EUROSERVIS: Súhrn správ zo 14. októbra

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) -EÚ: Rozbieha sa diskusia o európskom prezidentoviEurópska únia bude možno mať jedného dňa prezidenta, schopného zastupovať najmenej pol miliardy Európanov, s rovnakým postavením ako hociktorý iný svetový líder. Túto

myšlienku vyjadril v článku najnovšieho čísla časopisu Economist britský minister zahraničných vecí Jack Straw. Tento názor je predmetom rozsiahlej debaty o budúcnosti Európy a britskí odporcovia krokov zameraných na transformáciu EÚ, na akési Spojené štáty európske, ho okamžite napadli. Uviedla britská rozhlasová stanica BBC.
MAĎARSKO: Podnikateľská a spotrebiteľská dôvera oslabila
V Maďarsku v septembri zaznamenali oslabenie podnikateľskej aj spotrebiteľskej dôvery. Spotrebiteľská dôvera sa znížila z historického rekordu, na ktorom sa nachádzala v auguste. Informoval o tom inštitút pre ekonomický výskum GKI. GKI, ktorý zverejňuje indexy, kalkulované v súlade s metodológiou Európskej únie (EÚ), od roku 1993, nevidí stále žiaden signál oživenia v podnikateľskom sektore.
EÚ: Ministri poľnohospodárstva aj spravodlivosti v Luxemburgu
Ministri poľnohospodárstva krajín Európskej únie sa v pondelok zišli v Luxemburgu. Témou rokovania sú, okrem iného, plány na prísnejšiu kontrolu označovania geneticky upravovaných potravín a krmiva (GMO). Tým sa má spotrebiteľom uľahčiť rozhodnutie, či si majú kúpiť daný tovar, alebo nie. Problematické je ešte stále povolené množstvo GMO v konvenčne vyrábaných potravinách. V Luxemburgu tiež rokujú ministri spravodlivosti. Témou je zjednotenie právnych noriem v rámci EÚ. Predovšetkým ide o detskú pornografiu a korupciu. Jednotnému postupu pri postihoch malého obchodu s drogami stojí ešte v ceste odmietavý postoj Holandska.
EÚ: Schröder na neformálne stretnutie so Chiracom
Francúzsky prezident Jacques Chirac prijme dnes večer na neformálnom summite v Paríži nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera a ministra zahraničných vecí Joschku Fischera. Obaja štátnici sa stretli v parížskom Elyseé paláci už začiatkom októbra. Podľa rakúskej televíznej stanice ORF, obe vlády pravidelne zdôrazňujú, že pri pokračovaní v európskej integrácii pokladajú za najdôležitejšie nemecko-francúzske vzťahy. Nezhody medzi krajinami vládnu najmä v irackej politike a v otázke dotácií v poľnohospodárstve EÚ. 40. výročie nemecko-francúzskej zmluvy o priateľstve v januári 2003 má slúžiť na nový podnet v bilaterálnych vzťahoch.
FÍNSKO: Výbuch bomby šokoval celú krajinu
Devätnásťročný študent chémie na univerzite v Helsinkách spáchal pravdepodobne atentát, ktorý v piatok otriasol inak pokojným Fínskom. Na prízemí druhého najväčšieho nákupného centra v krajine, v centre Myyrmanni na predmestí fínskej metropoly Helsinky vzdialenom asi 15 kilometrov od vlastného mesta, vybuchla v piatok podomácky vyrobená bomba. Vážila 1,8 kilogramu a usmrtila sedem ľudí, vrátane podozrivého atentátnika. Zranených bolo šesťdesiat ľudí, medzi ktorými bolo desať detí sledujúcich show populárneho klauna.
Polícia už včera oznámila, že v byte podozrivého študenta našla materiál, z ktorého bolo možné ničivú bombu vyrobiť. "Niečo také sa vo Fínsku doteraz nestalo," konštatoval fínsky premiér Paavo Lipponen, ktorý verejnosti sľúbil, že prípad bude dôkladne vyšetrený.
BRITÁNIA: Severoírske inštitúcie opäť pozastavené
Britská vláda má dnes formálne pozastaviť činnosť severoírskeho zhromaždenia aj exekutívy a znovu zaviesť priamu vládu Londýna nad provinciu. Minister pre Severné Írsko John Reid na Hillsboroughskom hrade vydá formálne vyhlásenie o pozastavení činnosti inštitúcií v provincii a bude to už po štvrtýkrát od podpísania Dohody z Veľkonočného piatku. Má to zabrániť hroziacemu kolapsu spoločných severoírskych inštitúcií po protestoch Unionistov, ktorí sú pobúrení údajnými prehreškami írskych republikánov, zastúpených v zhromaždení. Unionisti, ktorí chcú zachovanie politického spojenia provincie s Britániou, obviňujú írskych republikánov zo strany Sinn Fein, že sa nesnažia o prechod k demokracii. Chcú, aby Sinn Fein - ktorá je politickým krídlom IRA - bola zo zhromaždenia vylúčená kvôli obvineniam zo špionáže a rozširovania zbraní. Sinn Fein tvrdí, že sa stala obeťou sprisahania britských tajných služieb.
