
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
priestore, teda prostredníctvom internetu.
Stern označil za príčinu zrušenia barcelonských rokovaní obavy, že agresívni demonštranti by naháňali delegátom strach a zabránili tak pokojným rozhovorom. Svetová banka teda cúvla pred vyhrážkami najradikálnejších rebelov, ktorí prisahali, že zasadnutie rozvrátia za každú cenu. „Táto vyhrážka bola antidemokratická,“ vyhlásil Stern.
K zrušeniu zasadnutia Stern povedal: „Vyzeralo to, že pôjde o násilný pokus zastaviť rozhovory … viditeľne im išlo o zastrašenie bežných intelektuálov a my sme si nemysleli, že je v takých podmienkach správne pokúšať sa o serióznu analytickú diskusiu, ktorá by priniesla nejaký výsledok.“
Predstavitelia Svetovej banky ponúkli protestujúcim zúčastniť sa na rokovaniach, tí to však podľa Sterna odmietli. Stern dúfa, že on-line poňatie nasledujúceho zasadnutia banky vyvolá užšiu spoluprácu ľudí na celom svete. Hlavný ekonóm banky víta fakt, že mladí ľudia sa zaujímajú o chudobu v krajinách tretieho sveta, ale „ich entuziasmus musí byť podporený serióznymi analýzami a musia rozumieť skutočným dôvodom chudoby“.
Počítačoví piráti označovaní za „cyber-hackerov“ sympatizujúci s antiglobalizačným hnutím sľubujú, že pondelkovú on-line videokonferenciu Svetovej banky napadnú. Útok by mal podľa neoficiálnych informácií spočívať v zahltení servera e-mailami z celého sveta.
TOMÁŠ VELECKÝ