Námetom poštovej emisie je zámok v Bojniciach a unikátny pavilón cisárskych kráľovských terás v čínskom Handane. História tohto severočínskeho mesta v provincii Beiheneg je veľmi stará. Prvá zmienka o terasách je dvetisíc tristo rokov stará, začali ich budovať v čase vlády dynastie Zhao. Z terás a pavilónov sledovali panovníci hudobné či divadelné predstavenia. V súčasnosti sa z množstva terás zachovala jediná, ktorá predstavuje vo svetovej architektúre unikátny výtvarný štýl. Podľa autora známky Rudolfa Cigánika bolo najzložitejšie spojiť oba historicky i miestopisne vzdialené motívy a vytvoriť ilúziu jedného celku. Podľa účastníkov inauguračnej slávnosti sa mu to však podarilo veľmi dobre.
Čínsky veľvyslanec Yuan Guisen považuje vydanie spoločnej známky za významný krok v rozvoji vzťahov Slovenska a Číny. Okrem bojnickej inauguračnej slávnosti sa tento akt konal súbežne aj v čínskom Handane. Slovensko i Čína sú členmi Svetovej poštovej únie, ktorá združuje 189 krajín sveta.
Poštové dejiny tvoria dôležitú súčasť svetových dejín, ich počiatky siahajú až do prvotnopospolnej spoločnosti. Doručovanie správ veľmi dobre fungovalo už v starom Egypte, pričom najstarším podkladom na písanie správ bola pálená hlina. Neskôr ju nahradil papyrus a až po ňom papier. Podľa generálneho riaditeľa slovenskej pošty Jaroslava Dobrotku zohrali práve ázijské krajiny v dejinách pošty nezastupiteľnú úlohu. Uvedenie spoločnej čínsko-slovenskej známky označil za sviatok.
KVETA FAJČÍKOVÁ