EP: Poslanci navrhujú letecký most z Moskvy do Kaliningradu
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) majú v úmysle navrhnúť v utorok originálne riešenie problému tranzitu z Kaliningradu do vnútorného Ruska po rozšírení Európskej únie(EÚ). Moskvu a Petrohrad by s touto enklávou, ktorá bude od roku 2004 obkolesená štátmi Európskej únie, spájal dotovaný letecký most. Zatiaľ čo Moskva trvá na svojej legitímnej požiadavke, aby aj po rozšírení únie o Poľsko a Litvu mohli ruskí občania z Kaliningradu do vnútorného Ruska cestovať bez akýchkoľvek víz, únia zdôrazňuje, že jej štáty si musia zaistiť kontrolu pohybu tovaru a osôb na svojom území. Poslanci EP chcú však navrhnúť vytvorenie leteckého mostu z Moskvy a Petrohradu. Keďže by išlo o dotovanú linku zo strany EÚ, lístok na lietadlo by nestál viac ako miestenka vo vlaku.
KADLEČÍKOVÁ: Odchádza spokojná a dobre naladená
Spokojná a dobre naladená odchádza po šestnásť a pol mesiaci vo funkcii vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Ako v pondelok uviedla na svojej záverečnej tlačovej konferencii, dôvodov na spokojnosť má niekoľko. "Odchádzam v čase zverejnenia pozitívnej hodnotiacej správy Európskej komisie o Slovensku, v čase, keď počet uzavretých kapitol dosiahol 27 a keď podpora vstupu do EÚ prestavuje 77,5 percenta," povedala. Ako uviedla, SR za posledný rok znížila na minimum riziko zneužitia fondov únie. V budúcnosti treba podľa Kadlečíkovej pokračovať v kontrole transparentnosti a zverejňovať všetky podrobnosti týkajúce sa tendrov a programovania projektov. Čo sa týka čerpania prostriedkov PHARE z rokov 2000 a 2001, za rok 2000 je v súčasnosti na úrovni 42,3 percenta, no do konca októbra sa predpokladá kontrahovanie na úrovni 65 percent. Za ďalšie pozitíva považuje Kadlečíková vypracovanie Štúdie o ekonomických a sociálnych dopadoch vstupu SR do EÚ. Pokročilo sa i v realizovaní komunikačnej stratégie vlády pre prípravu obyvateľov na členstvo v EÚ, v rámci ktorej sa realizovalo 24 rôznych projektov. Z celkového počtu 228 prioritných úloh vlády bolo splnených 129, čo predstavuje 56,6 percenta. Čo sa týka administratívnych kapacít, z celkových 833 pracovných miest bolo obsadených 509.
OZNAM: V Bratislave sa uskutoční seminár o integrácii SR do EÚ
Seminár Integrácia Slovenska do Európskej únie otvorí v utorok vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Seminár sa začína o 14.00 hod. v hoteli Forum a koná sa v rámci sprievodného programu festivalu Ekotopfilm 2002. Okrem iných hostí na ňom vystúpi aj viceguvernérka Národnej banky Slovenska Elena Kohútiková. V rámci sprievodného programu sa bude konať aj Besedný klub pre občiansku verejnosť pod názvom Slovensko a EÚ, ktorý má začiatok o 18.00 hod.
SOLANA: Európa sa stane superveľmocou, nie superštátom
Členské štáty EÚ si musia uvedomiť svoju dôležitosť vo svete. Rozšírená únia s 25 členmi bude mať totiž dva krát toľko obyvateľov ako USA a štyri krát toľko ako Japonsko. Uviedol v rozhovore pre denník Die Welt šéf bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, ktorý tento týždeň oslávi tri roky vo funkcii koordinátora zahraničnej politiky krajín únie. "Nemáme inú možnosť, musíme mať svoju rolu," povedal a dodal, že súhlasí s britským premiérom Tonym Blairom, že Európa sa stane "superveľmocou, no nie superštátom". Solana tiež vyjadril pochybnosti, či by bol nový prezident EÚ schopný uspieť v koordinácii postojov jednotlivých členských krajín EÚ. Považuje 6-mesačné rotujúce predsedníctvo únie za neúčinné, najmä čo sa týka zahraničnej politiky. Nenavrhol však žiadne konkrétne alternatívne možnosti. "Nie som si istý, čo by bolo najlepším riešením," uviedol.
