
FOTO - LADISLAV BIELIK
Čo sa deje na územiach, ktoré kedysi obývali sovietske vojská?
„Väčšinou sú v nich normálne kasárne pre našich vojakov. Ale potrebujeme dostať tieto územia do normálneho režimu. Urobíme novú analýzu skutočného rozsahu znečistenia. Pôvodné analýzy sú z roku 1993, ale potom sa rozsah znečistenia akoby rozširoval. Chceme mať jasno. A musíme si určiť, akým kanálom pôjdu peniaze na vyčistenie týchto lokalít.“
Mohli by Rusi kompenzovať škody, ktoré nám spôsobili sovietske vojská?
„Pochybujem. Myslím, že je to nepostihnuteľné. V každom prípade je to stará environmentálna záťaž, pri ktorej je znečisťovateľ známy, ale neexistuje. Lebo je preč.“
Aké najväčšie škody na prostredí spôsobila prítomnosť vojsk?
„Najmä znečistenie pôdy naftou a inými ropnými produktmi. Asi nedávali pozor pri opravách. Podľa niektorých zdrojov keď mali nadbytok pohonných látok, vylievali ich. V pôdnych vrstvách sú olejové škvrny a obávame sa, že by mohli preniknúť do podzemných vôd. Predpokladám, že nejaké bomby alebo niečo podobné po nich neostali.“
Malo alebo má znečistené prostredie po sovietskych vojskách priamy vplyv na ľudí, ktorí tam bývajú?
„Dúfame, že nie. Ale ropné produkty sú jedom. Ak by sa dostali do podzemných vôd, bol by to vážny problém.“
Doteraz stálo zahladzovanie škôd len na životnom prostredí asi miliardu korún. Koľko to ešte bude?
„Myslím, že najmenej ešte toľko ako doteraz.“
Dokedy sa budú škody odstraňovať?
„Program sa začal v roku 1993. Každý rok sa na odstraňovanie škôd vyčleňovali prostriedky - zo začiatku viac, neskôr už menej. Tento rok mohlo ministerstvo obrany už len z vlastných prostriedkov vyčleniť sotva dvadsať miliónov korún. Iba na udržiavacie práce. Včera som rokoval s ministrom obrany, lebo vyschol zdroj. Dodávatelia rozbehli akcie, ale sú nespokojní s nedostatkom peňazí. Preto musíme prešetriť fyzický aj právny stav. Podľa analýz uvidíme, ako budeme pokračovať.“
(rf)