Bratislava 17. októbra (TASR) - Študenti všetkých vysokých škôl (VŠ) a univerzít majú dnes a v piatok možnosť nadviazať kontakty s poprednými domácimi aj zahraničnými zamestnávateľmi a získať potrebné know-how v oblasti kariéry a zamestnania.
Americká obchodná komora (AOK) v SR a agentúra EuroView pre nich v priestoroch Ekonomickej univerzity (EU) v Bratislave zorganizovali 1. ročník Veľtrhu práce a kariéry Success 2002, na ktorom sa prezentuje spolu 23 spoločností.
"Podujatie je rozšírením úspešného trhu pracovných stáží, ktorý organizujeme každý rok na jar a ktorého cieľom je umožniť silným spoločnostiam nájsť si medzi študentmi potenciálnych zamestnancov a pripraviť ich na prechod do práce," informoval na dnešnej tlačovej besede výkonný riaditeľ AOK Jake Slegers. Ambicióznym študentom či absolventom môže podľa neho zase uľahčiť prístup k adekvátnym pracovným pozíciám či už prostredníctvom prezentácií firiem v stánkoch, alebo na jednotlivých sprievodných podujatiach. Všetky aktivity sú pre účastníkov zadarmo, s výnimkou tréningových seminárov a "recruiters night", ktoré sú otvorené len pre vopred zaregistrovaných. Na seminároch majú záujemcovia možnosť získať napríklad základné komunikačné a prezentačné schopnosti. "Recruiters night" je zas určená študentom posledných ročníkov, ktorí zodpovedajú požiadavkám zúčastnených spoločností a s ich predstaviteľmi chcú diskutovať o vlastných predstavách v oblasti kariéry. Medzi firmy, ktoré sa prezentujú na trhu, patrí napríklad Citibank (Slovakia), Danone, Amrop Jenewein Group, Heineken Slovensko, SME, Sony Slovakia, Tatra banka alebo U.S. Steel Košice, pričom na podujatie sa vopred prihlásilo vyše 1 000 študentov. Organizátori však očakávajú, že ich príde až okolo 3 000.
Ako podotkol riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Ministerstva školstva SR, veľtrh práce a kariéry by mohol čiastočne prispieť aj k riešeniu úniku "mozgov" zo Slovenska. Vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia sa síce dobre uplatňujú na slovenskom pracovnom trhu - nezamestnaných je len okolo 3,5 %, podľa odhadov ich však každoročne niekoľko tisíc odchádza do zahraničia za štúdiom alebo prácou. "Proces trvalého úniku vzdelaných absolventov je najmä v súvislosti s integráciou do EÚ nezastaviteľný, je však dôležité, aby nedochádzalo k trvalej emigrácii tejto elitnej sociálnej skupiny," uzavrel Stanislav Buchta z Národného úradu práce.
* san gl