EUROSERVIS: Súhrn správ z 18. októbra

BRATISLAVA 18. októbra (SITA) -SR: Kapitolu Hospodárska súťaž v piatok neuzavrie Napriek dlhotrvajúcim rokovaniam a úsiliu slovenských vyjednávačov sa Slovensku v piatok nepodarí na rozhovoroch o vstupe do Európskej únie (EÚ) uzavrieť kapitolu Hos

podárska súťaž. Veľvyslanci členských krajín pätnástky totiž ani dnes v Bruseli neschválili spoločné stanovisko EÚ ku kapitole, pretože Španielsko má naďalej bližšie nešpecifikované výhrady voči daňovým úľavám Volkswagenu na Slovensku. Keďže k uzavretiu kapitoly v piatok nemôže dôjsť, Slovensko sa podľa diplomatických zdrojov na rokovaniach o vstupe ani nezúčastní. Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ využije svoj pobyt v Bruseli na rozhovory s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) a dánskeho predsedníctva.
EÚ: Osud Zmluvy z Nice bude v sobotu v rukách írskych voličov
V poradí druhé referendum o Zmluve z Nice sa uskutoční v sobotu v Írsku. V prvom hlasovaní pri nízkej volebnej účasti Íri ratifikáciu zmluvy zamietli v pomere 54 ku 46 percent hlasov. V tomto prípade však väčšina pozorovateľov očakáva víťazstvo tábora priaznivcov zmluvy. Ak však aj v druhom referende povedia Íri "nie", rozšírenie Európskej únie (EÚ) narazí na vážnu prekážku a s najväčšou pravdepodobnosťou sa oddiali. Proces rozšírenia však bude náročný sám o sebe. Desať kandidátskych krajín zďaleka nepatrí k najbohatším krajinám a ich priemerný príjem dosahuje iba 30 percent priemeru EÚ. Mnohé z nich sú ekonomicky stále veľmi závislé od poľnohospodárstva a na strane únie zatiaľ nedošlo k dôkladnej reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).
KUKAN: Verí, že obyvatelia Írska si uvedomia svoju zodpovednosť
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan pevne verí, že obyvatelia Írska si uvedomia svoju veľkú zodpovednosť za rozširovanie Európskej únie a za ďalší proces zjednocovania Európy tak, aby sa stala stabilným a prosperujúcim regiónom. Ako uviedol pre agentúru SITA pred sobotňajším referendom o Zmluve z Nice v Írsku, proces zjednocovania kontinentu trvá už niekoľko rokov a Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny sa majú onedlho stať platnými členmi európskej rodiny národov. "Bolo by veľmi zlé, keby došlo k spomaleniu, alebo zablokovaniu procesu rozšírenia," dodal.
EÚ: Mnohí Íri podporia Zmluvu z Nice, lebo si pamätajú časy chudoby
Desiatky miliónov Východoeurópanov čakajú na výsledok sobotňajšieho referenda v Írsku o Zmluve z Nice. Tá sa však sotva stala horúcou témou na diskusiu v miestnych puboch na írskom vidieku. Mike Shea, 52-ročný farmár zo vzdialeného polostrova Dingle na západe krajiny krčí plecami, keď ide o otázku, ako bude voliť. "Prvýkrát som hlasoval proti, pretože všetci okolo mňa hlasovali proti, ale teraz neviem," hovorí. Rovnaký zmätok možno vyčítať z tvárí návštevníkov Scanlon`s pubu v mestečku Ballinlochig, keď majú vyjadriť svoj názor na obsah bolestne vznikajúcej zmluvy o reforme Európskej únie (EÚ), ktorá by umožnila vstup desiatim novým kandidátom.
EK: Benešove dekréty nie sú prekážkou vstupu ČR do EÚ
Benešove dekréty nepredstavujú z pohľadu európskej legislatívy žiadnu prekážku pre vstup Českej republiky do Európskej únie. To je záver analýzy dekrétov, ktorú vypracovali právni experti Európskej komisie v spolupráci s českými právnikmi. Text správy, ktorú dnes zverejnila Európska komisia sa o Slovensku vôbec nezmieňuje.
ČR si tak môže vydýchnuť, pretože doteraz najhlbšia právna analýza nezistila z hľadiska európskej legislatívy nijaké prekážky pre vstup Česka do EÚ. V záveroch dvanásťstranovej správy sa Prahe neodporúčajú nijaké konkrétne kroky. Zatiaľ čo na správe zaoberajúcej sa najmä piatimi dekrétmi, deportáciami a konfiškáciou majetku Nemcov pracovali aj českí právni experti, závery sú dielom iba EK.
ÍRSKO: Ekonomické aspekty hlasovania o Zmluve z Nice
LONDÝN 18. októbra (SITA) - hlasovaní pri nízkej volebnej účasti Íri ratifikáciu zmluvy zamietli v pomere 54 ku 46 percent hlasov. V tomto prípade však väčšina pozorovateľov očakáva víťazstvo tábora priaznivcov zmluvy. Ak však aj v druhom referende povedia Íri "nie", rozšírenie Európskej únie (EÚ) narazí na vážnu prekážku a s najväčšou pravdepodobnosťou sa oddiali. Zaujímavé sú ekonomické aspekty diskusie o Zmluve z Nice poukazujúce na obavy írskych voličov, ktorých znepokojuje fakt, že sa desať nových členov stane pre úniu bremenom, čo poškodí aj Írsko.
PRIESKUM: Takmer tri štvrtiny Slovákov súhlasia so vstupom do EÚ
Takmer tri štvrtiny Slovákov súhlasia so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ). Úplne súhlasí 36,4 percenta obyvateľov a skôr súhlas ako nesúhlas vyjadrilo 37,3 percenta občanov. Opačný názor zastáva približne pätina opýtaných, pričom jednoznačne odmietavý postoj k nášmu vstupu zastáva 7,3 percenta a skôr nesúhlas ako súhlas vyjadrilo 12,9 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 2. do 8. októbra uskutočnila agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1 089 respondentov. Vyše 6 percent Slovákov vyjadrilo nerozhodný postoj. Ako dokazuje prieskum, podpora vstupu SR do EÚ si počas celého tohto roka zachováva relatívne vyrovnaný podiel priaznivcov a odporcov.
KUKAN: Vážime si pomoc Českej republiky na ceste Slovenska do NATO
Za veľmi reálnu označil slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan šancu, že Slovensko dostane pozvánku do Severoatlantickej aliancie (NATO) už na novembrovom summite v Prahe. Uviedol to v rozhovore pre piatkové vydanie českého denníka Právo s tým, že Slovensko si veľmi váži pomoc Českej republiky vo vojenskej i politickej oblasti. "Predstavitelia iných členských krajín NATO nám prezradili, že českí zástupcovia neustále zdôrazňovali, že Slovensko má miesto v aliancii a v tejto záležitosti sa vyjadrovali veľmi jednoznačne. Ceníme si to a ďakujeme," povedal Kukan.
ÍRSKO: Konečné výsledky referenda o Zmluve z Nice v nedeľu
Volebné miestnosti v Írskej republike budú v 42 volebných obvodoch otvorené v sobotu 19. októbra v čase od 9. do 20. hodiny nášho času (od 8. do 19. hodiny GMT). V referende o Zmluve z Nice budú mať umožnené rozhodnúť aj diplomati, či príslušníci ozbrojených síl v zahraničí. Na referende sa zúčastnia všetci írski obyvatelia nad 18 rokov, ktorí sú vo volebnom registri, čo je asi 2,9 milióna ľudí. Výsledky zo siedmich volebných obvodov, kde bolo zavedené elektronické hlasovanie počas všeobecných volieb v máji, hlavne v Dubline, budú známe približne od sobotňajšej polnoci. Konečný celkový výsledok hlasovania sa očakáva v nedeľu niečo po 17. hodine nášho času (16. hodine GMT).
