BRATISLAVA - Po vstupe Deutsche Telekomu do Slovenských telekomunikácií prebieha radikálne znižovanie stavov aj na Slovensku. Tento rok chce spoločnosť uzavrieť s 9300 zamestnancami. Pre denník SME to povedala výkonná viceprezidentka spoločnosti pre ľudské zdroje Anna Hudáková. Od konca roku 2000, v ktorom získal nemecký investor majoritný podiel, by sa tak počet zamestnancov znížil o viac ako 4200. Tým sa znižovanie stavov nekončí.
„Proces znižovania počtu zamestnancov bude pokračovať a jeho priebeh závisí od situácie, ktorá nastane po liberalizácii telekomunikačného trhu. Spoločnosť môže zamestnávať len toľko zamestnancov, koľko jej umožnia jej finančné výsledky,“ povedala Hudáková.
Plánovanú výšku prepúšťania v ďalších rokoch nespresnila. „Telekomunikačný trh sa v poslednom období správa mimo všetkých predpovedí, a preto je veľmi ťažké hovoriť o presných číslach,“ skonštatovala.
Proti masívnemu prepúšťaniu majú výhrady odborári. Počty uvoľňovaných ľudí považujú za neprimerané. Okrem to si myslia, že riešeniu problému zamestnanosti malo predchádzať dokončenie zmien organizačnej štruktúry. Podľa odborárov je to však naopak a jedna organizačná zmena predbieha druhú.
Radikálnosť prepúšťania je podľa Hudákovej spôsobená reštrukturalizáciou, ktorú spoločnosť realizuje v rekordnom čase.
„Iné krajiny, napríklad Maďarsko či Chorvátsko, mali na celý podobný proces šesť až osem rokov, Slovenské telekomunikácie necelé dva roky.“
Cieľom znižovania počtu pracovníkov je podľa nej pripraviť firmu na plne liberalizovaný telekomunikačný trh. To si vyžaduje prejsť zmenou od štátneho monopolu k dynamickej konkurencieschopnej firme.
Telekomunikácie sa chcú v budúcnosti zameriavať iba na svoje kľúčové „core“ činnosti. Všetky ostatné podporné a vedľajšie práce chce nakupovať od externých dodávateľov. V tomto roku bol už vyčlenený samostatný odštepný závod Telemont. V súčasnosti sa pripravuje podobný projekt Rádiokomunikácií.