Košice 18. októbra (TASR) - Polstoročie existencie košickej Technickej univerzity (TU) si dnes pripomenuli jej pedagógovia, pracovníci, študenti a hostia na slávnostnom zhromaždení Vivat Academia v košickom Štátnom divadle.
Uznanie a poďakovanie zakladateľom univerzity i generáciám, ktoré ju budovali, vyslovil v slávnostnom príhovore minister školstva SR Martin Fronc. Pripomenul, že vznikla v neľahkých 50. rokoch, keď Slovensko bolo vojnou zdevastované a krajina potrebovala technickú inteligenciu, ktorá pomohla budovať nový priemysel. Vychovala približne 40 000 absolventov. Aj v súčasnosti, ako zdôraznil, je na pulze dňa, keď na jej pôde vznikli nové netradičné fakulty. Minister pripomenul, že úlohou vysokej školy je nielen odovzdávať vedomosti a poznatky, ale pestovať aj vychovávať a pestovať významné spoločné hodnoty. "Slovensko potrebuje vzdelaných a morálnych ľudí. Je to náš potenciál, ktorým môžeme prispieť do vienka Európskej únie ako malá krajina, ale krajina ľudí vzdelaných, slušných a erudovaných" - zdôraznil Fronc.
Rektor TU Juraj Sinay pripomenul významné historické míľniky a osobnosti, ktoré školu formovali. Podľa jeho slov sa ju darí včleňovať do siete európskych vzdelávacích a výskumných inštitúcií a inštitúcií a rozvíja početné kontakty s partnerskými školami. Do budúcnosti, ako pripomenul, musí hľadať odpovede na otázky koho, čo a akým spôsobom bude učiť. "Je isté, že doterajší kvantitatívny rozvoj založený na raste počtu študentov bude nevyhnutné doplniť o nové kvalitatívne akribúty, vysoké školy viac priblížiť potrebám praxe, prehlbiť ich výskumný charakter a výraznejšie prepojiť s riešením regionálnych sociálno-ekonomických problémov" - povedal rektor.
Prítomný na zhromaždení bol minister životného prostredia SR László Miklós, zástupcovia štátnej správy a samosprávy mesta a kraja, rektori košických univerzít a ďalší hostia.
V podaní orchestra ŠD a zboru Collegium Technicum zazneli diela Mozarta, Verdiho, Pucciniho, Bizeta a ďalších skladateľov.
TU si polstoročnicu pripomenula na približne 20 spoločenských podujatiach. Pri tejto príležitosti okrem iného vydali reprezentačnú publikáciu, inaugurovali príležitostnú poštovú známku, otvorili vlastnú výtvarnú galériu Pinakotéka Academia a konal sa seminár o spolupráci univerzít s praxou.
Doterajšími rektormi univerzity boli František Špaldon, Alojz Pažák, František Zábranský, Ivan Hrivňák, Karol Flórián a Miloš Somora. Medzi jej absolventov patrí aj bývalý minister práce, rodiny a sociálnych vecí SR Peter Magvaši a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ.
*se som