Naše rokovania s úniou budú pokračovať aj po írskom nesúhlase, ale zhorší sa atmosféra. „Referendum v Írsku nie je priamo spojené s našimi vyjednávaniami, lebo tie prebiehajú na základe platnej legislatívy únie. Obidva výsledky - áno aj nie - však budú mať politický dosah. ‘Nie‘ by malo aj právne dôsledky,“ hovorí hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Skomplikujú sa vzťahy vnútri únie, aj medzi úniou a kandidátmi. „Malo by to dosah na celkovú dôveryhodnosť a rozhodnutia únie,“ hovorí Figeľ.
Európski politici, zrejme aj pod dojmom nepriaznivých prieskumov verejnej mienky v Írsku, v posledných týždňoch upokojovali emócie tvrdením, že existuje „plán B“ - aj keď Íri zmluvu odmietnu, karavána pôjde ďalej a rozširovať sa bude.
„Faktom však je, že únia dnes nemá nijaký ‘plán B‘,“ hovorí analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík. „Existuje síce niekoľko elegantných právnych úprav, ktoré by mohli obísť fakt, že Íri povedali nie, ale Zmluva z Nice, to bol balík. Balík kompromisov. Nebude tu preto ochota rozbaľovať ho. Nebude ani politická vôľa dohodnúť sa na inom balíku. Preto hrozí časový posun rozšírenia,“ hovorí.
Minister zahraničia Eduard Kukan bol včera optimistom. „Verím, že obyvatelia Írska si uvedomia svoju veľkú zodpovednosť. Pre nás je Írsko, kde len pred niekoľkými rokmi bola rovnaká nezamestnanosť, ako je dnes na Slovensku, inšpirujúcou krajinou. Veľmi dobre využili fondy únie na výstavbu infraštruktúry a mnohých ďalších vecí, ktoré zmenili životnú úroveň obyvateľstva. Preto by sme si veľmi želali, aby boli rovnako veľkorysí voči ďalším európskym štátom,“ citovala včera ministra SITA.
Autor: mar