FRANCÚZSKO: Centrálna banka znížila prognózy rastu HDP
Podľa najnovších prognóz francúzskej centrálnej banky (BoF) by francúzska ekonomika mala v poslednom kvartáli tohto roka vzrásť o 0,3 %. Nová pondelková prognóza je tak oproti pôvodnej o 0,1 % nižšia. Odhad na tretí štvrťrok ostal nezmenený na 0,4 %. Za celý rok rast hrubého domáceho produktu (HDP) Francúzska by mal dosiahnuť 1 %, čo je v súlade s očakávaniami Národného štatistického inštitútu (INSEE), no pod vládnou prognózou stanovenou na 1,2 %.
EK: Iba Gréci môžu vyrábať fetu
Syr feta vyrábaný v Dánsku sa nariadením Európskej únie (EÚ) stane minulosťou, čo zrejme poteší Grékov bojujúcich za jeho ochranu. Európska komisia (EK) v pondelok schválila rozhodnutie, podľa ktorého je populárny syr skutočne feta len vtedy, ak je vyrobený v špecifických častiach Grécka. Svojim rozhodnutím výrobku poskytla istú ochranu podobne ako je to v prípade parmskej šunky či šampanského. Rozhodnutie ďalej konštatuje, že "ďalšie členské štáty alebo tie, ktoré nerešpektujú technicko-výrobné podmienky, majú 5 rokov na to, aby upravili označenie alebo zastavili výrobu syra".
ANALÝZA: EÚ nemá plán "B" ak Zmluvu z Nice Íri zamietnu
Ak írski voliči nasledujúcu sobotu odmietnu v referende Zmluvu Európskej únie z Nice, desivou pravdou je, že neexistuje Plán B, ktorý by časovo udržal historické rozšírenie bloku. Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Íri zmenia šokujúce odmietnutie zmluvy, ktorá vznikla v roku 2000 vo francúzskom meste Nice s cieľom prispôsobiť inštitúcie únie veľkému rozšíreniu na 27 členov. Ak však povedia "nie" po druhý raz, podľa európskych predstaviteľov je pravdepodobné, že expanzia EÚ, s ktorou sa počíta v roku 2004, bude odložená skôr o dva roky ako iba o niekoľko mesiacov alebo týždňov.
SR: Zásadnou otázkou sú práva a financovanie samosprávy
Zásadnou otázkou krajín, kde štát zohrával rozhodujúcu úlohu, ako napríklad v štátoch strednej a východnej Európy, sú práva a financovanie samospráv. Reforma verejnej správy preto musí vychádzať od občana a obce, štát musí len definovať rámcové podmienky a dať finančné a rozhodovacie kompetencie na regióny. Na prednáške na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici sa tak dnes vyslovil Günther Prillwitz, profesor Vysokej odbornej školy pre správu v nemeckom Wiesbadene, odborník na regionalizáciu, správne, ústavné a komunálne právo. Upozornil tiež na dôležitosť veľkosti obcí pre efektívny výkon správy. Preto sa v SRN obce združujú v celky s 3 tisíc až 5 tisíc obyvateľmi, aby mali dostatočnú finančnú, administratívnu a odbornú silu.
WIERSMA: Je nepravdepodobné, aby Holandsko vyčlenilo SR z rozšírenia
Spravodajca Európskeho parlamentu (EP) Jan Marinus Wiersma považuje za nepravdepodobné, že by sa holandská vláda stotožnila s názorom vládnych liberálov, že Slovensko, Poľsko a Lotyšsko nie sú pripravené na vstup do Európskej únie (EÚ) a tieto krajiny by z procesu rozšírenia vyčlenila. “Myslím si, že to nie je pravdepodobné, pretože väčšina v parlamente povie, že je príliš skoro na to, aby sme si boli istí, že tri krajiny to nedokážu”, povedal holandský poslanec EP v reakcii na výroky holandských liberálov. Líder holandskej Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) a bývalý minister financií Gerrit Zalm po údajnom preštudovaní správ Európskej komisie (EK) dospel k názoru, že Slovensko, Poľsko a Lotyšsko nie sú na vstup do EÚ pripravené. Podľa neho problémy týchto troch krajín siahajú od potravinovej bezpečnosti až po korupciu.
SR: Piešťanská konferencia o problémoch a trendoch EÚ
Súčasné problémy a trendy Európskej únie bude analyzovať konferencia Európska únia - pohľad zo Slovenska, ktorá sa uskutoční v piatok a cez víkend 25. až 27. októbra v piešťanskom hoteli Sergio. Je určená najmä mladým záujemcom o integračné dianie, zástupcom politických strán a mimovládnych organizácií a novinárom. Program tvoria prednášky a diskusie o inštitucionálnej reforme, o Konvente o budúcnosti Európy, o Charte základných práv a ústave EÚ, o enviromentalizme a regionálnom rozvoji, o Európskej menovej únii a ekonomických dopadoch vstupu Slovenska do EÚ, o medzinárodných vzťahoch EÚ a o jej občianstve, hodnotách a ideáloch.
