Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď žena odchádza na materskú dovolenku? Musí jej podržať pracovné miesto?
„Zákonník práce vo zvýšenej miere chráni ženy i mužov starajúcich sa o deti, tehotné ženy a ženy na materskej dovolenke. Na tieto kategórie sa vzťahuje zákaz výpovede. Zamestnávateľ im nemôže dať v ochrannej dobe výpoveď. Výnimkou sú prípady, keď sa zamestnávateľ alebo jeho organizačná zložka ruší, alebo premiestňuje, teda firma zaniká. V iných prípadoch, ak sa napríklad spoločnosti zlučujú, prechádzajú povinnosti na právneho nástupcu.“
A čo rôzne reorganizácie firiem?
„V predošlom Zákonníku práce mohli byť reorganizačné zmeny dôvodom na výpoveď ženy na materskej alebo na rodičovskej dovolenke. Podľa nového zákonníka to nie je možné.“
Výhodnejšie teda je zamestnať sa predtým, ako žena otehotnie, u veľkého zamestnávateľa a s riadnou pracovnou zmluvou?
„Malý zamestnávateľ môže v priebehu troch rokov zaniknúť. Zárukou udržania miesta nie sú ani rôzne dohody o pracovnej činnosti, zmluva na dobu určitú. V prípade, že zamestnankyni plynie skúšobná doba, môže jej dať zamestnávateľ výpoveď bez udania dôvodu.“
O novom Zákonníku práce je známe najmä to, že pri pohovore sa zamestnávateľ nemôže pýtať ženy na to, či má deti. Aké sú tu ešte formy ochrany?
„Zákonník zakotvuje rovnosť prístupu k zamestnaniu. Už v prvom článku sa hovorí o nediskriminácii podľa pohlavia, manželského či rodinného stavu. V praxi však bude uplatnenie týchto ustanovení problematické. Na pohovore sú napríklad traja zástupcovia zamestnávateľa a jedna uchádzačka. Ťažko sa preukáže, že sa jej pýtali na deti, ak zamestnávateľ má súbor otázok, ktorý ona podpísala, ale na deti sa jej spýtali neformálne pri rozhovore. V zásade je výber zamestnanca na zamestnávateľovi, bez ohľadu na to, či žena – matka lepšie spĺňa kvalifikačné kritériá.“
Dodržiava sa zákonník, alebo máte skúsenosti, že ženy – matky dostávajú výpovede neoprávnene?
„Stáva sa to. Ak potom žena neuspeje u zamestnávateľa s výzvou na pridelenie práce, môže sa do dvoch mesiacov obrátiť na súd. Predtým však musí byť splnená podmienka, že žena žiadala o pridelenie práce. Súd môže rozhodnúť o vyplatení náhrady mzdy za čas, keď zamestnávateľ žene nepridelil prácu, hoci na to mala nárok. Je to dosť častý jav a tieto spory sa vyhrávajú.“