Slovenskej republike, ktorú v Bejrúte zastupuje prezident Rudolf Schuster, včera udelili štatút pozorovateľa OIF. Schuster vo svojom prejave vo francúzštine ocenil, že myšlienky frankofónie „sú odpoveďou na negatívne sprievodné javy globalizácie, ako sú terorizmus, rasová, národnostná, náboženská či kultúrna diskriminácia alebo ekonomická nerovnosť“.
Na summite venovanom „dialógu medzi kultúrami“ budú dominovať otázky okolo Iraku a Blízkeho východu, ku ktorým na záver prijmú stanovisko. Libanonský prezident Emil Lahúd hneď na úvod vyhlásil, že arabské krajiny odsudzujú útok proti Iraku. Pred použitím sily na riešenie medzinárodných konfliktov varoval aj ďalší rečník, francúzsky prezident Jacques Chirac. „V modernom svete môže byť použitie sily len posledným východiskom. Môže byť dovolené len v prípade legitímnej obrany alebo na základe rozhodnutia kompetentných medzinárodných autorít,“ povedal. Na slávnostnom otvorení summitu bol medzi pozvanými aj Hasan Nasralláh, vodca Hizballáhu, ktorý Izrael a USA považujú za teroristickú skupinu.
OIF združuje krajiny, v ktorých sa hovorí po francúzsky alebo ktoré spadajú do tzv. francúzskej sféry vplyvu. V čase vzniku v roku 1986 OIF charakterizovala predovšetkým jazyková a kultúrna blízkosť členov. Spolupráca sa však preniesla i do ekonomickej oblasti aj politickej. OIF dnes zahŕňa asi 600 miliónov obyvateľov zo všetkých kontinentov.
Podľa denníka Le Figaro je jednou z ambícií súčasného summitu, ktorý bol prvý raz usporiadaný v arabskom štáte, práve transformovať frankofóniu zo združenia priateľov francúzskeho jazyka a kultúry na serióznu medzinárodnú organizáciu, ktorá zaujíma stanoviská k problémom súčasného sveta. K otázkam, ako sú globalizácia alebo preventívne vojny a ich zakotvenie v medzinárodnom práve, zrejme frankofónne štáty vyjadria názor alternatívny k postoju USA.
(čtk, tasr)