DÁNSKO: EÚ upozorňuje kandidátov, aby nežiadali viac peňazí
Dánsko, ktoré v tomto polroku predsedá Európskej únii (EÚ), varovalo v pondelok kandidátske krajiny, že záverečná fáza prístupových rokovaní im neprinesie viac finančných prostriedkov, než sa doteraz navrhlo. EÚ chce uzavrieť vstupné rokovania s 10 uchádzačmi na kodanskom summite v polovici decembra. Avšak v konečnej fáze rokovaní, ktorá by sa mala začať na budúci mesiac, čaká na diplomatov zložitá téma finančných dotácií. Dánsko pozvalo zástupcov všetkých kandidátskych krajín do Kodane na 28. októbra, aby ich oboznámilo s výsledkami bruselského summitu. "Nepozývame ich do Kodane preto, aby sme im predložili ultimatívnu ponuku. Musím však pripomenúť, že rozpočet sa nedá zväčšiť," dodal Moeller.
MAĎARSKO: Budapešť chce euro už v roku 2007
Maďarský minister financií Csaba László v pondelok potvrdil, že Maďarsko sa chce k Európskej menovej únii (EMÚ) pripojiť v roku 2007 a tým prijať aj jej spoločnú menu euro. Minister však podľa svojich slov potrebuje k otázke určenia presnejšieho termínu vstupu do eurozóny ďalšie ekonomické analýzy. "V technickom zmysle najskorším termínom vstupu je rok 2007 a dúfam, že sa tak aj stane," povedal László. "Chcel by som upozorniť na to, že vláda zatiaľ termín vstupu neurčila, len určila základné podmienky prijatia eura," dodal. V predvstupovom ekonomickom programe pre Európsku úniu Maďarsko uviedlo, že strategický plán krajiny je založený na prijatí eura v roku 2007. Európska komisia minulý týždeň Maďarsko upozornila, že vysoký rozpočtový deficit a rýchly rast reálnych miezd môžu poškodiť konkurencieschopnosť krajiny.
ÍRSKO: Premiér označil za klamstvá plagáty proti Zmluve z Nice
Írsky premiér Bertie Ahern označil za úbohé klamstvá výroky na plagátoch, že schválenie Zmluvy z Nice v referende tento víkend by znamenalo vstup Írska do európskej armády. "Plagáty, ktoré hovoria, hlasujte ´nie´ kvôli zachovaniu neutrality klamú, sú to úbohé, odsúdeniahodné lži," povedal Ahern. Ako zdôraznil pred novinármi, "Zmluva z Nice je pre rozšírenie a o ničom inom". Kampaň nadobúda rýchle obrátky niekoľko dní pred sobotňajším hlasovaním, ktorým sa rozhodne o osude zmluvy. V rámci európskej pätnástky sa o osude európskych zmlúv rozhoduje v referende iba v Írsku.
PRODI: Predseda EK je šokovaný udalosťami v Indonézii
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi vo svojom vyhlásení odsúdil teroristické útoky v Indonézii. Ako uviedol vo vyhlásení, je hlboko šokovaný udalosťami, ktoré sa stali na Bali tento víkend. "Počet obetí, a zranených, je skutočne strašný," uviedol Prodi v pondelok. Predseda exekutívy Európskej únie zároveň vyjadril hlbokú sústrasť prezidentovi Megawatimu, vláde a ľudu Indonézie ako aj všetkým krajinám, ktorých občanov udalosti zasiahli. Prodi zároveň vyjadril presvedčenie, že páchatelia sa čoskoro dostanú pred súd. Víkendový teroristický útok na Bali si vyžiadal viac ako 180 ľudských životov, pričom obete pochádzali asi z 12 krajín, najmä z Austrálie.
SLOVINSKO: Rozšírenie EÚ jednou z tém Regionálneho partnerstva
Aktivity viac ako ročnej existencie Regionálneho partnerstva, ako aj potreba pokračovania spolupráce účastníckych krajín v oblasti vnútorných vecí, bezpečnosti a ochrany hraníc boli témy tretej regionálnej konferencii v Portoroži v Slovinsku, kde sa v pondelok stretli ministri zahraničných vecí účastníckych štátov. K agende stretnutia zástupcov Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Slovinska a Rakúska patrila aj spolupráca v kontexte rozšírenia Európskej únie. Slovensko na podujatí zastupoval šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu