LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Spomedzi viac ako dvesto žiadateľov onedlho v Liptovskom Mikuláši vyžrebujú dvadsiatku nových nájomníkov mestských bytov. Medzi žiadateľmi sú väčšinou sociálne slabší, podmienkou na získanie nového bytu však je, aby každý bol schopný platiť nájomné.
„Výstavba bytov je viazaná aj na úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, preto z nájomného chceme zaplatiť tú časť výstavby, ktorá je krytá úverom. Za 3-izbový byt zaplatia spolu asi 5000 mesačne. Aj s nákladmi na svetlo, teplo, vodu,“ hovorí primátor Alexander Slafkovský.
Systém žrebovania prijali vlani, Slafkovský ho považuje za najspravodlivejší. „Postupujeme maximálne objektívne, nikto nemôže spochybňovať náš výber, nijaké zvýhodňovanie.“
Na mestskom úrade nevedú žiaden poradovník žiadateľov o byt. Podľa primátora je to zbytočné, keď ročne môžu uspokojiť z 200 žiadateľov len 20 až 40. „Bytová a sociálna komisia v danom momente vyhodnotí situáciu všetkých žiadateľov.“
Spomedzi uchádzačov vyberú asi 60 najakútnejších prípadov, kde pracovníci mestského úradu osobne preveria aktuálnu sociálnu situáciu. Z nich vyberú potom štyridsiatich, pozvú ich na mestský úrad, kde si priamo žiadatelia spomedzi seba vyžrebujú dvadsiatku šťastlivcov.
Žrebovanie sa týka výlučne novopostavených bytov.
Bytovka za 21 miliónov bude odovzdaná v novembri. Polovicu nákladov hradí mesto, zvyšok tvorí štátna dotácia na nájomné byty. Nájomcovia dostanú byt maximálne na tri roky, počas ktorých príjem každého člena domácnosti nesmie prekročiť trojnásobok životného minima. „Sú to také štartovacie byty,“ hovorí Slafkovský.