Riaditeľ Centra ochrany prírody a krajiny v Banskej Bystrici Peter Urban konštatoval, že ani pätina zo stĺpov nie je chránená hrebeňovými zábranami.
Ochranári tvrdia, že problematika stĺpov smrti je už niekoľko rokov hrozivý ekologický problém. „Údaje z monitorovania dokazujú, že na následky zranení elektrickým napätím ročne zahynie na Slovensku 10- až 15-tisíc vtákov. Vtáky totiž dosadajú na nevhodne riešené vodorovné konzoly elektrických stĺpov, ktoré sa pre nich stávajú smrteľné,“ zhodnotil situáciu Urban. Počet usmrtených vtákov v európskom rozmere sa odhaduje na milióny.
Riešením je podľa ochranárov osádzanie hrebeňových zábran na stĺpy. Štátna ochrana prírody tieto zábrany nakupovala a bezplatne poskytovala energetikom, ktorí ich mali inštalovať. Takto ošetrených vedení je však zatiaľ na Slovensku len niekoľko desiatok kilometrov.
Situáciu by mohla čiastočne ovplyvniť účinnosť nového zákona o ochrane prírody a krajiny (od 1. januára 2003), podľa ktorej sú správcovia vedení povinní pri budovaní nových alebo rekonštrukcii starých elektrických stĺpov na ne montovať aj ochranné hrebeňové konzoly.
Ochranári investovali do zábran počas 5 rokov približne 4 milióny korún. Okolo 2-tisíc hrebeňových zábran majú ešte k dispozícii a sú rozhodnutí ich bezplatne poskytnúť energetikom.
Ochrany treba montovať najprv do vytypovaných oblastí s veľkým výskytom dravcov a bocianovitých vtákov. Tie sú totiž na Slovensku najčastejšími obeťami stĺpov smrti. Obeťami nebezpečných stĺpov sú podľa ochranárov najčastejšie väčšie vtáky, ako napríklad orly, sokoly, bociany, volavky, menej aj sovy a myšiaky.
DANIEL VRAŽDA