Bartoška: Som doktor Jekyll a pán Hyde

Dnes večer sa v Trenčianskych Tepliciach začína deviaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film. Jednou z jeho hlavných hviezd bude český herec JIŘÍ BARTOŠKA, niekoľko rokov riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, ktorý


Jiří Bartoška, už viac ako dvadsaťpäť rokov jedna z najznámejších českých filmových a divadelných tvárí a nestarnúci idol žien. V posledných rokoch si nasadil na čelo okuliare, odišiel zo stáleho divadelného angažmá a vo filmoch hrá len výnimočne. Od roku 1998 je šéfom spoločnosti Film Servis, ktorá organizuje Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch. FOTO - ČTK



Dnes večer sa v Trenčianskych Tepliciach začína deviaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film. Jednou z jeho hlavných hviezd bude český herec JIŘÍ BARTOŠKA, niekoľko rokov riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, ktorý sa začína o dva týždne. V sobotu pribudne tabuľka s menom Jiřího Bartošku, pocta za prínos hereckého umenia v oblasti filmu, v Trenčianskych Tepliciach na Moste slávy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ste boli naposledy na Art Filme?

„Pred dvoma rokmi.“

Čo sa vám na Art Filme páči?

„Dramaturgia a to, že je v názve slovíčko art. Má síce užšie mantinely ako ten karlovarský, ale napokon v NHL hrajú hokej tiež na užšom ihrisku, ako sme zvyknutí v Európe. A pritom aký je to hokej. Slovo menší ešte nemusí byť synonymom pre znamienko mínus.“

Už niekoľko rokov ste riaditeľ. Stal sa z vás vďaka Karlovým Varom manažér a úradník?

„Som akýsi Jekyll a Hyde. A vždy večer som hercom.“

Kde?

„Hosťujem v Divadle na Vinohradech, v Divadle v Řeznické. Poslednú premiéru som mal v januári v Divadle pod Palmovkou, kde hrám v réžii Jana Hřebejka. Nenechám si predsa len tak vziať možnosť byť hercom.“

Po festivaloch vidíte nové filmy. Aká je tá súčasná kinematografia?

SkryťVypnúť reklamu

„Vidím filmy protokolárne, keď sprevádzam festivalové celebrity. Medzi festivalových divákov sa takmer nedostanem. Ale je pravda, že našej programovej riaditeľke pani Zaoralovej vlani vyčítali, že filmy na festivale sú priveľmi depresívne.“

Návštevníci protestovali?

„Festivaly majú zvláštnu atmosféru - ľudia si cez filmy konfrontujú svoje životy so životmi ľudí niekde inde vo svete. A to momentálna distribúcia veľmi neumožňuje.“

Prečo nie?

„Vidieť európsky film v bežnej distribúcii je takmer zázrak. Je to problém distribučných spoločností, ktoré sú vo väčšine prípadov dcérkami veľkých amerických distribúcií. Potom sú naše kiná zapchané filmami, kde sa ľudia kopú do hlavy a trhajú si ruky. Snáď preto sú dôležité také festivaly ako Art Film alebo Karlove Vary, kde ľudia môžu vidieť, ako uvažujú tí druhí.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo vyplýva zo spomínanej konfrontácie?

„Že svet je asi naozaj zlý a depresívny. Kinematografia, nech to znie akokoľvek prehnane, je iba obrazom toho, čo sa deje.“

Česká kinematografia má v posledných rokoch vo svete úspech. Čím to je?

„Vždy je niečo a niekto na výslní. Hovorí sa - je vo vode. Teraz majú úspech mladí českí režiséri ako Gedeon, Ondříček, Michálek, Václav, Hřebejk, Brabec. Som tomu rád. Napokon, v Čechách sa nakrúca dvadsať filmov ročne, a už len to je úspech. Aj keď môžete namietať, že sú to nízkorozpočtové snímky.“

Nepočítate tam najnovší svěrákovský film Tmavomodrý svět. Alebo áno?

„To je výnimka - dvestopäťdesiat miliónov korún, aj keď som presvedčený, že tie peniaze boli použité dokonale. Ale asi nemusia vždy byť.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemusia?

„Keď sa začínali robiť koprodukcie s nemeckými televíznymi stanicami, tak režiséri dostali všetko, čo chceli. Spomenuli vežu a mali ju, ale zrazu nevedeli, čo s ňou. Chcem tým povedať, že všetko sme sa učili na kolene. Možno, keby mali naši filmári hollywoodske podmienky, tak by ich to zaskočilo.“

Ako dnes funguje spojenie Bartoška a film?

„Pre televíziu som dokončil adaptáciu Ideálneho manžela Oscara Wilda a producentsky som sa podieľal na novom filme Vladimíra Michálka podľa scenára Jiřího Hubača Babí léto, kde v hlavných úlohách hrajú Vlastimil Brodský a Stella Zázvorková.“

Z veľkého herca je veľký producent?

„Veľký producent asi nie, ale skúšam to.“

Ako sa lákajú hviezdy na festival? Čo všetko im musíte sľúbiť, aby prišli?

SkryťVypnúť reklamu

„Oslovujeme hercov ku konkrétnemu filmu. Začíname v Karlových Varoch Americkou rapsódiou, kde hrá Nastassja Kinská, a je teda logické, že tam tento film uvedie. Prídu tiež Michael Caine, Bruce Beresford, Thora Birch, Ivan Reitman, Ben Kinglsey či Jean-Marc Barr, ktorého asi poznáte z filmu Magická hlbočina. A na čo ich lákame? Na príjemné prostredie, ktoré z veľkej väčšiny vytvárajú mladí ľudia, a na filmy, ktoré sú pre nich zaujímavé, pretože mapujú rozpadnutú východnú Európu a na iných festivaloch im nevenujú až taký priestor.“

Znamená to, že nepozývate hercov len pre ich slávu?

„To naozaj nie. Nechceme, aby to vyzeralo tak, ako keď si Mečiar zaplatil hviezdy, aby mu otvárali diaľnice. Dbáme na to, aby ich návšteva mala akúsi logiku.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď budete v Trenčianskych Tepliciach, pôjdete sa pozrieť na Mečiarovu Elektru?

„Áno, dúfam, že ma pozve na panáka.“

A na čo nalákali do Trenčianskych Teplíc vás?

„Nemuseli ma lákať. Mám festivaly rád. Aj preto, že tam vždy stretnete priateľov, ktorých ste celý rok nevideli, aby ste potom spoločne mohli poohovárkkať tých, čo náhodou neprišli. (Smiech.)“

ANDREA PUKOVÁ

Belgický film Hudba stolov režiséra Thierryho de Mey či hudba Jána Berkyho Mrenicu a jeho Diabolských huslí budú dnes súčasťou slávnostného otvorenia 9. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film. Premiér SR Mikuláš Dzurinda odovzdá počas tohto sviatočného večera režisérovi Martinovi Hollému a filmovému historikovi a kritikovi Pavlovi Brankovi ocenenie za profesionálny a ľudský prínos slovenskej kinematografii s názvom Zlatá kamera.

SkryťVypnúť reklamu

Na poroty i divákov čaká osem festivalových dní, v rámci ktorých uvidia 135 snímok. Premietať sa bude nielen v Trenčianskych Tepliciach, ale aj v Trenčíne a Bratislave.

K šestnástim osobnostiam, ktoré doposiaľ pripevnili tabuľku so svojím menom na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach, pribudnú tento rok okrem Jiřího Bartošku aj Emília Vášáryová a Jean Paul Belmondo. Ten príde na Slovensko 29. júna. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 854
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 075
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 065
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 497
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 689
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 749
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 502
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu