
Predseda rady Hudobnej akadémie Martin Sarvaš. FOTO - ARCHÍV
Hudba (alebo jej populárna časť) je v dnešnej situácii na Slovensku asi jediným umením, ktoré je schopné samo stáť na nohách, a aj sa živiť. V našej krajine zanechal minulý režim ešte jednu špecialitu - komercia ešte vždy neprerástla vkus hudobníkov ani poslucháčov a komerčne najúspešnejšia produkcia spevákov, speváčok a kapiel je zároveň kvalitná. Tento rok jej úroveň opäť zhodnotí 225 členov Hudobnej akadémie, novinári a odborníci. Deviateho marca tí najlepší získajú ceny Hudobnej akadémie Artmedia za rok 2000.
Základ je čudovať sa
Samotný ceremoniál, slávnostný večer za prítomnosti muzikantov a ľudí od fachu, je už desať rokov, odkedy sa ceny udeľujú, skúškou všetkého. Dramaturgie, stupňa iskrivosti moderátora, réžie aj samotných výkonov umelcov pred mikrofónom. Toto všetko posudzujú ľudia pred televízormi, v sále a v konkurenčných kruhoch, ktoré by si vedeli ceremoniál predstaviť po svojom. Slávnosť, ktorá sa v Amerike koná v hoteloch, vystriedala už asi všetky bratislavské sály. Na poslednom udeľovaní si vraj ľudia pripadali ako v stodole, na Novej scéne sa ľudia tlačili v neveľkej kaviarni na párty. „Už sme zmierení s tým, že sa nedá vyhovieť vždy všetkým,“ hovorí Martin Sarvaš, predseda rady Hudobnej akadémie, ktorý tento rok vybral sálu v petržalskom Dome kultúry Zrkadlový háj. Po minuloročnom „prekvapení“ v podobe Andyho Hryca galavečer moderuje Peter Kočiš. Do priameho prenosu treba vtesnať všetky hlavné, atraktívne kategórie, no okrem nich zopár ďalších pribudlo. Slovenská hudobná scéna je síce sebestačná, no keď sa rozdelí do kategórií, možno zistíme, že niet koho oceniť.
Kto bude speváčkou roka?
Dvanásť kategórií sa rozrástlo o novinky: speváci dostali šancu aj podľa pohlaví, takže speváčky budú súťažiť o interpretku roka. Tentoraz prihliadali organizátori na žánrovosť hudby a dali priestor aj umelcom z oblasti vážnej hudby a ľudovej hudby. „Všetci sú súčasťou zábavného priemyslu. Možno aj toto je cesta, ako domácej tvorbe pomôcť,“ hovorí Martin Sarvaš.
Jedna z najzamotanejších kategórií je asi speváčka v kategórii pop, kde si môžete vybrať aj spomedzi Ivany Christovej, Melánie Olláryovej, Mariky Gombitovej či Jany Kirschner, ktorá v roku 2000 vydala reedíciu albumu V cudzom meste, doplnenú o bonusy, alebo Sisi Sklovskej, ktorá si odskočila do pop-music. „My sme vydali orientačný zoznam, kam sa mohli všetci umelci prihlásiť. Zdá sa mi to demokratické a liberálne, kam hlasujúci speváčky zaradia.“
Nakoniec sa zaradenia dočkal aj Richard Müller, ktorý mal obavy, že jeho český album, na ktorom pracoval český textár, speváčky a fotograf a slovenskí skladatelia a hudobníci, nebude zaradený ani do jednej súťaže. „Je to titul vyrobený na Slovensku a závisí už len od hlasujúcich,“ hovorí Martin Sarvaš. „Kontroverzné či otázne tituly netreba dopredu vylučovať, rozhodne sa o nich až vtedy, ak sa dostanú medzi nominácie.“
„Na Slovensku ešte stále spájame kvalitu s niečím, čo nemusí byť komerčne úspešné. Kvalita sa rovná kultúra a komerčný úspech je odpad, pre duševne vyvinutých ľudí neodporúčaný. No mnoho umelcov, ktorým by pred pár rokmi nik nedal ani drobné, je dnes lídrami na scéne. Avšak rozširujúce sa počty hlasujúcich sú zárukou objektívnosti,“ dodáva Martin Sarvaš. Zatiaľ to vraj na druhom brehu vyzerá tak, že kapely si rezervujú termín 9. marec a nik sa nechystá trucovať.
DENISA VOLOŠČUKOVÁ