Bratislava 21. októbra (TASR) - Zástupcovia všetkých štyroch strán vládnej koalície zišli sa dnes v Bratislave s predstaviteľkami neformálneho ženského hnutia Urobme to!. Cieľom stretnutia bolo zistiť, či požiadavky formulované pred voľbami v sedembodovej verejnej deklarácii budú pri súčasnom rozložení politických síl priechodné.
Podpredsedníčka parlamentu a Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Zuzana Martináková vyjadrila presvedčenie, že koalícia bude jednotná pri podpore legislatívy z oblasti rodinnej politiky. Za problematické však označila riešenie pracovnoprávnych vzťahov žien. Hnutie Urobme to! totiž poukazovalo na nedodržiavanie zákonom stanoveného pracovného času žien, najmä v súkromných a zahraničných firmách. Podľa Martinákovej však súčasné zákony ochranu zamestnancov pred zneužívaním zo strany zamestnávateľa upravujú, takže treba hľadať inú cestu ako zmenu legislatívy.
Minister spravodlivosti a podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Daniel Lipšic poznamenal, že cesta rozhodne nevedie cez posilnenie kompetencií Najvyššieho kontrolného úradu. Jednou z možností je nasmerovať záujem inšpektorátov práce do tejto oblasti. Lipšic uviedol, že je pripravený na diskusiu o eliminácii domáceho násilia, prijatie antidiskriminačného zákona však nateraz odmieta.
Podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK) a šéf výboru Národnej rady SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien László Nagy predstaviteľkám uvedeného ženského hnutia navrhol účasť v komisii, ktorá bude pracovať v rámci výboru. Zložená bude z poslancov a predstaviteľov tretieho sektora a venovať sa budú otázkam rovnoprávnosti žien. Jeho výbor v tomto volebnom období dostal novú náplň - postavenie žien. Hnutie Urobme to! síce žiadalo vytvorenie samostatného výboru, s pochopením však prijalo aj toto riešenie.
Ďalšie požiadavky sa okrem už spomínaných oblastí týkajú napríklad vytvorenia priestoru vo vysielacej štruktúre Slovenskej televízie (STV) na riešenie ženských otázok. Zúčastnení predstavitelia politických strán nevidia možnosť presadenia tejto požiadavky do programového vyhlásenia vlády. Poukázali na to, že nový parlament sa bude musieť zaoberať zákonom o STV. V tejto súvislosti sa môže otvoriť aj uvedená problematika. Ľubomír Lintner, podpredseda strany ANO, ktorá obsadila rezort kultúry, vidí priestor na diskusiu práve na tomto fóre.