motorového vozidla je však odlišná od tej, ktorú navrhovalo ministerstvo financií. Prostredníctvom poslaneckého návrhu sa komerčným poisťovniam podarilo do zákona pretlačiť zmenu ohľadne trojročného prechodného obdobia, ktorú požadovali.
Ide o zmenu, ktorá umožní v nasledujúcich rokoch upravovať minimálne sadzby poistného podľa vývoja inflácie, škodovosti a stavu rezerv, ktoré Slovenská poisťovňa prevedie do nového systému. V budúcom roku bude minimálna cena rovnaká ako v tomto (plus maximálne 30 percent), ale v nasledujúcich dvoch už bude môcť vzrásť. Ministerstvo pritom chcelo, aby minimálna cena bola počas nasledujúcich troch rokov pevná a poisťovne ju mohli zvýšiť o maximálne 30 percent. Proti tomuto návrhu sa postavili komerčné poisťovne, ktoré tvrdili, že nízke sadzby by mohli ohroziť funkčnosť systému.
Poslanecký návrh bol pre ministerku financií Brigitu Schmögnerovú prekvapením, keďže pochádzal od poslanca, ktorý sa zasadzuje za znižovanie daňového zaťaženia. „My sme boli naklonení kompromisu,“ povedala Schmögnerová na margo návrhu skrátiť prechodné obdobie na dva roky. Podľa generálneho tajomníka Slovenskej asociácie poisťovní Vladimíra Rančíka však s tým bolo spojené zníženie maximálnej ceny na 20 percent nad minimum, čo bolo pre poisťovne ešte menej prijateľné ako tri roky a 30 percent. Po troch rokoch už tvorba cien nebude nijako upravovaná zákonom.
„Toto opatrenie (možnosť zvýšiť ceny) výrazne zaťaží ľudí, ceny budú neprimerané. Na demonopolizáciu sme sa pripravili, zvyšovali sme posledné roky poistné,“ argumentuje ministerka. Schmögnerová okrem toho upozornila aj na to, že Úrad pre finančný trh dostal kompetencie, ktoré zo zákona nemá. ÚFT by totiž mal počas prechodného obdobia potvrdzovať ceny, ktoré stanoví Slovenská kancelária poistiteľov.
V schválenom zákone sú však aj ďalšie zmeny. Prvá posúva účinnosť zákona zo začiatku júla na začiatok augusta s tým, že ustanovenia ohľadne predaja poistiek búdu platiť od začiatku budúceho roka. To ostalo nezmenené. Ďalšou zmenou je to, že komerčné poisťovne budú musieť odvádzať na účet ministerstva vnútra 8 percent prijatého poistného, ktoré ministerstvo rozdelí požiarnikom.
Kým ministerka súhlasí s poisťovňami, že odvádzať požiarnikom časť príjmov je nezvyčajné, otázka ceny ešte asi bude predmetom diskusie obidvoch strán. Na otázku, či ministerstvo požiada prezidenta, aby zákon nepodpísal, Schmögnerová povedala: „Upozorníme pána prezidenta na nezrovnalosti, ktoré sa do zákona dostali.“
GABRIEL KÁDASI