BRATISLAVA – Väčšina SBS-iek je súčasťou podsvetia, hovorí analytik kriminálky na Policajnom prezídiu. Všetky majú presne vymedzené teritórium, na ktorom operujú. Nová SBS-ka môže podľa neho pôsobiť iba tam, kde jej to mafia dovolí.
Vznik bezpečnostných služieb po páde komunizmu, vtedy sa volali civilné, podsvetie dokonale využilo na legalizáciu svojich trestných činov, najmä príjmov z výpalného. „Pod hrozbou násilia, prípadne smrti boli podnikatelia donútení sa im zaviazať.“ Spísali zmluvu, že majú záujem o ochranu a dohodli sa na sume.
„Licencia od polície bola dosť benevolentná, konateľmi SBS mohli byť aj členovia podsvetia,“ hovorí analytik. Dnes je už zákon prísnejší. „Dá sa obísť. Podsvetie prostredníctvom SBS môže legalizovať svoju činnosť.“ Nejde vraj len o bratislavské SBS-ky, ale o všetky.
„Súkromné bezpečnostné služby sa zaujímajú o trh, čiže hľadajú klientov. Priestor je kontrolovaný štruktúrami podsvetia. SBS-ky dostanú priestor len s jeho súhlasom.“ Analytik priznáva, že podniky v Bratislave sú tiež presne rozdelené.
O streľbe v pivárni Kelt hovorí: „Ak má majiteľ s SBS zmluvu o poskytovaní ochrany, postupoval v zmysle zmluvy.“ Policajtov musel volať, iba ak by fanúšikovia páchali trestný čin. „Neuposlúchnutie výzvy o záverečnej nie je trestným činom, ale v každom prípade mal volať policajtov.“
V SBS-kách často pracujú ľudia, ktorí celé dni nerobia nič, len chodia do posilňovne. Ak treba, sú schopní okamžite zasiahnuť. V Bratislave je takto pripravených niekoľko desiatok ľudí naraz.
Polícia zasiahnuť nemôže: „Podnikatelia nie sú ochotní povedať, ako zmluvu o ochrane podpísali. Či dobrovoľne, alebo nasilu, napríklad či boli vydieraní. Samotná ochrana podnikov je v rámci zákona.“
Prinajmenšom v Bratislave podľa analytika nemôže existovať podnik, ktorý nemá zmluvu o ochrane. „Môže sa stať, že podnikateľ už nie je schopný plniť požiadavky SBS a je nútený prepísať majetok na niekoho iného.“ Majiteľom podniku sa tak môže stať samotná SBS a ochranu platí sama sebe.
(mož)