
Rekonštrukciu Pongráczovskej kúrie financuje mesto s podporou ministerstva kultúry. FOTO PRE SME - ZUZANA ZIMÁNIOVÁ
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Mesto sa pustilo do komplexnej rekonštrukcie svojej najstaršej svetskej budovy. Pongráczovská kúria pochádza z konca 15. storočia, donedávna v nej sídlilo komunitné centrum mládeže. Presťahovali sa však do iných priestorov, mestské zastupiteľstvo totiž rozhodlo, že v kúrii zriadia Centrum Kolomana Sokola. Svetoznámy výtvarník, žijúci už niekoľko desaťročí v USA, je totiž mikulášskym rodákom a dožíva sa sto rokov.
„Rozhodli sme sa zriadiť v tejto budove trvalú výstavu jeho diel, ktoré pred dvoma rokmi daroval mestu,“ hovorí primátor Alexander Slafkovský.
Umelec daroval 48 svojich diel z rokov 1972 - 1988. Prvý raz boli na Slovensku vystavené začiatkom roka v Bratislave v Mirbachovom paláci, teraz sú v mikulášskej Galérii Petra Michala Bohúňa.
Rekonštrukciu Pongráczovskej kúrie financuje mesto s podporou ministerstva kultúry. Pôvodný rozpočet hovoril o 3,5 milióna korún, dnes potrebujú ďalších 400-tisíc. „Ide o starú budovu, našli sa stavebné konštrukčné problémy, ktoré bolo treba odstrániť,“ dôvodí Slafkovský. Verí, že mesto všetko zvládne načas, aby v decembri boli výstavné priestory ako prvá etapa rekonštrukcie hotové.
Neskôr v centre vzniknú aj ateliéry a ubytovacie priestory pre domácich aj zahraničných výtvarníkov, ktorí tak budú môcť tvoriť v úzkom kontakte so Sokolovými dielami. On sám bol naposledy v rodisku pred takmer 50 rokmi, na dolnom Liptove ešte žijú jeho vzdialení príbuzní.
Z Liptovského Mikuláša pochádzajú aj ďalší známi ľudia, ktorí sa preslávili v umení či vo vede. Napríklad patrón teórie parných turbín Aurel Stodola, ktorý bol okrem iného učiteľom Alberta Einsteina. Jemu aj ďalším rodákom venovalo mesto originálnu skulptúru v historickom centre s názvom Pocta tvorivému mysleniu. ANDREA HARMANOVÁ