BELEHRAD - Kandidáti na prezidenta v Srbsku, juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica a juhoslovanský vicepremiér Miroljub Labus, stredu večer v televíznom dueli vyzvali občanov, aby neignorovali nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb. Reálne totiž hrozí, že sa k urnám bude unúvať menej než polovica voličov. Výsledky potom budú neplatné a krajina sa ocitne v ústavnej kríze.
Okrem volebnej agitácie však duel mnoho nových informácií voličom nepriniesol. „Boli to dva paralelné monológy bez akejkoľvek konfrontácie,“ povedal sociológ Ratko Bozovič pre BBC.
Kým Labus kládol dôraz predovšetkým na pokračovanie hospodárskych reforiem, Koštunica pripomenul nutnosť novej srbskej ústavy. Koštunica označil situáciu v právnej sfére za znepokojivú, kým Labus upozornil, že v uplynulých dvoch rokoch boli v záujme uskutočňovania reforiem prijaté mnohé zákony, a to v juhoslovanskom i srbskom parlamente.
Koštunica znovu využil diskusiu na útok na srbského premiéra Zorana Djindjiča, ktorého obvinil zo „záujmových kontaktov“ s podnikateľmi z podsvetia.
Obaja prezidentskí kandidáti si prajú spolupracovať so zahraničím, pričom Koštunica zdôraznil nutnosť „vyváženej spolupráce“ ako s EÚ a USA, tak i s Ruskom, Čínou a tretími krajinami, ale hlavne so susednými štátmi. Pre Labusa je na prvom mieste začlenenie Juhoslávie do EÚ do roku 2010.
Sivovlasému liberálovi Labusovi sa počas kampane podarilo vybudovať si obraz priameho muža, ktorý sa namiesto pitvania v minulosti zaoberá budúcnosťou. Reční o práci a trpezlivosti s ťažkosťami obdobia reforiem. Jeho kritici ho však obviňujú, že slepo preberá účty, ktoré mu predkladajú globálne finančné inštitúcie a dáva ich platiť obyčajným ľuďom.
Podľa Labusa však na budovanie sociálnej siete zatiaľ jednoducho nie sú peniaze. „Nepotrebujem podporu tých, ktorí nestoja o reformy,“ vyhlásil krátko po tom, čo sa stal terčom niekoľkých vajec z radov oponentov na predvolebnom zhromaždení.
Napriek hrdým výrokom však Labus bude v sobotu potrebovať každý hlas. V prvom kole totiž skončil tesne za terajším federálnym prezidentom Vojislavom Koštunicom, veľkým kritikom privatizácie a „umierneným nacionalistom“. Koštunica urputne bojuje o srbské prezidentské kreslo, lebo jeho volebné obdobie ako hlavy federácie má čoskoro vypršať.
Západ sa Koštunicu bojí - je vraj typickým príkladom toho, ako balkánsky nacionalizmus mení metódu z územnej expanzie na konzervatívnu populistickú rétoriku.
Kým sa pozornosť Srbov upiera na Koštunicu a Labusa, nacionalista Vojislav Šešelj, ktorý v prvom kole skončil ako tretí, sa snaží tichučko využiť situáciu - vyzval svojich voličov, aby bojkotovali druhé kolo volieb, ktoré by najradšej videl zrušené pre nízku volebnú účasť.
(zo, čtk, reuters)