Denver 17. októbra (TASR) - "Hľadáme geológov, ropných inžinierov a naftárov, aby pomohli Amerike pri ťažbe ropy a zemného plynu. Práca vo vzdialených oblastiach a za zlého počasia. Dobrý plat a viac zábavy, než si dokážete predstaviť." Takto vyzerá správa amerického ropného a plynárenského sektora pre stredoškolských študentov, ktorí sa ešte nerozhodli, čím sa stanú v dospelosti.
Tento sektor sa totiž zápasí s nedostatkom pracovnej sily, ktorá sa za posledných 20 rokov takmer o pol milióna na 1,44 miliardy. Tento vývoj je dôsledkom poklesu cien ropy v minulosti, ktorý prinútil spoločnosti prepúšťať, pričom svojím dielom prispeli aj fúzie a akvizície. Napríklad, desať najväčších ropných firiem USA v roku 1999 prepustilo 38 000 ľudí. Okrem toho sa očakáva, že približne 40% pracovnej sily v priebehu 10 rokov odíde do dôchodku, čím spôsobí závažnú trhlinu, ktorú podniky musia zaplniť.
Americký geologický ústav uvádza, že počet geológov sa v rokoch 1983 až 1990 znížil zo 48 000 na 21 000, čo predstavuje najväčší pokles v histórii geologických vied. Napríklad, University of Wyoming v roku 1997 začala kvôli nezáujmu postupne odbúravať štúdium ropného inžinierstva. Študenti však zatiaľ ešte stále majú možnosť študovať geológiu a geofyziku a zložiť záverečnú skúšku z ropného inžinierstva. Zaujímavý je fakt, že štát Wyoming je z hľadiska energetiky veľmi dôležitý.
Toto všetko sa pritom deje v neveľmi priaznivom čase pre USA, kde sa v priebehu 20 rokov očakáva nárast spotreby ropy o 33%, zemného plynu o 50% a dopytu po elektrickej energii o 45%. Odborníci vysvetľujú, že príčinou tohto vývoja je aj nedostatočné informovanie žiakov na nižších stupňoch o vede o Zemi, hoci ide o veľmi zaujímavú oblasť. Podľa ich názoru ďalšou možnosťou je rozvinúť spoluprácu so sektormi, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvá energie, napríklad, kamiónová doprava, letecké spoločnosti a komunálne podniky.
* 1 sov