Počtom študijných odborov sme raritou

Slovensko sa pýši v Európe ojedinelou anomáliou. Kým európske vysoké školy majú zhruba štyristo študijných odborov, my ich máme až takmer 1500!


Počet študijných odborov treba znížiť a priblížiť európskej klasifikácii. Inak budú mať slovenskí absolventi so svojimi diplomami v zahraničí stále problémy. FOTO SME - SOŇA REBROVÁ


Odborníci hovoria, že enormné množstvo odborov u nás vzniklo z historických dôvodov. Tiež však preto, že keď chcel niekto byť profesorom, ideálne bolo, keď mal svoj vlastný odbor. „Keď to preženiem, tak vznikali odbory typu: Prekladateľstvo vlastných mien,“ vysvetľuje prorektor pre rozvoj Univerzity Komenského Ivan Ostrovský a dodáva: „Obrovským množstvom odborov sme sa stali nečitateľnými pre zahraničie.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nový zákon študijné odbory redukuje

Na jar tohto roku bol prijatý nový zákon o vysokých školách. Vo viacerých oblastiach nastanú zmeny: štúdium sa rozčlení na bakalárske, magisterské a doktorandské, všetky školy by mali prejsť na kreditový systém, pripravuje sa systemizácia profesorských a docentských miest.

Od leta sa pracuje aj na novej štruktúre študijných odborov. „Základná téza je byť prehľadnejší, aby naši študenti a absolventi mali menej problémov pri nostrifikácii diplomov a pri organizovaní študentských mobilít,“ vysvetľuje Ivan Ostrovský. Školy však za svoje študijné odbory bojujú: „Ich redukcia totiž pomerne úzko súvisí s pripravovanou systemizáciou miest profesorov a docentov. A tam sa už ľudia cítia ohrození.“

Na základe nových odborov budú vytvorené študijné programy, ktoré musia prejsť akreditáciou. Od 1. septembra 2004 totiž môžu vysoké školy prijímať študentov len na novoakreditované programy. Keď sa od tohto termínu odráta čas potrebný na prípravu príjímacích pohovorov, zostáva na zvládnutie tohto procesu len asi 10 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Školám chýbajú vykonávacie predpisy

Na školy sa navalilo množstvo práce v čase dovoleniek. Teraz protestujú, že ich pripomienky často zostávajú bez povšimnutia.

„Mnohé veci sa nedotiahli,“ hovorí dekanka Filozofickej fakulty Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave Božena Kozmová. „U niektorých študijných odborov sa európsky model akceptoval, u iných zase nie. Napríklad etnológiu navrhli iba ako doktorandské štúdium, pritom tento odbor existuje na európskych univerzitách normálne ako bakalárske a magisterské štúdium. Dohodlo sa tiež, že sa vypracujú základné korpusy každého predmetu v rámci odboru, a podľa nich komisia vypracuje akési štandardy, ale nič sa nedeje. Potrebujeme sa už teraz pripravovať na jednotný európsky kreditový systém, ktorý sa opiera o novovytvorené študijné programy a stále čakáme na vykonávacie predpisy.“

SkryťVypnúť reklamu

Práce viaznu a času je málo

Vysoké školy sa sťažujú, že nový zákon je nedomyslený a niektoré jeho časti si odporujú. Prekáža im, že systematickú prácu nabúravajú čiastkové zmeny, zdržanie v jednej oblasti ovplyvňuje aj prácu na iných úlohách a času je málo. „Nie je dobré, keď sa menia základné zámery počas práce ,“ hovorí prorektor pre rozvoj Trenčianskej univerzity Ján Garaj. „Treba, aby sa veci pohli, pretože jeden krok nadväzuje na druhý. Do konca roka musíme ešte urobiť systemizáciu miest profesorov a docentov, ale kým nemáme študijné odbory, so systemizáciou nepohneme. Ale snáď by to už mohlo dostať trošku inú rýchlosť a dimenzie, pretože terajší minister je v obraze.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu