Zvláštny agent FBI: Nájdite mravenisko

John Stoll, ktorý rozkryl korupčnú sieť v meste Youngstown, tvrdí, že korupcia môže zničiť každú krajinu, stroskotali na nej aj veľké civilizácieRozložiť korupčnú sieť si vyžaduje veľkú dávku intelektu a trpezlivosti. Američan JOHN STOLL to dokázal.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Rozložiť korupčnú sieť si vyžaduje veľkú dávku intelektu a trpezlivosti. Američan JOHN STOLL to dokázal.

Pracuje ako zvláštny agent FBI na boj s korupciou a organizovaným zločinom. Pred pár rokmi sa preslávil, pretože sa mu podarilo odhaliť korupčnú sieť v americkom meste Youngstown, veľkom asi ako Bratislava. Nitky viedli od malých zlodejov cez mafiánske klany, až k sudcom a politikom. Teraz prišiel na Slovensko poradiť našim vyšetrovateľom, ako efektívne bojovať s korupciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ste expertom na korupciu. Ako sa cítite v krajine, kde je podľa zahraničia najväčším problémom práve korupcia? Je ju vidno na prvý pohľad?

„Korupcia je všade, aj v Amerike. V Bratislave som ju nevidel. V iných krajinách je verejná korupcia veľmi viditeľná. Tam to majú oveľa ťažšie ako vy na Slovensku.“

Čo chýba slovenským vyšetrovateľom?

„Nemajú možnosť preniknúť dovnútra organizovaného zločinu. Naša FBI pracuje takto: usvedčenému človeku ponúkneme spoluprácu za nižší trest. Tak sa dá odhaliť celá korupčná sieť. Slovenskí vyšetrovatelia by zmenu v zákone privítali, ale musia presvedčiť politikov.“

Ako to funguje?

„Skorumpovaní ľudia, či už politici alebo mafia, sú úzko poprepájaní v uzavretej spoločnosti. Ak dokážete preniknúť dovnútra, dozviete sa o nich viac, máte lepšie dôkazy a môžete zničiť celú sieť. Keď zavriete len jedného člena, nedosiahnete nič. Musíte ho prinútiť, aby spolupracoval a dostal vás do vnútra organizácie. Povie vám celý príbeh. Je to ako s mravcami. Zabijete jedného mravca, ale zbavíte sa len jedného problému. Objaví sa ďalší. O chvíľu máte v dome celé mravenisko. Musíte sledovať jedného mravca, presvedčiť ho, aby pre vás pracoval a priviedol vás do mraveniska.“

SkryťVypnúť reklamu

Vám sa niečo podobné podarilo?

„V Youngstowne, kde žijem, máme organizovaný zločin a korupciu od dvadsiatych rokov. FBI sa tým začala zaoberať až za éry Edgara Hoovera začiatkom sedemdesiatych rokov. Ale dokázali zatvárať len jedného či dvoch ľudí, nedostali sa k centru. V polovici deväťdesiatych rokov sme našli človeka, ktorý s nami spolupracoval. Použili sme ho ako kľúč, aby sme sa dostali dnu a videli sme, čo sa tam deje.“

Ako ste postupovali ďalej?

„Spojili sme sa najprv s nižšie postavenými ľuďmi v mafiánskej organizácii a dali sme im mikrofóny a odpočúvacie prístroje. Postupne sme došli až k šéfovi Cosa Nostry. Mali sme proti nemu dostatok dôkazov, a preto musel pristúpiť na dohodu. Cez neho sme sa dostali ku skorumpovaným politikom, sudcom a právnikom. Jeden z právnikov súhlasil, že bude svedčiť proti advokátom, ktorí nás zase priviedli ku skorumpovaným sudcom. Na záver sme mali štyroch sudcov usvedčených z korupcie, ktorí šli do väzenia a viac ako tucet advokátov.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho to trvá?

„Často závisí od šťastia. Nám pomohol jeden človek, čo spolupracoval. Bez neho by sme sa ešte stále len pokúšali dostať dnu. Iniciatíva však musí byť na vašej strane. Mohli sme zavrieť iba jeho a jeho najbližších komplicov, ako to FBI robila posledných dvadsať rokov. Dostali by sme tým skupinu organizovaného zločinu – náš prípad by bol vyriešený. My sme však vedeli, že korupcia smeruje vyššie a pokračovali sme.“

Ako?

„Zobralo nám to veľa síl a času. Trinásť mesiacov sme lúštili nahrávky z odpočúvania, aby sme ich mohli predložiť súdu. Napichli sme mafiánske domy, reštaurácie, telefónne linky. Pracovali sme dvanásť hodín denne. Každú novú nahrávku sme museli ešte v ten deň analyzovať, preto sme si pozývali externé tímy spolupracovníkov. Len sedeli, počúvali a hľadali dôležité veci, ktoré sme my na druhý deň ešte raz prešli. Neustále sme museli predkladať sudcovi informácie a on nám potom každých pätnásť dní povolil opäť pokračovať. Bol to jeden z najhorších rokov môjho života. Ale nakoniec to stálo za to.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko agentov na prípade pracovalo?

„Ja, moji dvaja kolegovia a naši pomocníci. Niektorí len sedeli a počúvali nahrávky: štyria cez deň a štyria v noci. Za trinásť mesiacov je to veľmi veľa ľudí. Museli sme ich sťahovať z iných okresov. Ale tu je ďalší problém: priveziete osem cudzích ľudí do mesta. Mafia ovláda hotely a vy ich musíte umiestniť tak, aby ich nenašla.“

Pripomína to akčný film. Je to tak?

