* Obidve krajiny patria v Európe k tým malým - Írsko má 3,6 milióna obyvateľov, Slovensko 5,3 milióna.
* Spriaznenosť existuje aj v náboženskom vyznaní - obe krajiny sú prevažne katolícke. V Írsku je katolíkov 93 percent, na Slovensku 69 percent.
* Z dávnej minulosti máme spoločnú keltskú tradíciu - Kelti žili kedysi aj na našom území, v Írsku sa dodnes keltská tradícia výdatne pestuje. V siedmom a ôsmom storočí sa z Írska, pokresťančeného svätým Patrikom, vydávali na cesty na kontinent írski misionári, ktorí sa dostali až k nám a šírili kresťanstvo.
* Írsko bolo kedysi, rovnako ako Slovensko, najmä poľnohospodárskou krajinou, kde sa chovali ovce a dobytok, základom obživy jednoduchých ľudí boli zemiaky. Keď sa neurodili, vypukol hladomor, ktorý vyháňal ľudí z domovov.
* Íri patrili k národom, ktoré sa v devätnástom a dvadsiatom storočí masovo vysťahovávali do Ameriky. Slováci mali podobný osud - podľa niektorých odhadov sa zaraďujú v počte vysťahovalcov hneď za Írov.
* Podobnosť existuje aj v náklonnosti k liehovinám - Íri milujú whisky a pivo, Slováci pijú domáce pálenky a tiež pivo. Íri však oveľa lepšie vedia svoje produkty predať - írske pivo Guinness sa dnes pije na celom svete, rovnako ako rôzne druhy whisky.
* Spoločnú máme aj historickú skúsenosť cudzej vlády - Íri boli pod nadvládou Angličanov. Samostatného štátu sa dočkali, rovnako ako Česi a Slováci, až po prvej svetovej vojne.
V čom je rozdiel
* Kým o Slovensku dnes vie minimum obyvateľov Európy a Ameriky, o Írsku platí opak - každý o ňom vie. Nielen o Keltoch a pive, ale aj o kultúre. Na celom svete sú známe írske hudobné skupiny ako U2 alebo Cranberries či írski spisovatelia James Joyce, Oscar Wilde alebo Jonathan Swift.
* Neporovnateľná je dnes aj životná úroveň. Írsko zažíva ekonomický zázrak, rozvíjajú sa moderné technológie, prúdia tam zahraničné investície, nezamestnanosť prakticky neexistuje, krajina dokonca prijíma prisťahovalcov z iných krajín. (mar)
Čo si myslia Íri
Melissa, študentka na prestížnej Trinity College: „Myslím si, že nám podsúvajú niečo, čo nie je naša zodpovednosť. Ja nemám nič proti kandidátskym krajinám, ale nemyslím si, že by nás týmto mali vydierať.“
Brian, novinár: „Táto zmluva nie je o rozšírení. Pokojne do únie vstúpte, ak si myslíte, že je to niečo super.“
Ida, predavačka: „Nie, my nechceme ďalších rumunských žobrákov na uliciach. Nebudem na nich prispievať ani centom.“
Čo si myslia Slováci
Štefan Kozák (o čo dnes v Írsku ide, sa dozvedel až od nás): „Vo svete je to, žiaľbohu, tak, že aj keď sa snažíme, vždy tu bude niečo alebo niekto, kto rozhodne za teba. Z toho, čo ja viem o Íroch, tak sa rozhodujú veľmi často sebecky. Ale keby bolo podobné referendum u nás, výsledok by bol asi negatívny. Keby to znamenalo menej peňazí pre nás, povedali by sme, že to nie je nutné.“
Autor: mik, miš