
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
Zníženie štátnej prémie na stavebné sporenie sa dotkne nielen budúcich klientov stavebných sporiteľní, ale aj súčasných, ktorí sú ešte len vo fáze hromadenia prostriedkov na účte v stavebnej sporiteľni. Ak štát bude menej prispievať na stavebné sporenie, automaticky klesne aj suma, ktorú má klient v zmluve stanovenú ako cieľovú. To znamená, že ak si bude chcieť našetriť polovicu z cieľovej sumy, aby mohol získať úver v plánovanom termíne, bude musieť platiť ročne viac. Možnosť, že výška štátnej prémie sa zmení, je súčasťou podmienok v zmluve o stavebnom sporení, ktorú všetci klienti podpísali.
Stavebné sporiteľne chcú zníženiu príspevku zabrániť - najskôr na stretnutí s Ivanom Miklošom. „Navrhovaná zmena je za desať rokov už siedmym zásahom ministerstva do systému stavebného sporenia. (…) Je nešťastným rozhodnutím v snahe hľadať spôsob šetrenia výdavkov zo štátneho rozpočtu,“ reagovala Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), líder na trhu.
„Mnohokrát meniace sa podmienky sa už v minulosti ukázali ako destabilizujúce. Napriek napätej atmosfére, ktorá logicky nastane vo verejných financiách, bude našou snahou presadiť zachovanie súčasnej výšky štátnej prémie,“ povedala Marta Krajcerová z ČSOB stavebnej sporiteľne. Tretia stavebná sporiteľňa VÚB Wüstenrot má rovnaký názor.
Stavebné sporenie má podľa predstaviteľov najväčšej stavebnej sporiteľne kladný dosah aj na zamestnanosť a výdavky na štátne prémie sa do rozpočtu niekoľkonásobne vrátia. Poukazujú na to, že v Česku vláda podmienky stavebného sporenia nemení a napríklad v Maďarsku sa dokonca zvýhodnia. Slovenská vláda by sa mala namiesto znižovania prémie zaoberať zavedením nepriamej podpory sporenia - formou odpočítateľných položiek z daňového základu, tvrdí PSS.
Napriek výhradám proti zníženiu prémie prvá stavebná konštatuje, že „obľuba stavebného sporenia u občanov neklesne práve vďaka možnosti čerpať výhodný stavebný úver alebo medziúver, čo dokumentujú aj výsledky z minulosti“.
Keď bude prémia od januára nižšia, optimálny ročný vklad, pri ktorom sporiteľ dosiahne maximálne zhodnotenie, klesne zo 16- na 14-tisíc korún.
Ministerstvo v návrhu budúcoročného rozpočtu uvádza, že ak by štátna prémia zostala 4000 korún, štát by na ňu dal spolu 3,8 miliardy. To by bolo o 400 miliónov viac ako tento rok. Na stavebné sporenie však chce ministerstvo minúť nanajvýš 2,5 miliardy.
JANA BRONDOŠOVÁ