Na prvý pohľad sa zdá, že tieto výroky nemôžu platiť súčasne, že si navzájom odporujú. Nie je to však pravda.
Prvé príslovie zdôrazňuje vonkajšiu stránku javu – protiklad (fyzické znaky, temperament, povahu, schopnosti, spoločenskosť atď.). Je všeobecne známe, že ľudia vyhľadávajú a obdivujú u iných to, čoho sa im nedostáva. Príroda tým vytvorila predpoklad, že sa môžu navzájom obdarovávať, dopĺňať a spolupracovať.
Druhé príslovie zdôrazňuje vnútornú stránku javu – rovnakosť. Taktiež je známe, že ľudia sa združujú a pociťujú k sebe veľkú blízkosť, rozumejú si, ak majú rovnaké alebo podobné skúsenosti, názory, životnú filozofiu, hodnotovú orientáciu, záujmy, politickú orientáciu, vzdelanie a podobne. Príroda tým vytvorila predpoklad, že ľudia sa môžu s inými identifikovať, spájať, nebyť osamelými.
Manželstvo je založené na oboch princípoch. Na odlišnosti i podobnosti. Pôsobia súčasne, len si to treba uvedomiť.
Hlavný dôvod vašich manželských problémov nie je rozdielnosť pováh a z toho vyplývajúcich nezhôd, ale to, že ste navzájom prestali rešpektovať individualitu, jedinečnosť a osobnosť toho druhého. Obaja ste sa snažili tieto rozdiely zotrieť, prevychovať jeden druhého na svoj obraz. To sa vám nikdy nemohlo podariť, a ak áno, tak len za cenu potlačenia a degradácie osobnosti partnera. Dnes už bojujete medzi sebou na všetkých frontoch a ste nešťastní. Úlohou pre oboch v manželstve bolo naučiť sa využívať silné stránky vašej „protikladnosti“ pováh a rozvíjať vašu „rovnakosť“ v názoroch na spoločný život. Skôr ako k vzájomnému presadzovaniu sa na úkor manželského partnera a úvahám o rozvode sa pokúste ešte raz pozrieť na to, čo vás v minulosti dalo dokopy a čo vás dnes rozdeľuje.