ANALÝZA: EÚ nemá plán "B" ak Zmluvu z Nice Íri zamietnu
Ak írski voliči v sobotu odmietnu v referende Zmluvu Európskej únie z Nice, neexistuje Plán B, ktorý by časovo udržal historické rozšírenie bloku. Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Íri zmenia šokujúce odmietnutie zmluvy, ktorá vznikla v roku 2000 vo francúzskom meste Nice s cieľom prispôsobiť inštitúcie únie veľkému rozšíreniu na 27 členov. Ak však povedia "nie" po druhý raz, podľa európskych predstaviteľov je pravdepodobné, že expanzia EÚ, s ktorou sa počíta v roku 2004, bude odložená skôr o dva roky ako iba o niekoľko mesiacov alebo týždňov. Právni experti poradili Európskej komisii, že jedinou prijateľnou cestou je vložiť kľúčové inšitucionálne ustanovenia do prístupových zmlúv s desiatkou kandidátskych krajín. Kirsty Hughes z Centra pre európske politické štúdie podporuje takéto "vystrihni a vlož" riešenie, čiže včlenenie častí Zmluvy z Nice zásadných pre rozšírenie do prístupových zmlúv, ktoré by mali byť ratifikované na budúci rok. Aj keby však takéto riešenie bolo právne možné, mnohí európski diplomati pochybujú o tom, že by bolo politicky akceptovateľné. "Írske nie by zapríčinilo politickú krízu dôvery v Európu, ktorú by nikto nemal podceňovať. Neviem si predstaviť, že lídri by sa stretli o niekoľko dní a povedali by ´nič sa nestalo, s rozšírením ideme v každom prípade ďalej´," uviedol nemenovaný predstaviteľ Európskej komisie.
EÚ: Inštitucionálne reformy zakotvené v Zmluve z Nice
Zmluva z Nice upravuje Zmluvu o Európskej únii a zmluvy, ktorými sa zakladajú európske spoločenstvá a niektoré zákony. Bola podpísaná 26. februára 2001 a publikovaná v časopise Official Journal of the European Communities No. 80 zo dňa 10. marca 2001. Lídri členských krajín Európskej únie na summite vo francúzskom Nice v dňoch 7. až 11. decembra 2000 dosiahli dohodu o reformách, ktorých cieľom je pripraviť Európsku úniu (EÚ) na rozšírenie. Vedúci predstavitelia únie v Nice na doteraz najdlhšom summite EÚ rokovali najmä o vnútorných reformách inštitúcií EÚ, ktoré by mali umožniť fungovanie únie aj po jej rozšírení prinajmenšom o 10 nových členov.
SR: Občania sú málo informovaní o vstupe do EÚ a EMÚ
Verejnosti sú málo známe výhody a nevýhody vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) a Európskej menovej únie (EMÚ). Na neformálnom stretnutí ekonomických analytikov, to skonštatoval ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. Aj keď podpora vstupu Slovenska do EÚ je dnes viac ako 70-percentná, úroveň informovanosti občanov je veľmi nízka. "Vládne všeobecný názor že vstup do EÚ je správny a my nechceme spochybňovať správnosť alebo nesprávnosť tohto kroku. Mnoho občanov Slovenska však vlastne ani nevie, čo nám členstvo v EÚ prinesie," uviedol ekonóm a riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Ivan Švejna. Ako dodal, Slovensko sa ide vzdať určitej časti suverenity a treba začať diskutovať o tom, ktorej časti sa môžeme vzdať a v ktorej časti si môžeme zachovať právo rozhodovať sami.
DÁNSKO: Nesplní plán uzavrieť nefinančné kapitoly do konca októbra
Dánske predsedníctvo Európskej únie nesplní svoj plán ukončiť rokovania vo všetkých nefinančných kapitolách pred summitom v Bruseli 24. a 25. októbra, pretože niektoré kandidátske krajiny, vrátane Slovenska, nie sú ešte pripravené tieto kapitoly uzavrieť na piatkovej prístupovej konferencii. Pred bruselským summitom už nebude ďalšia prístupová konferencia, takže rokovania v ostávajúcich kapitolách budú musieť prebehnúť až v novembri. Znamená to dodatočnú prácu pre dánske predsedníctvo, ktoré sa chcelo v novembri a decembri sústrediť len na kapitoly poľnohospodárstva a rozpočtu. Uvádza internetová stránka EUobserver.com.
HOLANDSKO: Ministri chcú väčšiu kontrolu kandidátskych krajín
Holandskí ministri pripravujú návrh, ktorý by umožnil odklad vstupu niektorých kandidátskych krajín do EÚ v prípade, že nespĺňajú vstupné kritériá. Uviedol v piatok nemenovaný diplomatický zdroj. Piatkové zasadanie holandskej úradníckej vlády je venované viacerým záležitostiam vrátane rozšírenia únie. Ministri chcú zmierniť obavy poslancov zo schválenia správy Európskej komisie, ktorá odporučila 10 kandidátskych krajín na členstvo v EÚ v roku 2004. Vláda hľadá riešenie, ktoré by parlament do budúcotýždňového summitu v Bruseli podporil.
