Najčastejšie chyby daňovníka

Daňové konanie na Slovensku v novodobej ére krajiny už datuje 12 rokov skúseností na strane daňovníka (daňového subjektu) i na strane daniara (správcu dane, daňového úradníka). V praxi existujú podnikatelia, ktorí už absolvovali niekoľko daňových kontrol

- ale aj takí, ktorí zatiaľ mali len jednu alebo žiadnu daňovú kontrolu. Ambíciou nasledovných riadkov je zdôrazniť niektoré najfrekventovanejšie chyby a omyly, ktoré daňové subjekty vo vzťahu k správcom dane (daňovým úradom) robia najčastejšie. Poučte sa z nich, aby ste mohli vaše budúce daňové konania viesť efektívne, rýchle a bez zbytočných finančných dorubov (dane, penále, pokút).

- Medzi najfrekventovanejšie chyby

v daňovom konaní patria najmä:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

I. Podceňovanie daňového úradu

V súčasnom rozmachu čiernej ekonomiky v SR je všeobecný trend podceňovania úradov v krajine. Mnohí podnikatelia sa preto aj na daňových úradníkov pozerajú s hlbokým opovrhnutím a podceňujú ich schopnosti. Správnym východiskom pre nutné vzájomné súžitie podnikateľa a úradu (t.j. aj daňového subjektu a daňového úradu) by podľa nášho názoru mal byť výlučne striktný, ale maximálne korektný a konštruktívny partnerský princíp. Podnikateľ musí rešpektovať premisu, že - ak chce v pokoji podnikať, musí rešpektovať pravidlá prostredia, v ktorom podniká. To znamená aj splniť zákonné požiadavky daňového úradu, aj rešpektovať jeho úradníkov a poslanie - ktoré štát zriadil na to, aby dane kontrolovali. Rozhodne nie je vhodné daňový úrad podceňovať (napríklad preto, že daňový úradník zarobí niekoľkokrát menej ako podnikateľ) a znevažovať, lebo je a bude systémovou súčasťou trhovej ekonomiky v každej vyspelej demokracii.

SkryťVypnúť reklamu

II. Hanba, opýtať sa na nejasnosti

Jednou z predností všetkých veľkých ľudí - ktorí to v živote niekam dotiahli - bolo a je aj to, že sa nikdy nehanbili opýtať sa na čokoľvek, čomu nerozumeli. Bežnou daňovou praxou v SR je skutočnosť, že daňový úradník niečo doručí, povie, prezentuje daňovému subjektu a ten mu nerozumie. Mnohí sa hanbia povedať na rovinu, že tomu a tomu nerozumeli a nech im to daňový úradník vysvetlí zrozumiteľnejšie. Často len pre stupídny pocit ich namyslenia si, že takto sa znevážia, respektíve stratia svoj „presvedčivý“ imidž úspešného podnikateľa. Namiesto toho sa radšej tvária, že „všetko je jasné a primitívne jednoduché“ - čím si môžu navodiť nemalé problémy. V danom prípade dve primitívne rady:

- nikto múdry z neba nespadol (slovenské porekadlo predkov),

SkryťVypnúť reklamu

- koreňom všetkého zla je nedostatok poznania (múdry výrok Budhu).

Preto doporučujeme nikdy sa nehanbiť opýtať aj na zdanlivo jednoduché veci, ak ste si nimi nie istí alebo im nerozumiete. Veď daňové právo všade na svete patrí medzi najnáročnejšie právno-ekonomické disciplíny.

III. Strach z rozsahu zistení daňovej kontroly

Daňové kontroly sú jednotlivými daňovými úradmi vykonávané rôzne - nie vždy na dostatočne profesionálnej úrovni, nakoľko aj správca dane je len človek a môže sa pomýliť. A doteraz platné daňové judikáty (doteraz verejné publikované rozhodnutia Najvyššieho súdu SR vo veciach daní) za roky 1990-2002 potvrdzujú, že aj v konaní a rozhodnutiach daňových úradov je veľa chýb a nedostatkov. Väčšinová prax slovenských daňových subjektov však je prijať takmer každý verdikt daňového úradu (aj keď s ním nesúhlasia) a neísť s ním do konfliktu z dôvodu jednoduchého a prozaického: boja sa, že daňový úrad niečo dorubil a dohľadal - ale keby do veci „rýpali“ a daňový úrad by mohol urobiť rekontrolu alebo skontrolovať aj viac zdaňovacích období opakovane z minulosti, tak by im mohol dohľadať ešte ďalšie „daňové prehrešky“ nad rámec verdiktu pri práve vykonanej daňovej kontrole.

