Redukcia študijných odborov sa dotkla všetkých vysokých škôl a fakúlt na Slovensku. Lekárske fakulty však tvrdia, že majú ešte jeden problém navyše. „Ťažkú hlavu nám robí špecializačné štúdium absolventov medicíny, ktoré sa podľa nového vysokoškolského zákona stalo riadnym vysokoškolským štúdiom tretieho stupňa. Na jednej strane má mať podľa nariadenia vlády mnoho špecializácií, ako chirurgia, neurológia, pediatria, a podobne, pre ktoré by sa malo vytvoriť mnoho študijných programov. Na druhej strane ich teraz máme redukovať,“ vysvetľuje prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Martin Dúbrava. „Tento rozpor sa dá vyriešiť asi až zmenou zákona,“ dodáva.
Nejde pritom podľa neho len o problém formálny či teoretický. „Môže totiž na seba viazať reálny rozvoj vedy na vysokých školách a ich financovanie.“ Sekcia vysokých škôl ministerstva školstva o tomto probléme vie: „V zákone o vysokých školách je pri špecializačnom štúdiu v medicíne uvedená pomerne nešťastná formulácia, že ide o tretí stupeň vysokoškolského vzdelávania. Je to niečo úplne iné a aj z následnéhoj textu je zrejmé, že to nie je rovnocenné.“
Pred pár dňami zástupcovia ministerstva prišli na zasadnutie akademického senátu fakulty, aby zistili, aký je jeho názor. „Fakulty pripravili skupinu odborov, značne redukovanú oproti tomu, koľko ich majú v špecializačnom štúdiu. V senáte sa dohodli, že návrh týchto študijných odborov zašlú na ministerstvo, i keď si uvedomujú, že by ich malo byť viac.“
Na sekcii vysokých škôl nám potvrdili, že „ak to bude potrebné, môže sa vyhláška novelizovať“. (sr)