Predstavte si nepredstaviteľné: Čo sa stane, ak sa zruší rozširovanie EÚ?

Londýn/New York 18. októbra (TASR) - Ratingová agentúra Fitch Ratings varuje, že v nepravdepodobnom prípade odkladu alebo dokonca zrušenia rozšírenia ...

Londýn/New York 18. októbra (TASR) - Ratingová agentúra Fitch Ratings varuje, že v nepravdepodobnom prípade odkladu alebo dokonca zrušenia rozšírenia Európskej únie (EÚ) o krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) bude dôsledkom finančná turbulencia v regióne a jeho vyššia zraniteľnosť ekonomickou a politickou nestabilitou než u ostatných tzv. reformných trhov.

Hoci Fitch Ratings je aj napriek politickým prekážkam naďalej presvedčená o tom, že rozšírenie EÚ sa dokončí do roku 2005, no v prípade niekoľkoročného odkladu alebo dokonca zrušenia tohto procesu preskúma primárne úverové ratingy všetkých 13 kandidátskych krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fitch Ratings pritom vyjadruje obavy z očividného miznutia záväzku vlád členských krajín EÚ k rozšíreniu bloku o KSVE. Dokonca aj Holandsko, v ktorom si rozšírenie našlo tradične silného prívrženca, neočakávane vyjadrilo pochybnosti z "kondície" niektorých kandidátskych krajín, predovšetkým Poľska. Grécko stále hrozí vetom voči rozšíreniu, ak sa súčasťou projektu nestane Cyprus, a to aj v prípade, že súčasné grécko-cyperské rokovania o opätovnom pripojení ostrova nebudú úspešné. No a potom je tu aj možnosť odmietavej odpovede v nadchádzajúcom referende Írska o Dohode z Nice, ktorá tvorí inštitucionálny a politický základ rozšírenej EÚ.

Hoci žiadny zo súčasných členov EÚ nevyjadril jednoznačný nesúhlas s rozšírením a proces vstupuje do rozhodujúcej etapy, ktorá vyvrcholí summitom najvyšších predstaviteľov únie v Kodani, množia sa obavy z nedostatku politickej ochoty členských krajín pre prekonanie prekážok. Fitch Ratings však vyjadrila neochvejné presvedčenie, že 10 z 13 kandidátskych krajín sa stane členom EÚ do roka 2005, čo zvýši populáciu EÚ o 75 miliónov a hrubý domáci produkt o 360 miliárd EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra označuje výraznú stratu dôveryhodnosti v prípade zrušenia rozšírenia EÚ a veľkú podporu Nemecka pre zjednotenie Európy za záruku, ktorá zabráni tomu, aby sa prípadný odklad stal stavom trvalým. No v prípade nepravdepodobného prípadu "odkladu" rozšírenia na neurčito poukazuje na obrovské dôsledky tohto rozhodnutia pre kandidátske krajiny, najmä KSVE. Hoci akékoľvek hodnotenie prípadných dôsledkov pre KSVE je čisto špekulatívne, je jasné, že stabilitu do tohto regiónu priniesol práve prístupový proces.

1. FINANČNÁ STABILITA

Kandidátske KSVE profitovali z výrazne lacnejšieho zahraničného kapitálu a vládnych dlhopisov, keďže investori sa spoliehali na členstvo krajín v EÚ a neskôr aj v eurozóne. Presne tento predpoklad je aj dôvodom, že prirážka k primárnym dlhopisom je podstatne nižšia než u ostatných reformných trhov s rovnakým ratingom. Ak projekt rozširovania EÚ zlyhá, prehodnotenie ratingov kandidátskych krajín povedie k podstatnému zvýšeniu úverových nákladov na medzinárodných kapitálových trhoch a výnosov lokálnych dlhopisov, keďže investori sa už nebudú môcť spoliehať na približovanie inflácie k úrovni v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

2. EKONOMICKÁ STABILITA

Reformné trhy od mexickej krízy v roku 1995 zažili sériu finančných kríz - ázijskú v roku 1997, ruskú v roku 1998, argentínsku v roku 2001 a brazílsku v tomto roku. KSVE sa vďaka prístupovému procesu tejto turbulencii vyhli a v rokoch 1995 až 2002 sa mohli tešiť zo stabilného hospodárskeho rastu. Prílev priamych zahraničných investícií do najväčších kandidátskych štátov - Českej republiky, Maďarska a Poľska - prevýšil rozsah, ktorý by sa dal očakávať v štátoch ich veľkosti a ekonomickej úrovne. Členstvo v EÚ a následne aj v menovej únii predstavovalo mocný impulz k uplatňovaniu fiškálnej a menovej politiky v súlade s makroekonomickou stabilitou a k zavádzaniu ekonomických reforiem. Bez absolútne prioritného cieľa vo forme členstva v EÚ je ťažké si predstaviť, aké by v posledných 10 rokoch bolo tempo a rozsah ekonomických reforiem v KSVE.

SkryťVypnúť reklamu

3. POLITICKÁ STABILITA

Dôležitým faktorom pre vznik ekonomickej a finančnej krízy v reformných trhoch je politická nestabilita. V Rusku získala formu oligarchov, ktorí za éry prezidenta Borisa Jeľcina prevzali vládu nad štátom; v Indonézii išlo o občianske nepokoje po kolapse režimu prezidenta Suharta (1999) a Argentína stratila dôveryhodnosť politickej triedy po zrušení konvertibility pesa a vyhlásení platobnej neschopnosti.

Kandidátske krajiny EÚ naproti tomu profitovali z posilňovania demokratických inštitúcií a sociálnej stability aj napriek ťažkej a rozsiahlej chudobe v mnohých z nich. KSVE zápasili aj s možnosťou nacionalistického či etnického konfliktu, ktorú po sebe zanechala nútená migrácia a prepracovanie národných hraníc po dvoch svetových vojnách. Kľúčovou podmienkou členstva v EÚ je demokracia a dodržiavanie ľudských práv a práv menšín. KSVE sa dohodli na národných hraniciach, ktoré boli pôvodne zdrojom rozporov a zintenzívnili opatrenia pre zabezpečenie ekonomických a politických práv menšín.

SkryťVypnúť reklamu

Fitch Ratings upozorňuje, že túto ekonomickú a politickú stabilitu v KSVE v posledných rokoch nemožno pripisovať výlučne výhľadu na členstvo v EÚ. Podľa jej názoru však táto možnosť hrala kľúčovú úlohu pri podpore ekonomického a politického rozvoja, ktoré predstavujú pevné základy trvalej stability. Ak v poslednom momente príde k zrušeniu rozširovania, teda po niekoľkých rokoch ťažkých a bolestivých reforiem, Fitch Ratings nevylučuje riziko, že KSVE nasadia spiatočný kurz. Politická ochota k zabrzdeniu rastu deficitu rozpočtu bez vyhliadky na členstvo v EÚ by bola oveľa nižšia a navyše pokles prílevu zahraničných investícií a vzostup úverových nákladov by podstatne zhoršili vyhliadky hospodárskeho rastu. Fitch Ratings preto v takomto prípade nepodceňuje riziko zrušenia niektorých reforiem ani možnosť zvýšenia politického a sociálneho napätia.

SkryťVypnúť reklamu

(1 EUR = 41,977 SKK)

* 12 sov

* * *

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu