
Mária Duffeková je teraz na materskej s trojmesačným Vilkom. Doma má ešte štvorročného syna Adama.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
O svojich skúsenostiach s hľadaním práce po materskej prednáša v Hojdane ženám aj Mária Duffeková, personálna konzultantka. „Na materskej som rátala s tým, že mi môj zamestnávateľ drží miesto. Desať dní predtým, ako som mala nastúpiť, som sa dozvedela, že so mnou nerátajú. Snažili sa nájsť nejaké dôvody, že nie som dosť dobrá, nikdy predtým mi však nič nevyčítali, mala som vlastných klientov, priebežne som do firmy chodila.“ Mária sa nedala a navštívila právnikov, s ich pomocou sa jej podarilo od firmy získať odškodné, na ktoré mala právo. „Je to nepríjemné rozprávať sa takto tvrdo s bývalými kolegami a známymi, ale inak to nešlo.“ Novú prácu si hľadala tri mesiace. „Na jednom pohovore som sa dokonca ako jediná dostala do posledného kola, žiadali nakoniec ešte referencie od bývalého zamestnávateľa. Ten im povedal, že som bola na materskej. Odmietli ma, vraj potrebujú niekoho, kto s personalistikou robil bez prerušenia.“
Čo radí matkám na materskej?
- Reálne zhodnoťte svoje možnosti, kde môžete pracovať, čo viete, čo budete stíhať popri rodine.
- Hľadajte prácu s dostatočným predstihom, počítajte minimálne s troma mesiacmi.
- Rozprávajte známym, že hľadáte prácu, mohli by vás niekde odporučiť.
- Sledujte inzeráty na internete na stránke Profesia, v prílohe SME – Kariéra, ale aj sami telefonujte do firiem – povedzte, čo viete, či náhodou nemajú voľné miesto. Buďte aktívna!
- Zavolajte svojmu zamestnávateľovi, či s vami skutočne počíta, a na aké miesto.
- Nikomu nehovorte, že ste boli na materskej, aj počas tých troch rokov ste boli predsa evidovaná u svojho zamestnávateľa, možno ste aj niekde pracovali, chodili na kurzy.
- O materskej nepíšte v životopise, viac vás nikto nezavolá na pohovor. A ten je rozhodujúci, môžete si padnúť do oka a vaše schopnosti môžu zatieniť aj to, že ste boli na materskej.
- Ak na pohovore zistia, že máte deti, buďte pripravená, povedzte, že máte rodičov na penzii, ktorí sú ochotní kedykoľvek sa o ne postarať, máte opatrovateľku.
- Možno sa vás na deti nespýtajú priamo, ale môžu sa zaujímať o váš voľný čas, či ste ochotná ísť na služobnú cestu, v prípade potreby pracovať cez víkend, alebo robiť dlhšie do večera.
- Tvárte sa suverénne.
- Absolvujte čo najviac pohovorov, precvičíte si komunikáciu. Zainteresujte rodinu, priateľov, ktorí by mohli zatiaľ postrážiť deti.
- Na materskej si nájdite čas aj na odbornú literatúru, sledujte noviny, spravodajstvo, aby ste úplne nevypadli z diania.
(haj)