dní roku 1962, ktoré mohli byť svetu osudné.
„Jadrovej vojne sme sa vyhli o vlások,“ povedal novinárom bývalý minister obrany USA Robert McNamara. Spolu s ďalšími vyslúžilcami Kennedyho administratívy pricestoval na Kubu, aby diskutoval so zástupcami kubánskej strany a prominentmi vtedajšej vlády v ZSSR - medzi nimi námestníkom ministra zahraničia ZSSR Georgijom Kornijenkom či architektom rozmiestnenia sovietskych rakiet na Kube generálom Anatolijom Gribkovov.
Väčšina civilných i vojenských poradcov bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho odporúčala v roku 1962 útok na Kubu po tom, čo špionážne lietadlá odhalili, že Sovieti tajne umiestňujú rakety na ostrove. McNamara navrhol „karanténu“, aby zabránil sovietskym nákladným lodiam prevážať zbrane na Kubu. „Blokáda je vojenský termín a cieľom karantény bol presný opak,“ komentuje svoje vtedajšie rozhodnutie. 13-dňová kríza sa skončila, keď Moskva prikázala stiahnuť rakety. „Keď som sa spýtal bývalého prezidenta Cartera, čo by sa stalo, keby sme napadli Kubu, povedal: Zmizli by sme,“ vyhlásil McNamara. V čase vrcholiacej krízy 27. októbra bolo na Kube 162 jadrových hlavíc, 70 z nich mierilo na mestá v USA.
Patová situácia veľmocí v roku 1962 našla odozvu aj v diskusii okolo možnej vojny v Iraku. Spomenul ju George W. Bush vo svojom pondelňajšom príhovore, keď chcel získať podporu pre svoje plány „preventívneho útoku“ na Irak. Senátor Edward Kennedy na to ironicky reagoval, že jeho brat sa v roku 1962 „preventívnemu útoku“ na Kubu vyhol. (reuters, čtk, kl)