BRATISLAVA – Na Slovensku sú väznice v štrnástich mestách a ďalšia pribudne v Rimavskej Sobote. Hoci ich kapacita stačí pre všetkých obvinených aj odsúdených, vyše tisíctristo odsúdených na výkon trestu nenastúpilo.
„Tento problém pred sebou tlačíme ešte od revolúcie a tisíctristo ľudí, to je už veľmi vysoké číslo. Voľné miesta vo väzniciach sú, ale veľa odsúdených sa vyhýba nástupu alebo im povolili odklad. Medzi nimi sú aj odsúdení do druhej nápravno-výchovnej skupiny, čo už nie sú len málo nebezpeční ľudia,“ hovorí vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic.
Minulý týždeň parlament novelizoval Trestný poriadok tak, aby odsúdených za vážnejší čin odvádzali do väzenia priamo zo súdnych siení. Celkovo je v našich väzniciach 7491 obvinených a odsúdených.
Kapacita väzníc je 8900–9000 miest. Ďalších päťsto pribudne v Leopoldove, kde rekonštruujú zhorený hrad. Leopoldov sa tak po Ilave stane druhou väznicou, v ktorej budú aj väzni odsúdení na mimoriadne tresty. Tretia, čiže najťažšia nápravnovýchovná skupina je ešte aj v Ružomberku, ale tam nesedia mimoriadne odsúdení. V Rimavskej Sobote pribudne v novej väznici 250 miest na výkon väzby a 350 na výkon trestu.
Na Slovensku neexistujú tzv. alternatívne tresty ako verejnoprospešné práce alebo probácia, ale v novom trestnom zákone sa o nich uvažuje.
V susedných Čechách si už vyskúšali odsúdenie väzňov na verejnoprospešné práce. Problém nastal vo chvíli, keď zodpovednosť za výkon trestu nechali na obci. Starostovia často márne zháňali väzňov, aby šli zametať ulice alebo pracovať v prospech obce. Preto museli zodpovednosť z pliec starostov preniesť inde. „Uvažujeme aj o probácii, pri ktorej súd stanoví určité podmienky. Odsúdený napríklad musí v rámci skúšobnej lehoty navštevovať protialkoholické liečenia, rekvalifikačné kurzy, protitoxikomanické liečenia a podobne. Plnenie podmienok kontroluje probačný úradník. Ak ich odsúdený neplní, môže sa alternatívny trest zmeniť na nepodmienečný trest odňatia slobody,“ hovorí Lipšic.
V niektorých krajinách majú odsúdení napríklad náramky na rukách, podľa ktorých sa elektronicky dá zistiť, kde väzeň je. S náramkami sa môže uplatniť napríklad aj domáce väzenie. Či bude takýto systém aj u nás, závisí najmä od finančných možností.
RICHARD FILIPKO