
Ten, kto chce vidieť ľadovec na Kilimandžáre, to musí stihnúť do roku 2020. FOTO - ČTK/AP
Poznávacie znamenie najvyššieho afrického končiara Kilimandžára - biela snehová čiapočka - sa stráca. Ľadovce na vrchole, ktoré sú už aj tak tenké, sa veľmi rýchlo topia a podľa amerických výskumníkov do roku 2020 celkom zmiznú. S nimi sa stratí aj to, čo bolo v ľadovom kráľovstve uchované ako svedectvo klimatických zmien na vrchu hory, ktorá sa týči v tanzánskej savane.
Vedci dychtivo zhromažďujú informácie o jedinečnom ľadovci, kým sa im definitívne neroztopí pred očami. Tvrdia, že získali dôkazy o troch katastrofálnych suchách: nastali pred 8300, 5200 a 4-tisíc rokmi.
„Zistili sme, že špička ľadových polí klesla od roku 1962 najmenej o 17 metrov,“ vyhlásil profesor Lonnie Thompson z Ohio State University, ktorý vedie výskum. „To znamená priemernú každoročnú stratu asi pol metra na výšku.“ Ľadovce sa začali tvoriť pred 11 700 rokmi.
Výskumníci v článku v časopise Science napísali, že v roku 1912 mali ľadovce 12 kilometrov štvorcových, ale do roku 2000 sa scvrkli na 2,6 kilometra štvorcového. Douglas Hardy z University of Massachusetts upozorňuje, že v prípade Kilimandžára sa ľadový pancier nerozpúšťa vinou globálneho otepľovania, ako je to v prípade iných ľadovcov.
„Len sotva sa dá takýto úbytok pripísať iba ľudskému pôsobeniu. S takýmto tvrdením by sme sa pohybovali na tenkom ľade,“ povedal Hardy, ktorý tiež spolupracoval na štúdii. „Je potrebný ďalší výskum, aby sme určili, do akej miery je globálne otepľovanie a prirodzené zmeny podnebia zodpovedné za zánik kilimandžárskych ľadovcov.“
Zlá správa je to aj pre miestnych ľudí. Rozpustená voda z ľadovcov je pre nich dôležitým vodným zdrojom. Ohrozený je aj prílev turistov, pre ktorých je biely vrch v tropickej krajine najväčšou atrakciou.
(mch, reuters)