„V zásade áno. Televízia však niektoré veci zveličuje. V skutočnosti to nie je také vzrušujúce. Keď musíte sedieť a celé dni počúvať pásky, je to pekná nuda.“

Súčasťou vašej práce je uzatvárať dohody so zločincami, ktorí sa stanú informátormi. Je to zložité? Čo všetko to obnáša?

„Určite vám ten človek musí dôverovať. Ale aj vy musíte veriť jemu. Súhlasiť musí aj jeho právnik, ktorý potom s federálnym prokurátorom vyjedná zníženie trestu ako protislužbu za spoluprácu. Niektorí právnici však veľmi jednoducho môžu vašu dohodu vyzradiť mafii.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako začne mafián spolupracovať?

„Buď povie informácie sám, alebo mu dáme mikrofón, alebo si nechá nainštalovať domov odpočúvacie zariadenie – existuje viacero možností. Netreba si to však mýliť s utajeným informátorom. Ten neurobil nič nelegálne. Je vnútri organizácie a má povolenie pre nás pracovať. Jeho meno však nikdy nevyjde na verejnosť, neobjaví sa na súde. Je ako agent FBI, len nemá odznak.“

Viete si predstaviť svoju prácu na Slovensku alebo v krajine, kde spoločnosť nie je na niečo podobné pripravená? Na takéto vyšetrovanie predsa potrebujete sudcov a políciu, ktorým sa dá bezvýhradne veriť. U nás je problém, že neviete, komu veriť.

„Nehovorím, že je to ľahké. Aj v Youngstowne bola dlhé roky skorumpovaná polícia. Keď niekto robil ilegálny biznis a neplatil výpalné mafii, polícia ho na jej príkaz zatkla. Tí, čo robili čierny obchod, platili mafiánskemu bossovi a potom boli pod ochranou. Všetci vedeli, že systém je skorumpovaný. Keď niekto chcel nájsť miesto na okresnom úrade, vedel, že musí najprv niekomu zaplatiť. Keď chcel ísť na súd, vedel, že právnik musí podplatiť sudcu. A keď sme prišli my z FBI a chceli sme robiť veci inak, mnohým sa to nepáčilo.“

SkryťVypnúť reklamu

Ale u nás nemáme okrem polície nikoho, kto by mohol prísť a robiť poriadky. Žiadna FBI. Kto teda môže veci zmeniť?

„Nie všetci sú predsa skorumpovaní. Tí poctiví sa musia zomknúť a pustiť sa do toho. Chce to guráž, ale ide o správnu vec. Tento týždeň som stretol mnohých, ktorí tú odvahu majú.“

Ako na vás zapôsobilo, čo vám o Slovensku hovorili?

„Majú ťažkú robotu. Musia ísť proti prúdu. Niektoré ich rozhodnutia sa viacerým nebudú páčiť, ale musia ich urobiť.“

V lete sa vám podarilo dostať pred súd amerického kongresmana Jamesa Traficanta za korupciu. Na čom ste ho chytili?

„Traficant si kúpil drahú jachtu, ktorú by z platu kongresmana nemohol zaplatiť. Jeho prípad bol iný – nemuseli sme odpočúvať, len sme sa hrabali v minulosti. Keď sme začali vyšetrovať, bolo už po všetkom. Museli sme sa vrátiť k starým informáciám od našich ľudí, museli sme prejsť všetky účty, kontrolovať trasy peňazí, hovoriť so všetkými, čo dávali a brali úplatky. A dať to všetko dokopy.“

SkryťVypnúť reklamu

V okolí Washingtonu majú agenti FBI v posledných dňoch najvyššiu pohotovosť: neznámy ostreľovač tu zabil už deväť ľudí. Poslednou obeťou bola práve zamestnankyňa FBI. „Bude to trvať dlho, kým ho nájdu,“ hovorí agent John Stoll. „Musia prekontrolovať najmenej 500 dodávok, ktoré spĺňajú popis svedkov. Čím viac ostreľovač koná, tým skôr ho môžeme dolapiť.“ FOTO – ČTK/AP

Na Slovensku je tiež mnoho politikov, čo majú oveľa viac, ako by si z platu mohli dovoliť. Prečo u nás nesedia vo väzení?

„Zrejme je problém v zákonoch, nedá sa účinne sledovať tok peňazí. Treba prinútiť banky a finančné inštitúcie, aby tieto informácie nemohli utajovať. Na druhej strane však stojí právo na súkromie. Musí to byť vyvážené.“

Amerika aj Západ upozorňuje Slovensko, že korupcia je naším najväčším problémom. Myslíte si, že môže ohroziť vývoj celej spoločnosti a zastaviť napríklad našu integráciu?

SkryťVypnúť reklamu

„Veľké civilizácie na nej stroskotali. Korupcia môže zničiť ktorúkoľvek krajinu.“

John Stoll pracuje v FBI už 17 rokov. Špecializuje sa na násilné trestné činy, trestné činy bielych golierov a korupciu verejných činiteľov. Bol tiež ostreľovačom zásahovej jednotky SWAT a pôsobí aj ako vyjednávač jednotky pre krízové situácie.

Pracoval na prípade amerického kongresmana Jamesa Traficanta, ktorého sa podarilo usvedčiť z korupcie.

Autor: MICHAL FRIŠMATÚŠ KOSTOLNÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu