Podľa analytikov máme na to, aby sme čoskoro dosiahli najvyššie hodnotenie v existencii krajiny.
Moody‘s vo štvrtok pridelila Slovensku pozitívny ratingový výhľad, čo v praxi znamená, že v priebehu najbližších dvanástich mesiacov predpokladá aj zvýšenie samotného ratingu. Zmenu k lepšiemu v pohľade na krajinu odôvodnila sformovaním stredovo-pravej vládnej koalície, ktorá bude pokračovať v reformnom úsilí doterajšej vlády, prehlbovať ho a urýchli prípravu krajiny na vstup do Európskej únie a NATO.
„Je to zatiaľ len signál, pretože táto vláda ešte skutočne nič neurobila. Zmena výhľadu však znamená, že Moody‘s verí, že vláda svoj program naplní,“ povedal makroekonóm Marek Senkovič. „Moody‘s tým investorom hovorí: Na Slovensku sa nemusíte obávať o svoje investície, lebo ich splatí.“
V súčasnosti máme rating porovnateľný napríklad s Chorvátskom. Partneri z Visegrádskej štvorky sú o niekoľko stupňov vyššie. „Rozdiel v dlhu ani ekonomickej výkonnosti krajiny medzi nami a nimi nezodpovedá rozdielu, aký je v ratingu,“ povedal Senkovič. Podľa neho sa preto dá očakávať, že sa im postupne priblížime aj v hodnotení.
Analytik Marek Gábriš z ČSOB pripomenul, že dlhopisy slovenskej vlády vydané v eure sa obchodujú s približne rovnakou rizikovou prirážkou ako napríklad poľské. „Investori tak už v súčasnosti hodnotia riziko slovenských aktív na podobnej úrovni ako Poľsko. V trhovom ocenení je teda zakomponované už zvýšenie ratingu Slovenska minimálne o dva stupne,“ povedal Gábriš.
To, či štát spláca dlhy, je odrazom nielen ekonomickej stability, ale aj politickej ochoty, zdôraznil Senkovič. „U nás tento politický problém, zdá sa, odpadol. Pre posudzovanie hodnovernosti krajiny budú teraz dôležitejšie skôr ekonomické kritériá,“ dodal Senkovič. Akékoľvek politické pochybnosti podľa neho zmiznú, keď sa reálne staneme členom Európskej únie a NATO.
Zvýšenie ratingu môže podľa Senkoviča prísť budúci rok. „Má to však podmienku, že vláda skutočne začne presadzovať, čo si vytýčila,“ upozornil Senkovič.
To sa potom prejaví na cene peňazí, ktoré nám požičia zahraničie. Štát, mestá a podniky si budú môcť požičiavať za lepších podmienok. To môže byť ďalším impulzom na to, aby ekonomika lepšie využívala svoj potenciál a rýchlejšie rástla. O Slovensko sa bude zaujímať viac investorov a ich príchod prispeje k zvyšovaniu životnej úrovne.
JANA BRONDOŠOVÁ
Na pridelenie pozitívneho ratingového výhľadu včera reagoval domáci finančný trh. Koruna sa posilnila o 17 halierov. Dílerka Tatra banky Bibiana Valachová však predpokladá, že v najbližších dňoch mena naďalej bude pod vplyvom očakávaní výsledku írskeho referenda o rozšírení EÚ a jej kurz bude závislý aj od českej koruny. (sita)Vývoj ratingového hodnotenia Slovenska Standard Poor‘s Moody‘s Fitch
1994 BB- stabilný výhľad - -
1995 BB+ stabilný výhľad Baa3 -
1996 BBB- stabilný výhľad Baa3 BBB-
1997 BBB- stabilný výhľad Baa3 BBB-
1998 BB+ negatívny výhľad Ba1 negatívny výhľad BB+
1999 BB+ stabilný výhľad Ba1 stabilný výhľad BB+
2000 BB+ pozitívny výhľad Ba1 pozitívny výhľad BB+ stabilný výhľad
2001 BBB- pozitívny výhľad Baa3 stabilný výhľad BB+ pozitívny výhľad
2002 BBB- pozitívny výhľad Baa3 pozitívny výhľad BB+ pozitívny výhľad
Zdroj: NBS
Rating krajín V4
Standard & Poor‘s Moody‘s Fitch
Česká republika A- Baa1 BBB+
Maďarsko A- A3 A-
Poľsko BBB+ Baa1 BBB+
Slovensko BBB- Baa3 BB+
Zdroj: agentúry
Poznámka: V prípade stupníc Standard & Poor‘s a Fitch platí, čím viac písmenok, tým vyšší rating, pričom najvyššie hodnotenie je AAA. Moody‘s prideľuje najvyššie hodnotenie Aaa, okrem počtu písmenok platí, že čím nižšie číslo, tým vyšší rating.