RASMUSSEN: Pakt stability nebude v agende summitu EÚ
Pakt stability a rastu nebude v agende summitu EÚ v Bruseli. Uviedol to v piatok vo Viedni dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorého vláda je na čele rotujúceho predsedníctva Európskej únie. "Nie je žiadny zámer robiť v pakte akékoľvek zmeny a neočakávam, že bude témou bruselského summitu," uviedol. Zdôraznil, že hlavnými bodmi vrcholnej schôdzky najvyšších predstaviteľov európskej pätnástky, ktorá sa bude konať 24. a 25. októbra, budú rozšírenie únie a Kaliningrad.
TALIANSKO: V San Reme kongres Asociácie európskych novinárov
V talianskom San Reme pokračuje výročný, 40. kongres Asociácie európskych novinárov (AEJ), na ktorom predseda slovenskej sekcie AEJ Juraj Alner kandiduje na post generálneho tajomníka asociácie. V prípade jeho zvolenia bude sídlo generálneho sekretariátu v Bratislave, čo by bolo po prvý raz v krajine, ktorá nie je členským štátom Európskej únie.
MVO: Vláda musí zahrnúť do programu aj informatizáciu SR
Združenia Rock volieb ´02 a Internet pre všetkých (IPV) so znepokojením sledujú prvé vyjadrenia nového ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavla Prokopoviča, ktoré zatiaľ neobsahovali jedinú vetu o informatizácii Slovenska. Minister sa takisto nezmienil o potrebe pokročiť v liberalizácii telekomunikačného trhu a obmedzení monopolu Slovenských telekomunikácií a. s., ktoré od minulého leta už trikrát zvýšili ceny internetu. "Domnievame sa, že osobitne SDKÚ, ktorá tento rezort viedla posledné štyri roky má v tejto oblasti čo doháňať," uvádza sa vo vyhlásení IPV.
ÍRSKO: Po odmietnutí Zmluvy z Nice stratia Íri sympatie Európy
BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - dohode z Nice. Ak by Íri sebecky hlasovali proti rozšíreniu Európskej únie, Európou by to prudko otriaslo a Írov by považovala za xenofóbov a zradcov, konštatuje denník. Možno budú mať zajtra Íri pri volebných urnách chuť trochu pricviknúť chvost obrovskému bruselskému netvorovi. No čo keď sa ostatných 100 miliónov Európanov bude na ich hrdinský čin pozerať celkom inak, pýta sa Guardian. Ak preváži "nie", Íri by sa mohli v nedeľu ráno zobudiť a v zrkadle by našli celkom odlišný imidž od toho dnešného. Írsko má každý rád, pokračuje denník. Neťaží ho žiadna imperiálna minulosť a nikto ho nepovažuje za pobočníka Ameriky. Íri sú v mysliach väčšiny keltskí hrdinovia, ktorí sa vždy postavia na stranu slabšieho. Tento malý národ má toľko známych spisovateľov, že celý svet má pocit, že dôverne pozná poetický, anarchický a romantický šarm tohto zeleného ostrova.
EÚ: Solbes do Nemecka kvôli deficitu
Nemecký spolkový minister financií Hans Eichel dostane na budúci štvrtok významnú návštevu z Bruselu. Komisár Európskej únie pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes mieni s Eichelom prediskutovať nové zadĺženie Nemecka a hrozbu postihu Berlína zo strany EÚ.
EÚ: Hranice únie - múr s bránami
O niekoľko týždňov bude prijaté rozhodnutie, ktoré nakoniec zmaže posledné stopy rozdelenia charakterizujúceho Európu druhej polovice 20. storočia. Napísali Lidové noviny. Dohoda, ktorá v decembri rozhodne o prijatí asi 10 krajín do Európskej únie zjednotí náš kontinent už navždy. To, že krajiny bývalého východného bloku vstúpia medzi členov Európske únie ale neznamená len zhojenie rán a odstránenie bezprávia minulého storočia. Vyhliadka, že pristúpia k únii, pomohla naším susedom realizovať pozoruhodne hladký a bezkonfliktný prechod od komunistickej minulosti. Ponúkli sme svojím susedom jasnú budúcnosť a pomohli sme tak stabilizovať súčasnosť, ktorá inak mohla byť búrlivá. Pokračujú LN.
HÜBNEROVÁ: Íri majú v rukách osud kandidátov EÚ
Írske "nie" v sobotňajšom referende o rozšírení EÚ bude "strašným úderom", ktorý môže spomaliť pripojenie sa 10 krajín k únii o celé roky. Povedala poľská ministerka pre európske záležitosti Danuta Hübnerová v piatok. Ako ďalej uviedla, dúfa, že tri milióny írskych voličov otvoria bránu 70 miliónom obyvateľov v kandidátskych krajinách, no predpovedala viac prekážok na ceste k plánovanému rozšíreniu EÚ v roku 2004 aj v prípade írskeho "áno" v referende. Výskumy verejnej mienky pred druhým referendom o Zmluve z Nice v Írsku, ktoré by malo vydláždiť cestu rozšíreniu 15-člennej EÚ, uvádzajú väčšinu hlasov "za".
FIGEĽ: Nebolo by spravodlivé, keby Španielsko naďalej blokovalo SR
Nijaká z krajín Visegradskej štvorky neuzavrela ani na dnešnom kole rokovaní o vstupe do Európskej únie kapitolu hospodárska súťaž. Hoci Slovensko bolo z nich najbližšie, nakoniec ani nerokovalo, keďže Európska únia nedosiahla v tejto veci spoločné stanovisko. Hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ však verí, že sa hospodársku súťaž, ktorá je v prípade SR poslednou nefinančnou kapitolou, podarí čoskoro uzavrieť, možno ešte pred bruselským summitom. Napriek úsiliu slovenských vyjednávačov má Slovensko kapitolu hospodárska súťaž ešte stále na rokovacom stole, keďže schváleniu spoločného stanoviska Európskej únie voči Slovensku chýba naďalej súhlas Španielska. Madrid má výhrady voči daňovým úľavám spoločnosti Volkswagen na Slovensku. Dôvod španielskeho nesúhlasu si hlavný vyjednávač Ján Figeľ vysvetľuje obavami Madridu z presunu časti výroby automobilov zo Španielska do SR. „Španielsko teraz vyjadrilo výhrady kvôli štátnej pomoci poskytnutej v oblasti automobilového priemyslu, pretože sa obáva, že by tieto výhody mohli znamenať transfer časti dôležitej výroby zo Španielska na Slovensko," uviedol J. Figeľ, ktorý dnes v Bruseli rokoval s predstaviteľmi EK a dánskeho predsedníctva.
EK: Benešove dekréty nie sú prekážkou vstupu SR do EÚ
Benešove dekréty nepredstavujú z pohľadu európskej legislatívy žiadnu prekážku pre vstup Českej republiky do Európskej únie, z čoho možno vyvodiť, že nestoja v ceste do únie ani Slovensku. Uviedol to dnes v Bruseli hovorca Európskej komisie Jean-Christophe Filori a zároveň pripomenul, že táto otázka nebola nikdy v súvislosti so Slovenskom položená. Európska komisia dnes zároveň potvrdila, že v súvislosti so Slovenskom nechystá nijakú správu o Benešových dekrétoch. „V každom prípade je situácia porovnateľná a možno vyvodiť tie isté závery aj pre Slovensko,“ povedal Filori. Zdôraznil, že v súčasnosti neexistuje hĺbková analýza situácie na Slovensku, ktoré zdedilo po federácii ten istý právny poriadok. Dodal, že v súvislosti so Slovenskom nikto túto otázku ani nenastolil, a preto nebol ani dôvod, aby EK v súvislosti s Benešovými dekrétmi skúmala aj právny poriadok SR.
EÚ: Figeľ čaká od summitu aspoň základ pre dohodu o financovaní
Dánske predsedníctvo urobí všetko pre to, aby sa na nadchádzajúcom bruselskom summite Európskej únie dosiahla dohoda o financovaní rozšírenia EÚ a pätnástka mohla tak čím skôr predložiť spoločné stanoviská voči kandidátom v kapitolách Poľnohospodárstvo a Finančné a rozpočtové ustanovenia. V dosiahnutie aspoň základu budúcej dohody verí aj hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ. "Som stále optimista a k dosiahnutiu dohody smeruje celé naše úsilie," odpovedal vysoký dánsky diplomat na otázku o možnosti dosiahnutia dohody o spoločných stanoviskách na summite 24. októbra v Bruseli. Napriek ohláseným výhradám rozhodujúcich vládnych strán v Holandsku voči odporúčaniu EK, aby sa rokovania o vstupe s desiatimi krajinami, vrátane Slovenska, uzavreli do konca roka, sa dánske predsedníctvo na strane členských štátov s vážnejšími výhradami nestretlo.

hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu