dominantne o tom, či sa k nám bude druhá strana správať okrem objektívnej korektnosti aj subjektívne pozitivisticky alebo negativisticky. To isté platí v drvivej väčšine aj o vzťahoch medzi daňovníkmi a daniarmi a to nielen pri daňovej kontrole, ale aj pri daňových sporoch a ostatnom daňovom konaní.
1. Dôsledne dodržuj termín
Ak si pozvaný na daňovú kontrolu - dôsledne dodržuj termín. Ak nemôžeš z rôznych objektívnych dôvodov termín dodržať, bezodkladne sa kontrolórovi ospravedlň (radšej písomne ako telefonicky - kvôli dôkazu) a dohodni náhradný termín, ktorý dodrž. Buduješ si imidž dôveryhodného daňového subjektu v prvom kole - nezabúdaj na to. Ústretovým konaním súčasne brániť daňovému kontrolórovi, aby Ťa nechal predviesť policajnými orgánmi.
2. Priprav a prekontroluj si doklady požadované ku kontrole
Tvoja daňová kontrola sa týka určitého zdaňovacieho obdobia - kde sa zvyčajne kontroluje u fyzických osôb komplexná daňo- vá povinnosť (napríklad daň z príjmov FO, daň zo závislej činnosti za zamestnancov, cestná daň, daň z pridanej hodnoty) aspoň za dve zdaňovacie obdobia spolu. Nešetri čas na to, aby si skompletizoval pred začatím daňovej kontroly všetky potrebné doklady, ktoré máš k nej predložiť. Oplatí sa prekontrolovať hlavnú finančnú knihu - t.j. peňažný denník a aspoň doklady s najvyššími čiastkami. Chýbajúce doklady vždy daňovú kontrolu predlžujú, pričom bránia daňovému kontrolórovi konať efektívne a rešpektovať základné ekonomické heslo „čas -sú peniaze“. Preto kontrolóra zbytočne nedráždi a nenúť ho uvažovať o možnostiach udelenia pokút pre Teba za nedostatočné spolupôsobenie v daňovom konaní.
3. Zváž, na ktoré potenciálne nezrovnalosti upozorníš
Ak máš pocit, že niektoré tvoje daňovo-účtovné doklady potrebné ku daňovej kontrole sú rizikové alebo by ich mohla daňová kontrola vnímať rozporuplne a negatívne, upozorni na ne iniciatívne sám pri začiatku kontroly a podaj jasné vysvetlenia a dôkazy svojich tvrdení.
Vždy je dilema, či v prípade väčšieho daňového problému, ktorý zistíš len sám ešte pred začiatkom daňovej kontroly, máš daňovú kontrolu na to upozorniť alebo nie. Riziko musíš zvážiť a rozhodnúť sám. Je totiž jasné, že ak upozorníš na svoj nedostatok, môžeš dostať dorub dane i penále - zatiaľ, čo keď na to neupozorníš a nepriznáš, že si nedostatok zistil, môžeš kalkulovať s tým, že daňový kontrolór to prehliadne.
4. Pripomeň si svoje práva a povinnosti
Pred daňovou kontrolou doporučujem preštudovať si zákon číslo 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, ktorý sa slangovo medzi podnikateľmi i daňovými odborníkmi nazýva aj základný daňový otčenáš. Pozornosť koncentruj najmä na vybrané atribúty daňového konania - predovšetkým na ustanovenie § 2 a §§ 15-15b už citovaného zákona - ktoré hovorí o tvojich právach a povinnostiach počas daňového konania a daňovej kontroly.
5. Stratený doklad dohľadaj
Ak zistíš, že Ti niektoré účtovno-daňové doklady chýbajú, ihneď začni iniciatívne dohľadávacie náhradné konanie, aby si mal kvalifikovaný dôkaz o tom, že daná finančná transakcia, že konkrétny príjem (výnos) alebo výdaj (náklad) evidovaný v peňažnom denníku aj na účel vyčíslenia základu dane, reálne aj nastal. Hoci sudcovia odmietajú tolerovať pri procesno-daňových sporoch daňovým úradom byrokratický prístup konania v tom zmysle, že „kde nie je doklad, nemohol byť ani náklad“, nespoliehaj sa na to a vždy sa snaž každý dostupný dôkaz a potrebný doklad opatriť a zabezpečiť tak, aby si zbytočne nedráždil daňového kontrolóra, nevzbudzoval v ňom negatívne pochybnosti. Každý pomyslený stavebný kameň na dodržanie dôkazno-preukaznej argumentácie a transparentnosti v Tvojom daňovom konaní vzbudzuje dojem, že tvoje jednanie v daňovom konaní je maximálne ústretové a korektné. Navodenie tohto dojmu je pre teba - pre Tvoj úspech u daňovej kontroly limitujúce.
6. Nepoučuj daňový úrad, že dokazovať musí on
Nepredhadzuj daňovému úradu, že jeho povinnosťou je dohľadávať Tvoje chýbajúce dôkazy a doklady, lebo z hľadiska daňového práva je postavenie daňového orgánu oveľa stabilnejšie a ďaleko lepšie chránenejšie oproti rizikám ako postavenie daňového subjektu (daňovníka). Tvrdíme tak s plneným vedomím poznania praxe, napriek tomu, že daňový úrad má povinnosť dbať - aby skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti boli zistené čo najúplnejšie, a nie je pri tom viazaný iba návrhmi daňových subjektov (§ 29, zákona č.511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov).
7. Ak nevieš presvedčiť daňovú kontrolu, povolaj odborníkov
V prípade, že niektoré požiadavky daňovej kontroly nevieš za svoju firmu vysvetliť a zdôvodniť ty sám (ktorý si daňovým subjektom- napríklad ako majiteľ firmy) - neboj sa prizvať si kvalifikovaných odborníkov (napríklad ekonomického alebo daňového poradcu, účtovníčku, komerčného právnika alebo advokáta), ktoré zdanlivé nejasnosti a nezrovnalosti tvojho daňového účtovníctva dokážu ľahšie vysvetliť a obhájiť ako ty.
8. Šetri si nervy - daj sa pri kontrole zastúpiť
V prípade, že nemáš čas alebo nervy na daňové konanie a daňovú kontrolu, využi možnosť osobne sa daňovej kontroly nezúčastniť, ale dať sa pri nej zastúpiť podľa ustanovenia paragrafu 9-10 zákona č.511/1992 Zb. Podľa odseku 3 napríklad platí, že daňový subjekt, jeho zákonný zástupca alebo jeho opatrovník sa môže dať zastupovať aj pri daňovej kontrole zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne s úradne overeným podpisom alebo ústne do zápisnice u správcu dane (t.j. na daňovou úrade). Ak nie je rozsah plnomocenstva presne vymedzený, považuje sa toto plnomocenstvo za všeobecné. V tej istej veci môže mať daňový subjekt len jedného zástupcu.
9. Zbieraj názory daňových odborníkov
Určite ako podnikateľ čítaš a odoberáš občas aj nejakú ekonomickú tlač. Sleduj v nej aj názory odborníkov na daňové právo - najmä na daňovú obhajobu, daňovú obranu a kvalifikované dôkazy a argumenty pri sporných daňovouznateľných výdavkoch. Nezahadzuj ich a odlož si výstrižky alebo rešerše práve k Tvojmu problému alebo k Tvojmu pocitu (podnikateľskej intuícii), že s niečím môže byť v budúcnosti pri daňovej kontrole problém. Alebo zbieraj daňové judikáty (t.j. rozhodnutia súdov SR vo veciach daňového konania a sporov). Tieto predlož a použi pri možných sporoch teba ako daňového subjektu a daňového kontrolóra. Je to oveľa lacnejšie, ako zaplatiť ku každému osobitnému problému pri daňovej kontrole vysoký honorár profesionálnemu daňovému poradcovi (čo však neplatí, ak sú v hre veľké peniaze!).
10. Vyjadri nesúhlas s názorom daňovej kontroly
Ak máš pocit, že daňová kontrola opiera svoje závery a názory o subjektívne a nezákonné postupy, ktoré sú pre Teba neprijateľné a znamenajúce finančné postihy (dorub dane, penále, pokuty) - neboj sa nesúhlasiť a vyšli o tom jasný signál ihneď. Môžeš to urobiť (podľa paragrafu 15,ods.6, písmeno e/ zákona číslo 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov) tak, že v priebehu daňovej kontroly môžeš neustále až do jej dokončenia predkladať všetky (akékoľvek relevantné) dostupné dôkazné prostriedky preukazujúce tvoje tvrdenia. Ak to nevyužiješ, tak využi efektívne možnosť (podľa § 15,ods.10 už citovaného paragrafu v tomto odseku) vyjadriť sa písomne k protokolu o daňovej kontrole najneskôr v deň jeho prerokovania. Ak neuspeješ a daňový spor bude pokračovať - vytváraš si týmto postupom výhodnú nástupnú pozíciu z hľadiska práva i daňovej obhajoby v ďalších alternatívnych krokoch (použitie riadnych opravných prostriedkov, teda odvolania a aj mimoriadnych podľa ustanovenia paragrafov 46-54 zákona č.511/1992 Zb. v znení doplnkov alebo pri iniciovaní žaloby na súde v spore proti konaniu a rozhodnutiu daňového orgánu v tvojej veci).
EMIL BURÁK
(Autor je ekonomický a finančný poradca)