SkryťVypnúť reklamu

IV. Neznalosť možností daňovej obrany

Ďalším častým dôvodom zbytočne platených dorubov dane je aj základná neznalosť možných princípov daňovej obrany - ktoré sú zakotvené najmä v Ústave SR (nedotknuteľné práva občana) a zákone č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmene v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (najmä ustanovenia § 2 a § 15 citovaného zákona). Základy daňovej obrany - ak sa ich nechce učiť podnikateľ, by mal ovládať alebo jeho interný špecialista (šéfekonóm, hlavný účtovník alebo daňový špecialista firmy) alebo kompetentný externý poradca (daňový poradca, auditor, ekonomicko-účtovný poradca, komerčný právnik, resp. daňový advokát). Daňová kontrola môže veľa, ale nemôže všetko!

V. Nevedenie záznamovej agendy na daňové účely

SkryťVypnúť reklamu

Medzi ďalšie omyly a chyby daňovníka patrí najmä nevedenie daňovej agendy (daňové účtovníctvo, peňažný denník, agenda dane z pridanej hodnoty, mzdová agenda, nenahlasovanie zmien v oznamovaco-registračnej daňovej povinnosti, atď.) priebežne počas zdaňovacieho obdobia a spôsobom, ktorý ukladá zákon (napr. účtovníctvo podľa z.č.563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov). Daňový úrad môže prinútiť daňovníka viesť aj úplne osobitnú a špeciálnu daňovú agendu (napr. § 37, z.č.511/1992 Zb.). Koná tak zvyčajne vtedy, keď daňovník s ním nespolupracuje, porušuje zákon a nekoná ústretovo v daňovom konaní. Záznamová agenda je dôležitá - podnikateľovi predsa pomáha dokladovať relevantnosť a legálnosť jeho zdaniteľných príjmov, súčasne je jeho základným dôkazovým arzenálom v konaní voči daňovému úradu aj v prípade akýchkoľvek disproporcií, polemík a pochybností pri možných daňových sporoch a konfliktoch s daňovým úradom.

SkryťVypnúť reklamu

VI. Absentujúci daňový sebamanažment podnikateľa

Racionálne konajúci daňový subjekt by si mal stanoviť vlastný diel zodpovednosti aj na úseku daní. To znamená stanoviť si akýsi osobný plán v oblasti zdaňovania - čo vykoná sám, čo ponechá na účtovníčku firmy (interný špecialista) - napríklad jednoduchšie daňové záležitosti a čo sa poradí s odborníkom z externého okolia (najmä zložitejšie daňové problémy). Daňový sebamanažment by si mal každý podnikateľ i daňový subjekt, ktorý nepodniká pravidelne rozvíjať a dopĺňať. Dane sú a budú vždy súčasťou trhovej ekonomiky (ktorej súčasťou je aj SR) - a preto sa oplatí trochu zainvestovať do sebavzdelávania aj na úseku daní. Nepočúvajte „krčmové rady všeporadcov z radov univerzálnych “truhlíkovských„ vševedkov - ale radšej si občas prečítajte niečo z poradenskej odbornej literatúry alebo si doprajte raz za rok daňovo-účtovné školenie. Pragmatický prístup k daňovému sebamanažmentu Vám pomôže ušetriť nemalé finančné prostriedky z dôvodu chýb v daňovej evidencii alebo z neznalostí základných postupov, fínt a praktík - ako nerobením chýb, zaplatiť čo najmenšie dane. EMIL BURÁK

SkryťVypnúť reklamu

(Autor je ekonomický a finančný poradca)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu