a podpisy pod ďalšiu petíciu za zrušenie prečerpávacej stanice plynu, stojacej len niekoľko desiatok metrov od rodinných domov Priekopčanov.
Peter Šlesár tvrdí, že ak neprestanú manipulovať s plynom pri ich domoch, pôjde a ľahne si na koľajnice, aby sa cisterny nedostali do areálu.
„Počuli sme niečo také ako zahrmenie, potom sa objavila veľká žiara ako pri atómovom výbuchu. Bola som len v papučiach a nočnej košeli. Hodili sme s dcérou a mužom niečo na seba a utekali sme preč. Nevedeli sme v tej rýchlosti ani čo si máme zobrať so sebou,“ spomína si na pondelkový večer Anna Rafajová, ktorá býva len približne päťdesiat metrov od miesta kde cisterny vybuchli.
Starší muž, ktorý ani na okamih nepoprel, že sa večer bál, sa pozerá na ohorenú cisternu a ukazuje na vysoké železné konštrukcie. „Videl som to, boli žeravé. Čo vám budem hovoriť, my sme mali bráničku teplú, tak to sálalo.“
Niektorí v panike vybehli z domov a čakali, čo sa stane. Priekopčania zhodne tvrdia, že nevedia, kto im povedal, aby utekali preč. Z kompetentných to tam vraj nikto neorganizoval.
Podľa očitých svedkov sa v úzkych uliciach miešali ľudia zo vzdialenejších častí, ktorí sa išli pozrieť na päťnásť metrový stĺp horiaceho plynu, s tými, ktorí pred ohňom a hroziacim výbuchom ďalších cisterien utekali preč.
Plamene šľahajúce do výšky spaľovali drevené stĺpy elektrického vedenia okolo železničnej trate, po ktorej premávajú vlaky smerom na Banskú Bystricu.
„Neďaleko výbuchu býva našťastie rušňovodič. Zatelefonoval do Martina čo sa stalo, aby nepúšťali vlaky,“ reagoval Peter Šlesár na otázku, čo by sa stalo, keby išiel okolo nejaký rýchlik plný ľudí. „Keby to buchlo všetko, tak je z Priekopy kráter,“ kontrovala Rafajová.
Po Priekope sa šíria rôzne viac či menej zaručené informácie. Firmu, ktorá prečerpáva plyn, k nim údajne presťahovali po protestoch ľudí z Liptovskej Teplej.
Priekopčania hovoria: „Keby sme sa mali kam odsťahovať, tak na bombe nebývame ani minútu.“
DANIEL VRAŽDA
„Prevádzka sama osebe nie je nebezpečná,“ tvrdí Ing. Hrivňák zo Štátneho dráhového úradu, ktorý bdie nad bezpečnosťou takýchto prevádzok. Systém prečerpávacích staníc je totiž vždy pri železničných tratiach. Podľa Karola Bajera z CO musí mať každá takáto stanica systém, ktorý v prípade potreby spustí sirény.
Vyšetrovateľ už vzniesol obvinenie na neznámeho páchateľa za všeobecné ohrozenie. Pravdepodobnou príčinou požiaru mohla byť neodborná manipulácia alebo technická porucha cisternového vozidla. (aha)