Nepokoje v berberskom regióne a ďalších oblastiach Alžírska sú dva mesiace na dennom poriadku. FOTO – TASR/EPA
„Jeden z nás zakričal: Aj my sme Alžírčania. Dostal hlavňou do žalúdka. To bol signál. Potom začali mlátiť ľudí okolo, rozbíjať výklady a na balkóny hádzať granáty so slzotvorným plynom. Boli to nepokoje, ale nepokoje policajtov.“
Alžírska vláda zvolila stratégiu, podľa ktorej teror a strach zastaví protesty. Ďalší svedok cituje policajtov, ako vykrikujú: „Chceli ste nepokoje, tu ich máte. Budete nás na kolenách prosiť, aby sme ich zastavili. Zákon je na našej strane a aj zostane.“
Špinavé praktiky
Boli to príslušníci tých istých ozbrojených síl, o ktorých písal bývalý člen armády Habíb Suajdía v knihe Špinavá vojna vydanej tento rok vo Francúzsku.
Podľa neho vojaci prezlečení za islamských povstalcov zabíjali a mučili ľudí podozrivých z príslušnosti k islamským fundamentalistom. Tieto praktiky sa nijako nelíšili od praktík islamských bojovníkov, ktorí krajinu roky terorizujú. Armáda je druhou stranou mince násilností, v ktorých islamskí bojovníci mačetami masakrujú nevinných vidiečanov.
„Špinavá vojna“ má za deväť rokov najmenej stotisíc obetí a neukončil ju ani rozsiahly plán tzv. občianskej zhody prezidenta Abdula Azíza Butefliku, v ktorom ponúkol umierneným islamským silám dialóg.
Hnev ústi do vandalizmu
Zrážky s poriadkovými silami sú na dennom poriadku od 18. apríla, keď vo väzení zomrel 19-ročný demonštrant. Majú už približne šesťdesiat obetí. Hlavným dôvodom nebolo tentoraz zneuznanie berberského národa – ale nezamestnanosť, rastúce ceny a nedostatok bytov. Svoj hnev obracajú demonštranti najmä proti radniciam. Obchody a rezidencie predstavenstva miest na mnohých miestach pohltil oheň. Ich heslom je Nemôžete nás zabiť, my sme už mŕtvi. Minulý týždeň vyšlo do ulíc v metropole milión ľudí.
Prezident Buteflika je bábkou vojenskej oligarchie. Boje medzi armádou a fundamentalistami boli v Alžírsku vždy dosť dobrou zámienkou, ako zakryť omyly pri riadení krajiny. Prezident pritom hovorí o zahraničnom komplote. „Mladí z Kabýlie, mali by ste vedieť, že naša krajina je terčom zahraničných mocností,“ povedal v stredu s narážkou na Francúzsko, ktorého minister zahraničných vecí Hubert Védrine sa priklonil na stranu demonštrantov.
Protesty sú ďalšou kapitolou v živote Alžírska, o ktorom vie svet len toľko, že tam masakra strieda masakru a všetky pokusy o skončenie násilia zlyhali. Európa sa väčšinou uspokojí s formálnymi vyjadreniami znepokojenia. „Alžírski generáli si sedia na svojich bareloch ropy a viaceré európske štáty od nich závisia,“ vyhlásil nemenovaný francúzsky diplomat.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