
Hlavný výrobný blok chemičky Spolana Neratovice včera opäť po ničivých záplavách plne sprevádzkovali. FOTO-ČTK
ie a mieni nakupovať veľké účasti v iných rafinérskych spoločnostiach.
„Súčasná produkcia je 90-tisíc barelov ropy, čo by sa malo už do konca roka zvýšiť na 120-tisíc,“ povedal člen predstavenstva OMV Langanger na strategickej konferencii koncernu vo Viedni. Cieľom je zvýšiť produkciu na ekvivalent 180-tisíc barelov ročne.
Minulý týždeň sme informovali o rozhodnutí maďarskej vlády o sprivatizovaní 25-percentného štátneho podielu spoločnosti MOL. Rakúšania vlastnia v súčasnosti 10 percent akcií a ak by sa im podarilo kúpiť štátny podiel v budúcom roku, stali by sa dominantnými majiteľmi. Znížil by sa tak majiteľský vplyv amerických podielových fondov, o ktorých maďarskí analytici tvrdia, že majú za sebou ruský kapitál. Ruský kapitál sa však bude snažiť získať aj podiel smerujúci do privatizácie. Spoločnosti ako Gazprom, Lukoil alebo Jukos budú mať na to šancu, ak vláda rozhodne o predaji akcií prostredníctvom burzy. Mimoriadne valné zhromaždenie MOL-u však minulý týždeň navrhlo tzv. vnútornú emisiu akcií, ktoré by sa predávali s predkupným právom súčasným akcionárom. Tam má šancu zabodovať skôr OMV.
Po tom, ako sa napriek očakávaniam OMV nezúčastnila na kapitálovom vstupe do Slovnaftu, by sa ľahko mohlo stať, že by sa stala nepriamym významným akcionárom slovenskej spoločnosti prostredníctvom MOL-u. Tento model je zaujímavý aj preto, lebo MOL pred dvoma rokmi ohlásil snahu vytvoriť silnú stredoeurópsku rafinérsku spoločnosť. Z tohto dôvodu má akvizície v Poľsku a chce získať aj český Unipetrol.
OMV pred mesiacom získala 10-percentný podiel v najväčšom ropnom poli Nového Zélandu Maui kúpou akcií od Royal Dutch/Schell. Vlastní tiež 25,1-percentný podiel najväčšej rumunskej rafinérskej spoločnosti Rompetrol. OMV je jediná európska rafinérka, ktorá robí naftárske prieskumy na pevnine v Iraku. Langanger vyhlásil, že po prípadnom zániku sankcií OSN sa OMV nebude brániť ani akvizíciám v Iraku. (lsz, reuters)