záciu a reštrukturalizáciu vybraných bánk. Predtým však ešte vláda musí schváliť výber strategického investora pre banku.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Viliama Vaškoviča, vláda by sa mala zaoberať touto otázkou už budúci týždeň, pričom už v prvom júlovom týždni by sa mala podpísať zmluva s IntesaBci. Zvyšok kúpnej sumy by mali Taliani zaplatiť asi v prvej polovici októbra, pričom následne na nich štát prevedie akcie druhej najväčšej slovenskej banky. O tom, ako budú použité výnosy z predaja VÚB, bude musieť ešte rozhodnúť vláda, dodal Vaškovič.
Talianska banková skupina by mala zaplatiť za VÚB 550 miliónov euro, čo je viac ako 1900 korún na jednu akciu. Konečná cena však bude závisieť od čistej hodnoty aktív na konci tohto mesiaca. Podľa predstaviteľov ministerstva financií však na rozdiel od predaja Slovenskej sporiteľne, investor už nemá možnosť vybrať z banky zlé úvery.
Podľa Vaškoviča krátka prítomnosť medzinárodných inštitúcií - Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Medzinárodnej finančnej korporácie - v akcionárskej štruktúre VÚB mala pozitívny efekt na privatizáciu banky. „Myslíme, že druhá etapa bola vďaka tomu ľahšia,“ povedal. Podľa ministerstva financií posun vo vnútornej reorganizácii banky v priebehu roka 2001 a dosiahnutá cena sú dôkazom opodstatnenosti dvojetapovej privatizácie VÚB. Náklady štátu spojené so vstupom a predčasným odchodom medzinárodných inštitúcií sú približne 2,2 milióny euro, čo je približne 90 miliónov korún. (gk)