MONITOR: Slovenská tlač o EÚ

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - Írski voliči hlasovali v sobotňajšom referende za historickú zmluvu z Nice a vydláždili tak cestu rozšíreniu Európskej únie (EÚ) smerom na východ. Írsky premiér Bertie Ahern na zhromaždení v Bodenstowne pri Dubline zhodnoti

l výsledky ako "energické áno rozšíreniu únie a vrúcne írske privítanie svojich európskych partnerov zo strednej a z východnej Európy". Prvé reakcie zo strany kandidátskych krajín začali prichádzať už po zverejnení čiastkových výsledkov. Informujú Hospodárske noviny. Poľský prezident Aleksander Kwašniewski sa poďakoval írskym predstaviteľom za ich "solídnu kampaň" a dodal: "Mali by sme sa poďakovať Írom - všetkým, ktorí pochopili, že ani tie najväčšie domáce problémy by nemali zatieniť veľkú myšlienku, podľa ktorej rozširovanie EÚ nakoniec prekoná rozpory rozdeľujúce náš kontinent." Pozitívne reagoval aj český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda: "Írski občania jasne povedali, že proces rozšírenia je tiež o solidarite, o solidarite všetkých členských krajín EÚ." V podobnom duchu sa ústami svojho hovorcu vyjadril aj prezident ČR Václav Havel. Estónsky premiér Siim Kallas pre Reuters vyhlásil: "Chceli by sme sa poďakovať írskym ľuďom za ich rozhodnutie. Írsko pre nás vždy bolo dobrým príkladom správnych rozhodnutí." Hlavný lotyšský vyjednávač s EÚ Andris Kesteris zdôraznil: "Nepochybne je to pre nás pozitívne, keďže sme sa zbavili závažného faktora, ktorý by proces skomplikoval."
Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ označil výsledok írskeho referenda za dôležitý krok, ktorý umožní historicky prelomové rozšírenie únie o súčasné kandidátske krajiny. Podľa jeho slov však zostáva ešte veľa ‚‚domácich úloh" na oboch stranách. SR potrebuje dokončiť legislatívnu harmonizáciu s právom únie, uskutočniť ďalšie inštitucionálne kroky a byť konkurencieschopná najmä z ekonomického hľadiska. Únia zase musí vyriešiť najmä finančné záležitosti, oblasť poľnohospodárstva a zložitú otázku Cypru, uzavrel Figeľ v Národnej obrode.
Podľa írskych médií za zmenou postoja verejnosti v referende možno vidieť informačnú kampaň a zapojenie politických elít. V minulom roku sa kampaň takmer nekonala, politici a po nich aj voliči referendum odignorovali. "Teraz sme urobili obrovský kus práce. Využívali sme rovnaké metódy ako pri volebnej kampani. Klopali sme na dvere, hovorili s ľuďmi a vysvetľovali,“ hovorí poslankyňa vládnej Fiana Fail Mary Dilnoyvá v Sme. Poučili sa z minuloročného ľudového hlasovania, na ktorom sa zúčastnili najmä disciplinovanejší odporcovia zmluvy. "Táto kampaň bola o zastrašovaní, klamstvách a propagande,“ oponoval Justin Barret, jeden z najviditeľnejších a najhlasnejších odporcov zmluvy. Niektorí analytici tvrdia, že práve kvôli Barretovi sa mnohí nerozhodnutí voliči rozhodli na poslednú chvíľu hlasovať za zmluvu. Niekoľko dní pred hlasovaním, totiž významné írske denníky uverejnili informáciu, že Barret sa zúčastnil na konferencii organizovanej nemeckými ultrapravičiarmi.
Vicepremiér Pál Csáky v denníku Pravda nepripúšťa možnosť spomalenia procesu rozšírenia EÚ. Ako uviedol v interview, v roku 2004 musíme byť pripravení na plnohodnotné členstvo. Vnímame aj možnosť, že nie z našich domácich dôvodov sa môže proces spomaliť. Aj v prípade komplikácií budeme veľmi úzko spolupracovať s Európskou komisiou. Vnímame riziká celého ratifikačného procesu v jednotlivých krajinách únie. Rizikám môžeme čeliť dvoma cestami. Doma urobíme všetko pre vstup a úniu o tom presvedčíme. S krajinami únie budeme viesť silný dialóg, a preto aj v týchto štátoch musí byť kampaň o našej pripravenosti. To bude pravdepodobne nový rozmer vzťahov. Treba asi hovoriť aj s poslancami v jednotlivých európskych štátoch.
Cenový systém výrobcov cukru EÚ podľa vedúcich zástupcov EÚ pre poľnohospodárstvo podporuje farmárske metódy s vysokým rizikom pre životné prostredie. Ako uvádzajú Roľnícke noviny, európsky systém bol kritizovaný po tom, čo Austrália a Brazília obvinili EÚ v Svetovej obchodnej organizácii za vývozné dotácie, ktoré spôsobili deformáciu svetových cien cukru. Únia zabezpečuje zhruba 14 percent svetovej výroby cukru. Po tlakoch voči podpore exportu cukru v EÚ chce Európska komisia reformovať politiku podpory exportu cukru a diskusie otvoriť začiatkom budúceho roku.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 382
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 985
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 180
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 111
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 837
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 658
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 643
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu