BRATISLAVA - Slovensko musí bezpodmienečne prehodnotiť svoj prístup k vidieku, aby po vstupe do Európskej únie vedelo udržať konkurencieschopnosť poľnohospodárskej výroby. Doterajšia politika je totiž zameraná výlučne na podporu poľnohospodárstva, menej už na infraštruktúru, ľudské zdroje a zamestnanosť na vidieku.
O potrebe organizovaného prístupu k vidieku hovoril pre denník SME súkromný farmár Tibor Matus v pondelok a jeho stanoviská podporuje aj správa expertnej skupiny Svetovej banky, ktorá pôsobila na Slovensku začiatkom tohto roka. Ako povedal T. Matus, „farmári na Slovensku s výmerami nad 100 hektárov dostanú konkurenciu v podobe fariem s 15 hektármi, čo by mala byť obrovská výhoda. Zaostávanie Slovenska však spočíva v tom, že slovenský prvovýrobca bude konkurovať precízne organizovanému západnému vidieku s účasťou farmárov, spracovateľov, obchodníkov a poskytovateľov služieb“.
Podľa autora správy skupiny Svetovej banky Csabu Csákyho je potrebné odstrániť dôraz na sebestačnosť - ten je viditeľný vo vládou vlani schválenej Koncošovej koncepcii odvetvia do roku 2005. Musí sa ukončiť postsocialistická pozemková reforma. „Ak sa nevytvoria jasné politické smernice, pôda neidentifikovaných vlastníkov sa môže ocitnúť v rukách štátu. Slovensko by tak bolo kurióznou krajinou únie, kde by štvrtina pôdy patrila štátu,“ konštatuje Csáky.
Správa tiež upozorňuje na potrebu upustiť od smerovania k veľkým farmám. „Rozdielne organizačné formy fariem nie sú problémom, majú však pôsobiť v rovnakých podmienkach bez priamych alebo iba predpokladaných výhod pre ktorúkoľvek formu hospodárenia.
Zaujímavosťou Csákyho správy je zdôrazňovanie tvrdých rozpočtových obmedzení, pričom správa samotná navrhuje spoluúčasť štátu na dotáciách vo výške asi 16 miliárd korún, teda o 3,5 miliardy viac, ako bol pomerne štedrý rok 2001. Zmena spočíva v štruktúre - kým v súčasnosti Slovensko hovorí o nedostatočných priamych platbách, spolufinancovaním zo štátneho rozpočtu by odvetvie mohlo získať zo štrukturálnych fondov troj- až štvornásobok domácej podpory. Platí to však len za predpokladu financovania grantov, a nie podpory samotnej existencie farmy.
ATTILA LOVÁSZ