Londýn 22. októbra (TASR) - Condoleezza Riceová, poradkyňa amerického prezidenta Georgea W. Busha pre národnú bezpečnosť, pripustila, že Biely dom zaskočilo priznanie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky o jej jadrovom programe na výrobu obohateného uránu použiteľného na vojenské účely, píše britský denník Guardian v komentári, v ktorom sa zamýšľa nad postojom USA voči KĽDR.
Podľa Riceovej Bushova administratíva teraz diskutuje o tom, či severokórejská otvorenosť znamená hrozbu, alebo ústretové gesto. Pri hľadaní odpovede Američania v posledných dňoch horúčkovito konzultovali so svojimi regionálnymi spojencami Japonskom a Južnou Kóreou.
Guardian sa domnieva, že by bolo veľkou chybou interpretovať severokórejské informačné gesto ako hrozbu. Pchjongjang vraj potrebuje s niekým hovoriť. Ale či to tak vnímajú aj Američania, je podľa Guardianu otázne.
Šéf Pentagónu Donald Rumsfeld minulý týždeň nepremeškal ani okamih, aby "odhalil", že Severná Kórea už môže mať jednu alebo dve nukleárne bomby.
Podľa britského denníka to však nie je nič nové, pretože Pentagón aj CIA to tvrdia už dlho. A keď sa im to hodí, tak to znovu a znovu "vyťahujú" ako ospravedlnenie pre agresívnu americkú politiku.